Toruńskie planty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Środowisko

Toruńskie planty

Dolina Marzeń, fot. Sławomir Kowalski

Od strony zachodniej i północnej toruńskiej starówki zlokalizowane są zieleńce i parki wchodzące w skład układu przestrzennego zwanego Toruńskimi Plantami.

Pomysłodawcą utworzenia plantów był Ignacy Tłoczek, architekt miejski Torunia w okresie 20-lecia międzywojennego. Fragment plantów wzdłuż alei Jana Pawła II, przy tzw. Harmonijce, ma zgeometryzowaną kompozycję, której centralnym punktem jest fontanna Cosmopolis, otoczona siedziskami i będąca popularnym miejscem spotkań mieszkańców i wytchnienia dla turystów zauroczonych pięknem pobliskiej starówki. O charakterze tej części decydują wspaniałe okazy drzew i krzewów, a najokazalszymi wśród nich są dęby odmiany piramidalnej, cisy i topole. Zieleń stanowi doskonałą oprawę dla modernistycznego budynku Collegium Minus (Harmonijka).

Charakterystycznym dla tej części miasta elementem jest wzniesienie od północno-zachodniej strony placu Rapackiego - jest to częściowo zniwelowany fragment szańca Bastionu Nowego, dawnej XVII-wiecznej twierdzy. mamy tu swobodną kompozycję drzew, przede wszystkim liściastych klonów, jesionów, lip i krzewów. Od strony placu, przy głównej alei, znajduje się pomnik Józefa Piłsudskiego. Aleja parkowa prowadząca przez wzniesienie stanowi połączenie między Starówką a Bydgoskim Przedmieściem.

Założeniem parkowym częściowo związanym z fortyfikacjami jest Dolina Marzeń. Zlokalizowana między Bulwarem Filadelfijskim, aleją 500-lecia, ul. Chopina i placem Rapackiego od strony południowej sąsiaduje z obiektami wewnętrznego pierścienia toruńskich fortyfikacji. Obecne nasadzenia w Dolinie Marzeń pochodzą z okresu powojennego. Centralnym punktem jest od 1973 roku zegar słoneczny, doskonale wkomponowany w roślinne otoczenie i podkreślający kopernikański charakter miasta. Istotnym elementem nadającym klimat temu miejscu jest Struga Toruńska, tworząca tu niewielki zbiornik wodny będący fragmentem dawnej fosy. Pomimo sąsiedztwa ruchliwej arterii komunikacyjnej prowadzącej do toruńskiego mostu drogowego, Dolina Marzeń wciąż pozostaje malowniczą oazą zieleni.

Po drugiej stronie placu Rapackiego znajdują się nasadzenia stanowiące doskonałą oprawę krajobrazową dla Strówki. Na szczególną uwagę zasługują piękne okazy jodeł, świerków, wierzb, lip, wiązów oraz liczne krzewy jałowców oraz iryg różnych odmian. Część ta posiada charakter alpinarium - dzięki ukształtowaniu terenu przez istniejącą tu niegdyś fosę staromiejską. Stylu temu miejscu dodają zachowane fragmenty murów historycznego średniowiecznego systemu obronnego miasta, powiązanego z barbakanem i Bramą Starotoruńską.

Wykorzystano teksty z ulotki "Parki miejskie i dworskie Torunia"
wydanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Miasto
    28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie odbyło się w hotelu Filmar.
  • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
    Miasto
    W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
  • Widok z lotu ptaka na siedzibę Radia Maryja przy ul. Żwirki i Wigury
    Drogi, Miasto
    W sobotę 2 grudnia, w związku z obchodami święta Radia Maryja, w kilku miejscach Torunia obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu.
  • Kultura, Miasto
    1 grudnia 2023 r. o godz. 20:00 w murach Kościoła p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odbędzie się kolejna edycja koncertu Missa Pro Pace - czyli Mszy o Pokój.
  • Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego - listopad 2023 r.
    Inwestycje, Miasto
    Podczas 61. Sesji Rady Miasta Torunia przyjęto rezolucję ws. podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego oraz zachowania historycznego dziedzictwa Torunia.  Rezolucję zgłosił Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z treścią przyjętego dokumentu Rada Miasta Torunia wezwała Prezydenta do...
  • W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
  • Firma Multiconsult Polska opracowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia – SUMP dla MOFT do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040). W dokumencie zaproponowano 4 scenariusze rozwoju i 3 cele strategiczne. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Torunia i czterech podtoruńskich powiatów –...
  • Posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy odbyło się 25 listopada 2023 r. w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Torunia, który był gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w czerwcu 2023 r.
  • Pracodawcy rozważający zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia w rekrutacji pracowników oraz wsparcie finansowe przeznaczone na rehabilitację zawodową ww. osób.
  • Elana Toruń jako beniaminek świetnie sobie radzi w trzeciej lidze rozgrywek polskiej piłki nożnej. Rundę jesienną zakończyła w sobotę 25 listopada 2023 r. na drugim miejscu, przed trzecim w tabeli Zawiszą Bydgoszcz.
  • Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
  • 27 listopada 2023 r. zmarł pisarz i poeta Paweł Huelle - laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2005 roku.
  • Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.