Łąki kwietne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Łąki kwietne

Łąka kwietna przy Muzeum Etnograficznym, fot. Adam Zakrzewski

Jako alternatywa dla trudniejszych w utrzymaniu trawników, w wielu miejscach Torunia powstają łąki kwietne. Takie rozwiązanie ma wiele zalet.

Łąk kwietnych nie trzeba regularnie kosić, podlewać ani nawozić. Są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Tworzone w Toruniu powstały z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich, których główną rolą jest zwiększenie bioróżnorodności w mieście oraz ilości pokarmu dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Ponadto łąka stanowi dobrą alternatywę dla trawników, gdyż zatrzymuje wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu. Jest od trawnika o wiele silniej ukorzeniona, bardziej odporna na podtopienia i długie susze oraz wzbogaca miejski ekosystem.

To doskonałe rozwiązanie urbanistyczne, np. wzdłuż pasów ruchu miejskiego. Wykorzystanie roślin łąkowych nie tylko realnie ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery, ale sprzyja też oczyszczaniu powietrza z zanieczyszczeń. Łąka przyczynia się też do obniżenia temperatury powietrza w czasie upalnych sezonów letnich (likwidowanie tzw. wysp ciepła) w mieście. 

Na to pożyteczne i cieszące oczy rozwiązanie natkniemy się m.in. przy al. Solidarności na terenach wokół Muzeum Etnograficznego. Nowe zagospodarowanie znajdziemy też m.in. przy ul. Grudziądzkiej, Andersa, Gagarina, w rejonie skrzyżowań ulic: Odrodzenia/Uniwersytecka, Szosa Lubicka/Olimpijska, Łódzka/Okólna, Polna/Morycińskiego, na skwerze Borowików, w rejonie dawnego Dworca Północnego oraz na terenie ogrodu zaplecza Hodowlanego Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK.

Pierwsze toruńskie łąki kwietne powstały na wniosek mieszkańców, złożony do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2020. Projekt będzie jednak sukcesywnie rozbudowywany o kolejne ukwiecone obszary.

Łąki na Gagarina i placu ToMiTo

Łąka kwietna przy Muzeum Etnograficznym

Łąki kwietne przeciw suszy

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

  • Uczestnicy uroczystości pod tablicą placu 4 czerwca 1989 r.
    Miasto
    Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Na zdjęciu: wirok z drona na zieleń
    Kultura, Miasto
    „Dzień Dziecka” to hasło przewodnie nadchodzącego weekendu! Dla najmłodszych mieszkańców Torunia i ich rodziców atrakcji nie zabraknie A do tego – mamy Kontakt z teatrem. Festiwal trwa!
  • Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski
    Kultura, Miasto
    W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.
  • Dziewczynka obracająca tęczowym kołem z nazwami elemntów środowiska naturalnego
    Eko, Miasto
    Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim w Toruniu 2 czerwca 2023 r. odbyły się główne obchody rocznicowe z okazji 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii. - Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecny na uroczystości...
  • 25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.
  • Mocna oferta terenów dla biznesu w lewobrzeżnej części Torunia. W rejonie ul. Andersa i Poznańskiej miasto ma dla inwestorów blisko ponad 6 ha pod usługi, produkcję i magazyny. W pobliżu autostrady A1 i węzła drogi ekspresowej S10 znajdują się działki dla dużych inwestorów i małych i średnich przedsiębiorstw. Przetargi odbędą się w połowie lipca...
  • Powstanie „Plan zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”, który poprzedzą konsultacje społeczne angażujące zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami po raz dwunasty organizuje na Stadionie Miejskim olimpiadę sportową skierowaną do osób niepełnosprawnych.
  • Toruński TBS Sp. z o.o. od 1-30 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 prowadzi nabór wniosków dla kandydatów na mieszkania przy ul. Poznańskiej 296B na Osiedlu Glinki. Do rozdysponowania będzie 75 mieszkań o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 57 m2.
  • Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.