www.torun.pl

Budżet obywatelski w Toruniu

Budżet obywatelski w Toruniu

Budżet obywatelski - to szczególny sposób decydowania o części wydatków publicznych. Jest to specyficzna forma konsultacji społecznych, w których władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część miejskiego budżetu.

Dzięki temu każdy z nas może samodzielnie zgłaszać pomysły, a potem decydować w głosowaniu, na co te pieniądze zostaną wydane.

W Toruniu budżet obywatelski działa od 2014 r., przy czym edycje na lata 2014-2019 odbywały się pod nazwą budżetu partycypacyjnego. W miastach realizujących zadania powiatów, a do takich należy także Toruń, budżet obywatelski jest obowiązkowy. Procedura zgłaszania, weryfikacji i wyboru projektów odbywa się na podstawie Regulaminu budżetu obywatelskiego w Toruniu, którego zaktualizowana wersja zaczęła obowiązywać od 28 lutego 2019 r. 


Zgodnie z regulaminem

 1. Terminarz działań nie przewiduje sztywnych dat rozpoczęcia procedury budżetu obywatelskiego. Regulamin wyznacza natomiast minimalne okresy na wykonanie poszczególnych etapów:
  - najpierw Prezydent ogłasza kwotę, jaką mieszkańcy rozdzielają w ramach budżetu obywatelskiego, z podziałem na pule osiedlowe i ogólnomiejską;
  - w tym samym momencie poznajemy terminy rozpoczęcia i zakończenia składania wniosków - okres ten wynosi co najmniej 21 dni;
  - później następuje sprawdzenie formalne, opiniowanie - także przez mieszkańców - i ocena merytoryczna wniosków, co trwa łacznie 3 miesiące;
  - następnie ogłaszane są wstępne listy projektów do głosowania i mamy siedmiodniowy czas na składanie odwołań dotyczących projektów nieumieszczonych na tych listach;
  - po rozpatrzeniu odwołań ogłaszana jest ostateczna lista projektów do głosowania i po minimum siedmiu dniach rozpoczyna się głosowanie.

 2. Nie ma ograniczenia wiekowego dla osób składających wnioski i głosujących na projekty. Ale osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na swój udział w budżecie obywatelskim.

 3. Wartość pojedynczego projektu zgłaszanego do puli lokalnej podlega ograniczeniu - jest to maksymalnie 50% kwoty dostępnej dla danej puli osiedlowej (lokalnej). Dzięki temu unikamy sytuacji, w której jeden projekt pochłania wszystkie dostępne pieniądze.

 4. Zgłaszane projekty muszą miec poparcie, a liczba podpisów wymaganych na liście poparcia dla wniosku zależy od ilości mieszkańców danego osiedla i wynosi od 2 osób dla małych osiedli, takich jak Kaszczorek do 15 osób dla osiedli największych oraz dla puli ogólnomiejskiej. Informacja na ten temat znajduje się w regulaminie. Liczba ta jest podawana także m.in. na formularzach wniosków.

 5. Mieszkańcy mogą opiniować projekty na etapie weryfikacji. Dokumenty będą dostępne w Internecie w ciągu 14 dni od zakończenia naboru wniosków.

 6. Mieszkańcy mogą składać odwołania jeżeli ich projekty nie zostaną umieszczone na wstępnej liście do głosowania. Będą mieli na to 7 dni od ogłoszenia wstępnych list.

 7. Głosowanie na projekty musi być bezpośrednie. Oznacza to, że nie można np. zbierać na osiedlach papierowych kart do głosowania i wrzucać ich hurtem do urny. Każdy chętny torunianin musi zagłosować osobiście - przez Internet, pocztą tradycyjną lub wrzucając wypełnioną przez siebie kartę do urny.

 8. W czasie głosowania można swobodnie wybrać listę lokalną - wg własnego interesu życiowego, ale można wybierać projekty tylko z jednej listy lokalnej i z listy ogólnomiejskiej.

 9. Niewykorzystane pieniądze z pul lokalnych tworzą rezerwę na nieprzewidziane wydatki związane z realizacją wybranych projektów. Dopiero w drugiej kolejności są one przekazywane do puli ogólnomiejskiej. Pozwala to uniknąć niespodzianek wynikających ze wzrostu cen towarów i usług.

Chcesz wiedzieć więcej?


Przejdź do kolejnych edycji Budżetu obywatelskiego w Toruniu:

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: włączone lampy uliczne przy drodze
  Drogi, Miasto
  Na 5 ulicach Torunia przywrócono oświetlenie uliczne, które zostało wyłączone w ramach oszczędności związanych ze skutkami pandemii Covid-19. Firmy konserwujące oświetlenie drogowe na bieżąco monitorują sytuacje. W razie nieprawidłowości dokonywane są naprawy oraz przełączenia sieci oświetleniowej.
 • Na zdjęciu: medaliści Mistrzostw Polski w jeździe dwójkami i drużynami na czas
  Sport
  Z sześcioma medalami z mistrzostw Polski, w jeździe dwójkami i drużynami na czas, powróciły zawodniczki Toruńskiego Klubu Kolarskiego „Pacific”.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny, przed nim stoi uśmiechnięty kierowca
  Eko, Miasto, MZK
  Toruń wkracza w nową erę komunikacji miejskiej. 30 września 2020 r. miasto za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji podpisało umowy na zakup sześciu autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania.
 • Na zdjęciu: zawodniczki z medalami i dyplomami na tle plakatu promującego zawody
  Sport
  26 września 2020 r. w Białymstoku odbyły się XII Techniczne Mistrzostwa Polski w Taekwondo Olimpijskim pod patronatem Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego oraz towarzyszący mu turniej towarzyski Huzar Cup.
 • Motyw graficzny z plakatu Klamry, autorka: Monika Bojarska
  Kultura, Miasto
  Pozainstytucjonalne teatry z całej Polski przyjadą na 28. Alternatywne Spotkania Teatralne „Klamra”. Przełożony z kwietnia z powodu pandemii festiwal odbędzie się w Klubie Od Nowa 3-10 października 2020 r.
 • Miasto, Sport
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędą się ostatnie dwa turnieje tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Na Motoarenie poznamy indywidualnego mistrza świata na żużlu w sezonie 2020. Tytułu broni Bartosz Zmarzlik, obecny lider klasyfikacji przejściowej.
 • Blisko 50 lat w zawodzie, od zawsze na Starówce. Pracownia złotnicza Wojciecha i Mariana Dahmów z ul. Mostowej to miejsce, które torunianie cenią za solidność, niezawodność i najwyższą jakość usług i produktów. Poznajcie kolejnego bohatera cyklu „Starówka Mistrzów”.
 • W najbliższą sobote, 3 października 2020 roku, w godzinach 10:00-14:00 odbędzie się dzień otwarty AquaToruń przy ul. Bażyńskich 9/17.
 • Kolejny fragment Torunia zostanie obsadzony kwiatami i ozdobnymi krzewami. Kolorowe rabaty pojawią się w ramach projektu "Zieleń ozdobna przy wjeździe do Czerniewic".
 • Od czwartku 1 października 2020 r., po analizie pomiarów napełnień, czasów przejazdów oraz uwag zgłoszonych sugestii i uwag pasażerów, wprowadzone zostaną zmiany w kursowaniu tramwajów linii nr 2 oraz autobusów linii nr 11.
 • W ramach Centrum Kultury Dwór Artusa funkcjonuje Dom Kultury w Kaszczorku, gdzie cyklicznie odbywają się warsztaty dla dzieci i dorosłych.
 • Wyprodukowane zostały w Kielcach, w wytwórni konstrukcji stalowej. Docelowo będzie ich 312. Mowa o wspornikach, które pozwolą na zwiększenie szerokości chodnika na rozbudowywanym moście drogowym w Toruniu.
 • 27 października 2020 roku odbędzie się przetarg działki o powierzchni 321 m kw. zlokalizowanej na toruńskich Wrzosach. Cena wywoławcza wynosi 75 000 zł.
 • Centra Innowacyjnej Edukacji "Minikoperniki" otrzymały wyróżnienie w konkursie "Modernizacja Roku i Budowa XXI w." Inwestycja realizowana przez Gminę Miasta Toruń zdobyła wyróżnienie w jubileuszowej edycji konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego i Targi Pomorskie Sp. z o.o.