Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej

Logo uczelni

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej im. bł. ks. Stefana W. Frelichowskiego jest wyższą uczelnią kościelną. Jest instytucją konieczną i przystosowaną do przygotowania alumnów do kapłańskiej posługi nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym na terenie Diecezji Toruńskiej.

Zostało powołane do istnienia Dekretem Biskupa Toruńskiego Andrzeja Suskiego z dnia 8 września 1993 r. Swą działalność rozpoczęło 1 października 1994 r. Pierwsza uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się 15 października 1994 roku w auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W 2001 roku WSD w Toruniu z WSD we Włocławku stanowiło bazę dla nowopowstałego Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Od 1 października 2001 roku Wyższe Seminarium Duchowne współpracuje z Wydziałem Teologicznym UMK.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Toruńskiej posiada swoją osobowość prawną, autonomię i zarząd. Z ramienia Biskupa Diecezjalnego bezpośrednim przełożonym Seminarium i jego kierownikiem pod względem wychowawczym, naukowym, administracyjnym i gospodarczym jest rektor. Pierwszym rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu w latach 1994-1997 był ks. prof. dr hab. Franciszek Drączkowski (profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego). Od 1997 roku funkcję rektora WSD pełni ks. dr Krzysztof Lewandowski, będący jednocześnie adiunktem na Wydziale Teologicznym UMK.

Szczegółowe zasady współpracy z Wydziałem Teologicznym reguluje umowa między Rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Toruńskiej i Rektorem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podpisanie umowy miało miejsce 16 marca 2004 roku.

Sześcioletnia formacja kandydatów do kapłaństwa obejmuje studia filozoficzno-teologiczne oraz rok pastoralny. Warunkiem przyjęcia do Seminarium jest: matura, odpowiednie zdolności intelektualne, predyspozycje duchowo-moralne potwierdzone przez księdza proboszcza i katechetę oraz wstępne rozpoznanie powołania do służby Bogu i ludziom we wspólnocie Kościoła katolickiego. Kandydat do Seminarium odbywa rozmowę z Rektorem Seminarium. Alumni, którzy odbywają studia filozoficzno-teologiczne na Wydziale Teologicznym, zdają ponadto egzamin wstępny. Termin i warunki egzaminu wstępnego podaje corocznie Wydział Teologiczny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Integralne przygotowanie do kapłaństwa obejmuje formację ludzką, duchową, intelektualną i duszpasterską. Seminarium – w świetle nauczania Kościoła – „nie jest tylko miejscem czy materialną przestrzenią, lecz przede wszystkim pewną przestrzenią duchową, drogą życia, środowiskiem sprzyjającym takiemu procesowi formacyjnemu, dzięki któremu człowiek powołany przez Boga do kapłaństwa może się stać, mocą sakramentu święceń, żywym obrazem Jezusa Chrystusa Głowy i Pasterza Kościoła” (Jan Paweł II, adhortacja Pastores dabo vobis, 42). Seminarium jest kościelną wspólnotą wychowawczą, która na wzór Apostołów, przeżywa na nowo doświadczenie Dwunastu powołanych i zgromadzonych wokół Chrystusa.

Formacja intelektualna przez pierwsze dwa lata obejmuje studia filozoficzne. Po dwóch latach, alumni wykazujący odpowiedni poziom dojrzałości ludzkiej i duchowej, otrzymują strój duchowny. Od roku trzeciego rozpoczynają się studia teologiczne, które trwają 3 lata. Na zakończenie V roku formacji seminarzyści przyjmują święcenia diakonatu. Ostatni, szósty rok formacji, ma charakter duszpasterski. Obejmuje zajęcia dydaktyczne, praktyki duszpasterskie w parafiach Torunia oraz katechizację prowadzoną w toruńskich szkołach.

Uwieńczeniem studiów filozoficzno-teologicznych jest obrona pracy magisterskiej na Wydziale Teologicznym UMK i uzyskanie tytułu zawodowego magistra w zakresie teologii. Sześcioletnią formację seminaryjną wieńczą święcenia kapłańskie, zazwyczaj w czerwcu. Wyświęceni prezbiterzy zostają skierowani przez Biskupa Toruńskiego do posługi duszpasterskiej na terenie Diecezji Toruńskiej.


>>> Więcej na stronach internetowych Wyższego Seminarium Duchownego: www.wsdtorun.pl

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.