Plan na plan | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Plan na plan

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 18 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Grafika zaprasza na konsultacje społeczne dot. modelu konsultowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Jak powinniśmy konsultować miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego? O to chcemy zapytać mieszkańców w konsultacjach społecznych w sprawie modelu konsultowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Co to jest plan miejscowy?

Plan miejscowy to lokalny akt prawa. Plany zagospodarowania przestrzennego uchwalane przez Radę Miasta Torunia określają, co można zbudować w mieście, a czego nie. Gdzie mogą być budowane domy, ulice, place, gdzie mogą być urządzane parki i skwery, w jakich częściach miasta powstaną zakłady przemysłowe, a w jakich osiedla czy obiekty handlowe.

Każdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego składa się:

-  z części opisowej, która szczegółowo określa warunki możliwego wykorzystania terenu wraz z obowiązującymi ograniczeniami,

-  z części graficznej – mapy, która wskazuje obszary o różnym przeznaczeniu, np. zabudowa mieszkaniowa,  lasy, przemysł, usługi, drogi.

Wszystko, co powinien zawierać plan miejscowy, w jaki sposób powinien być uchwalany, w jaki sposób powinien  być konsultowany z mieszkańcami reguluje ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym  oraz rozporządzenie w sprawie wymaganego zakresu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Główny cel, jaki towarzyszy tworzeniu nowych planów to kształtowanie ładu przestrzennego. Plany miejscowe są tworzone po to, by miasto było przestrzenią przyjazną do mieszkania, a władze miasta i mieszkańcy wiedzieli, jakimi zasadami trzeba się kierować podczas urządzania poszczególnych fragmentów miasta.

Jak powstaje plan miejscowy w Toruniu?

1. Rada Miasta Torunia sama – lub na wniosek Prezydenta  – podejmuje uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia planu.

2. Prezydent Miasta Torunia ogłasza informację o podjęciu uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia planu. Obwieszczenie jest publikowane:

- w prasie lokalnej

- na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Torunia

- na tablicy ogłoszeń Miejskiej Pracowni Urbanistycznej

- na tablicy ogłoszeń w siedzibie właściwej obszarowo Rady Okręgu

- na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta Torunia

- oraz na stronie internetowej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

W ogłoszeniu Prezydent określa formę, miejsce i termin składania wniosków (21 dni od dnia ogłoszenia).

Wszyscy mogą składać wnioski do przyszłego planu. Wnioski złożone w terminie rozpatruje Prezydent, o czym są informowani wnioskodawcy na piśmie przed wyłożeniem projektu do wzglądu publicznego.

3. Prezydent Miasta Torunia przygotowując projekt planu analizuje :

a) ustalenia Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla miasta Torunia – ten dokument wskazuje główne założenia polityki przestrzennej Miasta,

b) wnioski organów i instytucji właściwych ustawowo do uzgadniania i opiniowania projektu planu (w tym m. in. służb ochrony środowiska i ochrony zabytków),

c) dodatkowe złożone wnioski ( w tym m. in. mieszkańców i gestorów sieci infrastruktury techniczne),

d) wnioski złożone mieszkańców.

4. Po uzgodnieniu i zaopiniowaniu projekt planu wraz prognozą oddziaływania na środowisko jest wykładany do publicznego wglądu, aby właściciele terenów, jak i pozostali zainteresowani mogli zapoznać się z projektem planu oraz złożyć uwagi do proponowanych rozwiązań planistycznych.

Prezydent Miasta Torunia w prasie lokalnej oraz przez obwieszczenie na tablicach ogłoszeń (Urząd Miasta Torunia, Miejska Pracownia Urbanistyczna, siedziba właściwej obszarowo Rady Okręgu),  na stronie internetowej BIP Urzędu Miasta Torunia oraz Miejskiej Pracowni Urbanistycznej ogłasza informację  o wyłożeniu projektu planu do publicznego wglądu (minimum 21 dni roboczych, w godz. 10.00 – 12.00 w siedzibie MPU), oraz o terminie dyskusji publicznej, a także wyznacza termin na składanie uwag (maksymalnie 14 dni po terminie zakończenia wyłożenia planu do publicznego wglądu).

5. Prezydent Miasta Torunia w okresie wyłożenia planu organizuje dyskusję publiczną, podczas której można zasięgnąć dodatkowych informacji od urbanistów przygotowujących projekt planu. Jeżeli w trakcie wyłożenia planu wpłyną uwagi do projektu planu, są one rozpatrywane  przez Prezydenta Miasta Torunia  w okresie 21 dni od terminu składania uwag. Składający uwagi są informowani na piśmie o sposobie ich rozstrzygnięcia .

6. Po uwzględnieniu uwag wprowadzane są zmiany w projekcie planu i ponawiana procedura  planistyczna w niezbędnym zakresie. Projekt ze zmianami jest wykładany  ponownie do publicznego wglądu. Jeżeli jakieś uwagi  zostaną odrzucone, wówczas wraz z projektem uchwały w sprawie planu miejscowego przedkładanym Radzie Miasta Torunia przekazywany jest wykaz nieuwzględnionych uwag.

7. Po przyjęciu przez Radę Miasta Torunia uchwała zawierająca plan miejscowy (wraz z dokumentacją) jest przekazywana Wojewodzie w celu kontroli jej zgodności z przepisami prawa, a następnie jest publikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

8. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wchodzi w życie w terminie wskazanym w uchwale, a liczonym od dnia publikacji w Dzienniku Urzędowym.

Porozmawiajmy podczas konsultacji

Zapraszamy zainteresowanych mieszkańców na spotkanie konsultacyjne.  Chcemy z mieszkańcami porozmawiać o tym, jak ich zdaniem można by zmodyfikować sposób konsultowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jakie są pomysły i oczekiwania torunian w tym zakresie, w jaki sposób możemy uzupełnić obowiązującą procedurę wynikającą z przepisów prawa i dotychczasowej praktyki.

Zapraszamy na spotkanie otwarte:

27 października 2022 r. (czwartek), godz. 17.00

CKK Jordanki, I piętro, patio, wejście od alei Solidarności 1-3

Napisz do nas

Jeśli nie możesz być na spotkaniu, napisz do nas konsultacje@um.torun.pl. Na uwagi i propozycje czekamy do 30 listopada 2022 r.

Konsultacje społeczne prowadzi Wydział Komunikacji Społecznej i Informacji we współpracy z Miejską Pracownią Urbanistyczną.

Klinknij w plakat, aby powiększyć

Najczęściej czytane aktualności

  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Na zdjęciu: walczą szermierze
    Miasto, Sport
    18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.