Park Tysiąclecia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Środowisko

Park Tysiąclecia

Ławki w parku tysiąclecia, fot. Sławomir Kowalski

Park Tysiąclecia jest zlokalizowany w lewobrzeżnej części Torunia. Ma powierzchnię ok. 19 hektarów. Pełni przede wszystkim funkcję rekreacyjną, ma też walory kompozycyjne i historyczne.

Jego lokalizacja jest ściśle związana z istniejącymi na tym obszarze obiektami fortecznymi. Park jest bowiem położony na obszarze zabytkowego fortu „Przyczółek Mostowy”, w jego starszej części, która powstała w latach 1824-1832. Park rozciąga się na stoku bojowym fortu. Północną granicę parku stanowi grobla uformowana po linii fosy i dalej ul. Podgórska. Południową i zachodnią granicę wyznacza linia drzew - w tej części przepływa też potok Wielanda, na którym zlokalizowany jest staw.

Układ kompozycyjny parku jest ściśle związany z ukształtowaniem terenu oraz umocnieniami fortecznymi. Decyduje to o jego niepowtarzalnym charakterze. Szata roślinna jest odmienna gatunkowo w różnych częściach parku, w zależności od rzeźby terenu. W okolicy stawu i strumienia dominują wierzby białe, klony pospolite, topole białe, a w miejscach najbardziej podmokłych wiązy i olchy, których wiek sięga 100 lat. Roślinność w pobliżu grobli była nasadzana w okresie budowy fortu - dominują tu dęby i topole czarne, a także wiązy, których wiek dochodzi do 190 lat.

Układ dróg i ścieżek parkowych także wynika z ukształtowania terenu i jego historycznej funkcji. Mamy więc drogę biegnącą po grobli i drogę wzdłuż fosy oraz łączące się z nimi alejki spacerowe, wyznaczone łagodnymi trawersami. Ponieważ głownymi elementami parku są drzewa, uzupełnione grupami różnorodnych krzewów, park sprawia wrażenie otwartego przestrzennie i przyjaznego.

Wykorzystano teksty z ulotki "Parki miejskie i dworskie Torunia"
wydanej przez Oddział Miejski PTTK w Toruniu.

Park Tysiąclecia po rewitalizacji

Najczęściej czytane aktualności

  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.