Klucz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Klucz

Uchwyt klucza do bram miasta zawiera symbol (salamandrę w płomieniach), dewizę (napis "Durabo") i herb Torunia (anioła z tarczą herbową). Poniżej znajduje się napis "Toruń". Pióro klucza w postaci stylizowanych murów miejskich.

  

Klucz do bram miasta Torunia

  

Prezydent Torunia może przekazywać klucz do bram miasta - co jest oznaką symbolicznegooddania władzy. Zgodnie z tradycją klucz przekazywany jest każdego roku w maju, na trzy dni, w ręce toruńskich studentów - na czas Juwenaliów.

Kopia klucza może być pamiątkowym, honorowym wyróżnieniem dla gości specjalnych miasta - po raz pierwszy wyróżnienie to otrzymali Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński i Prezydent republiki Litewskiej Valdas Adamkus, podczas pobytu w Toruniu, w dniu 1 października 2007 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Prezydent Miasta Torunia ogłosił konkurs wniosków o przyznanie stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. Nabór wniosków odbywa się w terminie od 1 do 31 października 2023 r.
  • W związku z zawodami Speedway Grand Prix, jak i korektami w rozkładach jazdy, pasażerów czekają zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.
  • Setne urodziny obchodziła torunianka, pani Felicja Cyrankowska. Z tej okazji życzenia złożyli jubilatce prezydent Michał Zaleski i kierowniczka Urzędu Stanu Cywilnego, Iwona Krzywdzińska.
  • Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Wielu z nich będzie jeździć na zajęcia komunikacją miejską. W takim przypadku dużą oszczędnością dla studenckiego budżetu będzie zakup biletu semestralnego, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
  • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
  • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
  • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
  • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.