Mieszkańcy wybrali projekty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Mieszkańcy wybrali projekty

Drogi, Inwestycje, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 24 lipca 2015
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Konferencja prasowa w UMT

Tereny rekreacyjne, place zabaw, drogi, oświetlenie – na takie projekty głosowali najczęściej mieszkańcy Torunia w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. Wybrane zostały 53 projekty spośród 119 poddanych pod głosowanie.

- To już trzecia, pełna edycja budżetu partycypacyjnego Torunia. Jak widać ta forma współuczestniczenia w życiu miasta i wpływania na kształt budżetu zyskała akceptację torunian mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Mieszkańcy zadecydowali o sposobie rozdysponowania kwoty 6,6 mln zł, a naszym zadaniem jest teraz przygotowanie i realizacja wskazanych projektów.

Podobnie jak w poprzednich latach projekty zgromadzone były na 14 listach: trzynaście z nich to listy lokalne (osiedlowe), a czternastą listę stanowiły projekty ogólnomiejskie.

Łączenie głosowało 27 925 osób - to nieco więcej niż w roku ubiegłym (o 644 osoby). 63,7% z nich głosowało na kartach papierowych, pozostałe 36,3% przez Internet. W porównaniu z rokiem poprzednim zwiększył się udział głosowania elektronicznego (o ponad 3 pkt procentowe), ale ciągle jeszcze przewaga tradycyjnej formy głosowania - na papierze - jest bardzo wyraźna.

Wszystkich kart do głosowania wpłynęło do urzędu ponad 41,6 tys. Kart nieważnych było ok. 9% - to wynik lepszy niż przed rokiem. Najczęstsze przyczyny nieważności głosów to błędy w numerze PESEL, brak zgody na przetwarzanie danych osobowych, podwójne głosowanie (papier i Internet).

Ostatecznie wszystkich głosów ważnych było 76 655. To więcej niż przed rokiem o ponad 6 tysięcy i oznacza to, że tym razem mieszkańcy wpisywali na karty średnio większą ilość projektów - nieco ponad 2 projekty na kartę (z trzech możliwych).

- Torunianie wybrali 53 projekty do realizacji w roku 2016 - to jest dokładnie tyle samo, co w roku bieżącymmówi Paweł Piotrowicz, dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji.Najwięcej, bo aż 8 zadań zostanie zrealizowanych w Czerniewicach. Co ciekawe na tym osiedlu, a także w Kaszczorku, łączna wartość projektów znajdujących się na listach nie przekraczała dostępnej puli środków, a więc było pewne, że wszystkie z nich zostaną wybrane do realizacji.

Na drugim miejscu pod względem liczby wybranych projektów znajduje się Jakubskie-Mokre (7 zadań), a dalej dwa osiedla z 5 zadaniami: Bydgoskie, Rubinkowo i lista ogólnomiejska - także z 5 projektami. Natomiast najmniej projektów - bo tylko po jednym - wybrano na Stawkach i w okręgu Staromiejskie. W obydwu przypadkach te zwycięskie projekty skonsumowały całe pule dostępnych środków.

Jeżeli chodzi o rodzaje wybranych projektów to najwięcej, bo aż 57% to zadania z zakresu sportu i rekreacji: osiedlowe parki sportowe, przestrzenie rekreacyjne, siłownie, boiska, place zabaw i placyki edukacyjne, alejki spacerowe czy ławki. Na drugim miejscu (17%) znalazły się tematy drogowe.

Wyodrębniamy też grupę działań o charakterze integrującym lokalne społeczności - festyny czy świetlice osiedlowe. W grupie inne znalazły się m.in. murale o tematyce patriotycznej i ekologicznej czy monitoring osiedlowy.

Podobnie kwotowo: przoduje sport i rekreacja - to aż 66% kwoty przeznaczonej na finansowanie budżetu partycypacyjnego w roku 2016.

Spośród głosujących najwięcej osób było w grupie wiekowej 45-64 lata (prawie 28%). Potem 25-34 lata (24,6%) oraz 35-44 (20,5%). Wiek studencki to ok. 10% uczestników głosowania.


Do pobrania:

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

  • Zdjęcie przedstawia Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka
    Drogi, Inwestycje, Miasto
    Trwają intensywne prace przy przebudowie Bulwaru Filadelfijskiego. Najwięcej dzieje się w pasie drogowym, ale ruszyły też prace nad zielenią. Obecnie na Bulwarze prowadzone są prace związane z humusowaniem terenu, czyli ukształtowaniem skarp oraz wymianie gruntu na ziemię urodzajną. Obsadzono też donice pawilonów. Prace zostały podzielone na etapy...
  • Urząd Miasta Torunia
    Miasto
    21 września 2023 roku w sali nr 33 im. Mikołaja Kopernika, na drugim piętrze budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się 59. sesja Rady Miasta Torunia. Radni zajmą się m.in. rozpatrzeniem projektu apelu w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych, zmianami w budżecie miasta na rok 2023 i Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-...
  • Inwestycja firmy Torimpex przy Okólnej
    Biznes, Miasto
    1100 m2 powierzchni, 50 miejsc parkingowych, 30 nowych miejsc pracy. Tak w liczbach prezentuje się nowa inwestycja firmy Torimpex na toruńskim lewobrzeżu. Sklep przy ul. Okólnej 141 jest 9 placówką toruńskiej firmy w naszym mieście.  Generalnym wykonawcą inwestycji była firma ARS Renowacje. W sklepie przy ulicy Okólnej klienci będą korzystać z 4...
  • Festiwal Piernika - plakat
    Kultura, Miasto
    Warsztaty dekorowania pierników, spektakl „Legenda o Katarzynce” czy przygotowywanie piernikowych perfum – to tylko część atrakcji zaplanowanych na weekend 22-23 września 2023 r. w godzinach od 11:00 do 19:00 w Galerii Copernicus na Placu Rotundy.
  • Miasto
    Torunianie mogą łatwiej niż dotąd opłacać podatek od nieruchomości – wystarczy skorzystać z płatności mObywatel w aplikacji lub przez przeglądarkę internetową.
  • Na zdjęciu: trzy dziewczynki z parasolkami występują na scenie
    Miasto
    20 września 2023 roku najmłodsi torunianie wzięli udział w obchodach Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
  • 21 września 2023 roku w sali nr 33 im. Mikołaja Kopernika, na drugim piętrze budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się 59. sesja Rady Miasta Torunia. Radni zajmą się m.in. rozpatrzeniem projektu apelu w sprawie poprawy infrastruktury na liniach kolejowych, zmianami w budżecie miasta na rok 2023 i Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2023-...
  • W toruńskim Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. Kpt. Eugeniusza Konopackiego odbył się uroczysty apel z okazji przekazania obowiązków komendanta. Płk. Edwarda Chyłę zastąpił płk Przemysław Żukowski.
  • Po raz kolejny Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przyłączył się do akcji “Weekend seniora z kulturą”, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
  • Zapraszamy na kolejną odsłonę “Toruńskiej Nocy Naukowców”. Wydarzenie odbędzie 29 września 2023 r. w godz. 18:00-20:00 i 20:00-22:00.
  • Ruszyły zapisy do II edycji projektu edukacyjnego o cieple „Ogrzewanie w pudełku”, przygotowanego przez PGE Energia Ciepła i PGE Toruń z Grupy PGE oraz Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W pierwszej edycji programu wzięło udział 30 szkół. Druga edycja skierowana jest do ponad 1600 uczniów z całej Polski i została rozszerzona o klasy I-III szkół...
  • Trzecia edycja Festiwalu Młodej Muzyki – Hommage a Mikołaj Kopernik – nadchodzi wielkimi krokami! Wzorem poprzednich edycji czeka na nas cała paleta artystycznych wydarzeń! Usłyszymy intrygujące prawykonania, muzykę elektroakustyczną, jazzową, a nawet piosenkę literacką! Na scenie wystąpią znakomici soliści, zespoły i orkiestry oraz spotkamy się...
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski został nominowany w kategorii Najlepszy Prezydent Miasta 4. edycji Plebiscytu Mieszkanicznik Roku 2023. Głosowanie trwa do 10 października br. Organizatorem plebiscytu jest Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości na Wynajem "Mieszkanicznik". Stowarzyszenie ma ok 22 000 obserwatorów oraz zrzesza 2000 członków...
  • Centrum Wsparcia Biznesu zachęca toruńskie szkoły do wzięcia udziału w XIX edycji Olimpiady Przedsiębiorczości.To innowacyjny projekt o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze. Organizowana od 2005 roku, jest jedną z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.