Budżet obywatelski 2021 - lista projektów do głosowania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budżet obywatelski 2021 - lista projektów do głosowania

Fragment plakatu zachęcającego do głosowania

Budżet obywatelski mieszkańców Torunia na rok 2021

GŁOSUJEMY
od 10 do 19 października 2020

  


Numer projektusortuj malejąco Rodzaj zadania Tytuł projektu Lokalizacja Końcowa weryfikacja Wycena projektu Opis projektu Zakres / Uwagi
B0499 Bydgoskie Wymiana zniszczonej nawierzchni chodnika ogólnodostępnego Nieruchomości ul. Reja 23 a,b,c w Toruniu Działka nr 119/11, 119/15 Na listę do głosowania 260 000 zł Ogólnodostępny chodnik wybudowany z płytek chodnikowych posiada liczne ubytki. Płytki są popękane i pozapadane co stwarza zagrożenie dla przechodniów. Z chodnika korzystają mieszkańcy budynku i osoby postronne idące do apteki, przychodni zdrowia i innych budynków.

W ramach projektu zostanie wykonana nowa nawierzchnia chodnikowa z kostki betonowej.

B0502 Bydgoskie Mała osiedlowa siłownia na Moniuszki. Odcinek przy końcu ulicy Moniuszki miedzy blokiem 42-46, a blokiem 51-53 - piaszczysty teren placu zabaw, graniczy on z ulicą Gałczyńskiego. Na listę do głosowania 60 000 zł Mała siłownia na Osiedlu Młodych.

W ramach projektu zostanie wykonana siłownia zewnętrzna, trawa wokół urządzeń, wymiana dwóch ławek.

B0506 Bydgoskie Plac zabaw - mój bezpieczny skrawek osiedla Ulica Fałata , między blokiem 71-79, a 61-69 Na listę do głosowania 55 000 zł Projekt zakłada zakup wielofunkcyjnego ogrodowego placu zabaw przeznaczonego dla dzieci do 10 roku życia. Składającego się z podwójnej huśtawki , karuzeli, zjeżdżalni, piaskownicy itp. Plac zabaw wykonany z elementów drewnianych, plastikowych, metalowych. Będzie posiadał certyfikat bezpieczeństwa. Sprzęt zostanie zamontowany na terenie zielonym między blokami przy ul. Fałata 71-79, a 61-69. Będą mogły z niego korzystać młodsze i starsze dzieci z całego osiedla.

W ramach  projektu zostanie wykonane ogrodzenie placu zabaw, montaż podwójnej huśtawki, karuzeli, zjeżdżalni, piaskownicy, ławki i kosza na śmieci.

B0509 Bydgoskie Doposażenie placu zabaw przy ulicy Tuwima 14. Plac zabaw przy ulicy Tuwima 14. Na listę do głosowania 50 000 zł Doposażenie placu zabaw przy ulicy Tuwima 14.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż dodatkowych elementów na placu zabaw (huśtawka typu superlina, lokomotywa wagonik, dwa sprężynowce zwierzaki), remont piaskownicy, chodnik od placu zabaw do piaskownicy, dwie ławki,  kosz na śmieci.

B0511 Bydgoskie Rekultywacja zieleni - ul. Adama Mickiewicza (odcinek Reja - Sienkiewicza) ul. Adama Mickiewicza od nr 144 do nr 71 w Toruniu, odcinek od ul. M. Reja do ul. H.Sienkiewicza; Obręb 7 Działki nr 503; 102; 129/1; 347/2; 356/2; 345/1; 358; 363; 368; 372; 379; 501; 392; 398; 403; 411; 414; 416; 418; 419; 344; Właścicielem wszystkich działek jest GMT Na listę do głosowania 60 000 zł Przeprowadzenie rekultywacji zieleni w pasach po obu stronach jezdni przy ul. A. Mickiewicza w Toruniu, na odcinku od ul. Mickiewicza Reja do ul. Sienkiewicza. Rekultywację widzę jako przeprowadzenie prac ziemnych polegających na: - poprawie jakości gleby (czy też miejscowo jej wymianę ) w pasach zieleni; - założenie trawników w miejscach gdzie kiedyś były; - uzupełnienie krzewów niskich pomiędzy ścieżką rowerową a pasem jezdni; - uzupełnienie krzewów o pokroju wyższym pomiędzy ścieżką rowerową, a chodnikiem; - w miejscach wydzielonych w formie kwadratu, gdzie kiedyś rosło drzewo- uzupełnienie o nowe egzemplarze drzew. Ponadto na odcinku regenerowanej zieleni powinny znaleźć się co najmniej cztery kosze na psie odchody + tabliczka informująca o obowiązku sprzątania odchodów po swoim psie. Być trafnym byłby pomysł umieszczenia kilku budek lęgowych (do konsultacji fachowców w tym zakresie).

W ramach projektu zostanie przeprowadzona rekultywacja zieleni w pasach po obu stronach jezdni - częściowa wymiana gleby, założenie trawników, uzupełnienie krzewów niskich pomiędzy ścieżką rowerową a pasem jezdni, uzupełnienie krzewów wyższych pomiędzy ścieżką rowerową a chodnikiem.

B0513 Bydgoskie Rewaloryzacja zniszczonej zieleni przyulicznej wzdłuż ul. Mickiewicza Zieleń przyuliczna znajdująca się wzdłuż ul. Mickiewicza od alei NZS do skrzyżowania z ul. Reja Na listę do głosowania 120 000 zł Ul. Mickiewicza potrzebuje małego restaru. Bliska odległość od Strefy Płatnego Parkowania powoduje, że ludzie próbują tu za darmo zostawić swoje auta w nadmiarze. Efekt? Rozjechane krzewy, zniszczone trawniki. Czas na gruntowne sprzątanie i rekonstrukcję zniszczonych nasadzeń. Tym razem będziemy mądrzejsi! Wszędzie tam, gdzie kierowcy próbują parkować na zieleni prosimy o lokalizację niskich dekoracyjnych ogrodzeń, które podkreślają historyczny charakter osiedla. Prosimy też minimum roczne systematyczne pielenie zieleni, tak by nowe rośliny miały szansę się przyjąć, a starsze nieco odetchnąć.

W ramach projektu zostanie wykonane: nowe nasadzenia, zabiegi pielęgnacyjne w obrębie drzew, rekonstrukcja  istniejących żywopłotów, ustawienie niskich płotków.

B0515 Bydgoskie Przejście do marketu bez przeszkód i suchą nogą Przejście pomiędzy kamienicami przy ul. Mickiewicza 98 i Mickiewicza 100 w kierunku marketu i okolicznych sklepów. Obręb 007, numer działki 298/8 oraz 298/19. Stanowią one własność Gminy Miasta Toruń. Lokalizacja została dokładnie wskazana na załączonej mapie. Na listę do głosowania 115 000 zł Każdy, kto korzysta z usług marketu oraz sąsiednich sklepów znajdujących się pod adresem Mickiewicza 100, doskonale wie ile trudności napotyka pieszy udający się tam na zakupy od strony ul, Mickiewicza. Stan obecnej nawierzchni asfaltowej jest już fatalny, jest pełna dziur i łat. Trzeba cały czas dokładnie patrzeć pod nogi, aby ustrzec się skręcenia kostki. Po deszczu dziury i wgłębienia zapełniają się wodą. Dostęp dla matek z małymi dziećmi oraz dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach jest bardzo utrudniony. Poza tym zniszczona nawierzchnia szkodzi estetyce okolicy, kontrastując z pięknie przebudowaną ulicą Mickiewicza oraz z coraz liczniejszymi odnowionymi kamienicami. Celem projektu jest realizacja nowej nawierzchni z kostki brukowej, z zapewnieniem odpowiedniego odwodnienia. Nowa nawierzchnia zapewni komfort mieszkańcom udającym się na zakupy i poprawi estetykę okolicy. Nie ograniczy to też w żaden sposób możliwości wjazdu i postoju dla samochodów.

W ramach projektu zostanie wykonana nowa nawierzchnia z kostki betonowej.

B0516 Bydgoskie Bezpieczniej do domu. Remont chodników wzdłuż ul. Moniuszki od Gałczyńskiego do Kraszewskiego Dwa chodniki wzdłuż ul. Moniuszki oraz przejście dla pieszych od ul. Gałczyńskiego do Kraszewskiego Na listę do głosowania 275 000 zł Chodniki wzdłuż ul. Moniuszki to jedna z najczęściej uczęszczanych przez seniorów tras. Tędy mieszkańcy os. Młodych i Bydgoskiego kierują się na targowisko miejskie przy Szosie Chełmińskiej i w odwiedziny do bliskich spoczywających na cmentarzu św. Jerzego. Chwilowo można tu wywinąć niezłego fikołka i nabić sobie guza. Młodym wywrotka na krzywej płytce nie zaszkodzi, ale osobę starszą może przykuć do łóżka. Słowem: chodniki wołają o pomstę do nieba. Czas na remont! Do nowego chodnika dostawmy też ławeczkę, zadbajmy o zieleń, żeby można było w tym miejscu spacerować z prawdziwą przyjemnością

W ramach projektu zostanie wykonany: remont  chodników, wymiana nawierzchni,  nasadzenia zieleni, montaż ławek.

B0517 Bydgoskie Bezpieczne wyniesione skrzyżowanie ulic Reymonta i Krasińskiego Skrzyżowanie ulic Reymonta i Krasińskiego Na listę do głosowania 145 000 zł Projekt zakłada budowę wyniesionego skrzyżowania ulic Reymonta i Krasińskiego oraz zwężenie jezdni przed skrzyżowaniem. Skrzyżowanie Reymonta i Krasińskiego jest skrzyżowaniem równorzędnym w kształcie litery T. Na skrzyżowaniu często dochodzi do wymuszeń pierwszeństwa na pojazdach wyjeżdżających z ulicy Reymonta. Przebudowa poprawi czytelność skrzyżowania, co pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo.

W ramach projektu zostanie wykonana budowa wyniesionej tarczy skrzyżowania, montaż słupków blokujących uniemożliwiających  parkowanie.  Zmiana zakresu - bez zwężenia jezdni.

B0519 Bydgoskie Bezpieczne przejście przy SP 13 Krasińskiego 34 Na listę do głosowania 100 000 zł Budowa wyniesionego przejścia dla pieszych, wyniesienie do poziomu chodnika, -Likwidacja zagłębienia chodników -Poszerzenie chodników po obu stronach, zwężenie jezdni do 5,5 m - Montaż słupków blokujących uniemożliwiających parkowanie przed przejściem, s

W ramach projektu zostanie wykonana budowa wyniesionego  przejścia dla pieszych,  montaż słupków blokujących, uniemożliwiających  parkowanie  przed przejściem dla pieszych.

B0520 Bydgoskie Ogrody Marysieńki Park na Bydgoskim Przedmieściu, teren wokół Fontanny przy ul. Bydgoskiej Na listę do głosowania 80 000 zł Projekt realizowany będzie w Parku na Bydgoskim Przedmieściu w okolicach fontanny przy ul. Bydgoskiej. W ramach projektu powstaną trwałe nasadzenia drzewami ozdobnymi i krzewami placu wokół fontanny, które wkomponują się w dotychczasową architekturę Parku. Nasadzenia zostaną wykonane przy wejściu do fontanny od strony gł. deptaka – Aleja B. Magiery to będzie tunel wielobarwnych kwiatów wisterii – chińska (filetowa), kwiecista (różowa), kentacka Blue moon (niebieska), które będą się piąć po metalowej podporze. Tuż za wiesteriami zachwyca nas różne odmiany magnolii. To majestatyczne kwiaty, obdarzone hipnotyzującym urokiem, który gdy zaczynają kwitnąć, nikogo nie pozostawią obojętnym. Propozycja rzadziej spotykanych odmian: Magnolia Rubinowa – March Till Frost, żółta YellowSnow, Magnolia Ann – mająca pąki purpurowoczerwone, po rozwinięciu z zewnątrz różowoczerwone, SUNRISE – „wschód słońca”, o pachnących kwiatach w kształcie pucharu. Od strony boiska w kierunku fontanny powstanie kolorowa rabatka z azaliami/różanecznikami. Rząd ławek drewnianych będzie posiadać zadaszenie w postaci metalowej konstrukcji, po której będą piąć się róże

W ramach projektu zostanie wykonane  nasadzenie drzew ozdobnych i krzewów: magnolie, wisterie, azalie, róże niepnące. Zmiana zakresu: ze względu na ograniczenia konserwatorskie bez metalowej konstrukcji pergoli.

B0521 Bydgoskie Zadbajmy o skwer przy ul. Gagarina 34 Zielony teren, obecnie nieuporządkowany, przy ul. Gagarina 34, położony od strony północnej przy Szkole Podstawowej nr 11 im. Pabla Nerudy, pomiędzy marketem i sklepami a blokami mieszkalnymi. Obręb 005, nr działki 34/8, 74/1 i 73/3. Na listę do głosowania 325 000 zł Skwer koło Szkoły Podstawowej nr 11 służy obecnie jedynie jako miejsce do spacerów z naszymi czworonogami. Teren ten jest jednak na tyle duży, że może także pełnić jeszcze kilka innych funkcji. W ramach projektu chcielibyśmy kompleksowo zagospodarować skwer. Dla wygodniejszego dostępu do terenu potrzebna będzie budowa nowych chodników oraz umieszczenie oświetlenia. Aby zadbać o porządek, niezbędne będzie też umieszczenie koszy na śmieci. Z myślą o starszych chcemy umieścić na skwerku kilka nowych ławek w sąsiedztwie zieleni. Aby terenem mogły cieszyć się dzieci, chcemy umieścić plac zabaw. Z myślą o naszych czworonożnych przyjaciołach chcielibyśmy umieścić tam malutki psi park. Wreszcie w celu upiększenia okolicy chcielibyśmy, aby dokonano nowych nasadzeń drzew, zasadzono łąkę kwietną oraz postawiona 2 domki dla motyli, które przyciągną tutaj te piękne, kolorowe istoty. Wszystko to pozwoli, aby skwer stał się ulubionym miejscem wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców.

W ramach projektu zostanie wykonane uporządkowanie terenu, budowa chodników, ustawienie ławek, koszy na śmieci, urządzenie zieleni łąką kwietną z 2 domkami dla motyli, budowa placu zabaw przeznaczonego dla mieszkańców okolicznych bloków, budowa małego psiego parku, ustawienie słupów oświetlenia drogowego z oprawami typu LED.  Zakres rzeczowy zostanie dostosowany do limitu środków. W pierwszej kolejności zrealizowany będzie chodnik i zieleń.

B0522 Bydgoskie Pomoc zwierzętom żyjącym w Parku Miejskim Park miejski ul. Bydgoska i park ul. Bema Na listę do głosowania 5 000 zł -Jestem za postawieniem i powieszeniem na drzewach poideł dla ptaków, wiewiórek i wszystkich pozostałych zwierząt. -Karmników dla ptaków, gołębników dla gołębi. Myślę, że powinniśmy dbać o zwierzęta to istoty żywe, towarzyszące nam ludziom. Dostarczające

W ramach projektu zostaną wykonane poidełka  i karmniki dla zwierząt.

B0523 Bydgoskie Bezpieczne Piekarskie Góry Piekarskie Góry - część parku przy wjeździe od strony ulicy Matejki. Szczegóły lokalizacji znajdują się w załączonej dokumentacji zdjęciowej. Na listę do głosowania 175 000 zł Piekarskie Góry to wciąż niedoceniona enklawa zieleni w centrum miasta. Teren w sąsiedztwie ulicy Kraszewskiego i Matejki jest popularnym miejscem rekreacji mieszkańców z Bydgoskiego Przedmieścia, jak również traktem spacerowym dla wielu torunian z innych dzielnic. Naturalną bramą dla odwiedzających ten teren jest wąski przesmyk od ulicy Matejki. Niestety wielu spacerowiczów zniechęca stan nawierzchni i brak oświetlenia, przez co rezygnują ze spacerów szczególnie w późniejszych popołudniowych godzinach. Miejsce to w świadomości mieszkańców postrzegane jest jako niebezpieczne, ale też nieodkryte i posiadające duży potencjał. Projekt zakłada: - wyłożenie gruntowej drogi prowadzącej od strony Matejki do samego parku kostką brukową, aby ułatwić poruszanie się pieszym i rowerzystom, - zainstalowanie kamer monitoringu i podpięcie go pod miejską sieć, - montaż nowych lamp oświetlających teren, - stojaki na rowery, aby rowerzyści mogli pozostawić swoje "dwa kółka" i udać na spacer po parku. Powyższe w znacznym stopniu uczyni to miejsce bezpiecznym, atrakcyjnym i bardziej dostępnym dla mieszkańców.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż nowych lamp oświetlających teren 5 szt., stojaki na rowery. Zmiana zakresu: nawierzchnia przepuszczalna - mineralna lub ażurowa, bez monitoringu.

B0524 Bydgoskie Joga w parku na Bydgoskim Przedmieściu Park na Bydgoskim Przedmieściu Na listę do głosowania 5 000 zł Warto ćwiczyć jogę przez cały rok, lecz chyba najlepiej latem na łące w parku na Bydgoskim Przedmieściu. To nie tylko prezent dla ciała, ale także ogromna przyjemność, gdy ćwicząc widzi się nad sobą niebo i czuje wiatr i łaskotanie trawy. Tego nie zaoferuje żadna sala gimnastyczna!

W ramach projektu będą realizowane cotygodniowe ćwiczenia jogi w okresie lipiec-sierpień 2021 r.

B0525 Bydgoskie Motyla noga. Budki dla motyli na Bydgoskim Przedmieściu 40 punktów na terenie Okręgu nr 13 - Bydgoskie zaznaczonych orientacyjnie na załączonej mapie: 10 punktów na terenie Parku Miejskiego i Martówki, 3 punkty przy Rudelce, 1 punkt na skwerze przy SP nr 7, 1 punkt przy Górach Piekarskich, 3 punkty na skwerze przy Przedszkolu nr 17, 2 punkty na skwerze przy ul. Łukasiewicza naprzeciwko pawilonu handlowego, 3 punkty na terenie zielonym k. orlika przy Reja. 2 punkty wokół skrzyżowania ul Tujakowskiego i Mickiewicza, 1 punkt na skwerze przy Olimpijczyku, 1 punkt na skwerze przy rogu ul Słowackiego i Matejki, 2 punkty na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Matejki, 1 punkt na skwerze przy rogu ul. Krasińskiego i Klonowica, 5 punktów w Dolinie Marzeń, 5 punktów przy ul. Bydgoskiej od strony zabudowy. Na listę do głosowania 40 000 zł Zawsze zachwyca nas widok pięknych motyli. Owady te nie tylko ozdabiają nasz krajobraz swoimi pięknymi, kolorowymi skrzydłami, ale podobnie jak pszczoły pełnią ważną rolę w zapylaniu kwiatów. Niestety ich populacja według szacunków spadła w ciągu ostatnich 50 lat o nawet 80%. Aby zatrzymać ten niekorzystny trend, potrzebne są odpowiednie działania. Najprostszym i najtańszym sposobem są budki dla motyli, w których owady mogą składać jaj i bezpiecznie przezimować. Budkom powinny towarzyszyć rabaty, na których znaleźć powinny się rośliny żywicielskie dla gąsienic motyli oraz rośliny nektarodajne dla dorosłych motyli. Nasz projekt przewiduje umieszczenie w różnych miejscach Bydgoskiego Przedmieścia i Bielan 40 takich punktów. Na środku okrągłej rabaty na drewnianej nóżce umieszczona zostanie budka dla motyla, a wokół niej zasadzone zostaną różne byliny i krzewy. W ten sposób upiększymy nasze osiedle pięknymi, kolorowymi kwiatami i jeszcze bardziej kolorowymi motylami, które przy okazji odegrają niezwykle cenną rolę przy zapylaniu kwiatów.

W ramach projektu zostaną  nasadzone rabaty kwiatowe (40 szt.), byliny (20 szt.) i krzewy (2 szt.)  oraz będą zamontowane budki dla motyli (40 szt.).

CH0469 Chełmińskie Dość hałasu i kurzu! Sadzimy drzewa ul. Szosa Chełmińska od ul. Długiej do ul. Polnej Na listę do głosowania 20 000 zł Wykonanie nasadzenia jak największej ilości drzew, które powinno ograniczyć hałas i zmniejszyć ilość pyłów unoszących się w powietrzu z dwóch jezdni i pasa zieleni. Na tym odcinku ul. Szosa Chełmińska od ul. Długiej do ul. Polnej przebiega przez teren gęsto zabudowany. Infrastruktura podziemna została wymieniona w ramach budowy ulicy i tym samym została zinwentaryzowana. Miejsca nasadzenia: miejsca wolne od instalacji podziemnych lub sadzenie drzew o korzeniach płytkich. Do nasadzeń użyć różnych gatunków drzew, które fakturą i kolorystyką będą współgrały z istniejącą roślinnością. Drzewa posadzić jako solitery, skupiny lub w szpalerze w zależności od przebiegu infrastruktury podziemnej. Gatunki najlepiej przystosowane do pełnienia funkcji przyrodniczych dla tego typu terenu zieleni.

W ramach projektu zostanie wykonane nasadzenie drzew w miejscach, gdzie pozwala na to infrastruktura podziemna.

CH0472 Chełmińskie "Majsterkownia" Dzielnica - Chełmińskie Na listę do głosowania 60 000 zł "Majsterkownia" to miejsce do realizacji własnych kreatywnych pomysłów, miejsce w którym każdy mieszkaniec będzie mógł przyjść skorzystać bezpłatnie ze specjalistycznych narzędzi, które rzadko posiada się w domu. U nas będzie można przeciąć, wyszlifować deskę, popracować przy obróbce metali oraz spełniać się manualnie i kreatywnie tworząc swoje własne wymarzone projekty. Comiesięczne warsztaty przybliżą tematy takie jak obróbka drewna, metalu, szycie, modelarstwo, tapicerstwo.

W ramach projektu zostanie wyposażone w urządzenia techniczne miejsce, w którym będzie można wykonać samodzielnie drobne prace stolarskie, tapicerskie, szwalnicze. Zorganizowany zostanie także cykl warsztatów w zakresie obróbki drewna, szycia, podstaw tapicerowania.

CH0477 Chełmińskie Minirampa - dla deskorolki, rolek i rowerów bmx Okolice orlika przy ulicy Polnej 14a Na listę do głosowania 70 000 zł Celem projektu jest zakup minirampy, która posłuży dla osób, które uprawiają sporty ekstremalne takie jak jazda na deskorolce, jazda na rolkach czy rowerach BMX. Miejscem realizacji projektu jest wolna przestrzeń w pobliżu orlika i placu do Street Workoutu przy ulicy Polnej 14a. Minirampa jest elementem do zabawy i nauki nowych trików. Posłuży zarówno dla początkujących jak i dla zaawansowanych użytkowników. Przykładowe wymiary minirampy to: wysokość 1,2 m; około 8m długości i około 5m szerokości.

W ramach projektu zostanie postawiona minirampa do jazdy na deskorolce, rolkach i rowerze.

CH0480 Chełmińskie Czwarte Święto Chełmińskiego Przedmieścia Park przy Toruńskich Wodociągach, ul. Św. Józefa 37-49 87-100 Toruń Na listę do głosowania 22 000 zł Czwarte już Święto Chełmińskiego Przedmieścia będzie wydarzeniem kulturalno-towarzyskim dla mieszkańców Torunia, ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców z okręgu Chełmińskie. Ma ono na celu zwiększenie poczucia więzi pomiędzy mieszkańcami poprzez zaproponowanie im. wspólnego spędzenia czasu, wspólnych zajęć integracyjnych dla każdej grupy wiekowej. Dotychczasowe edycje 1 i 2 Święta Chełmińskiego Przedmieścia spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem, gdzie potwierdziła się idea rodzinnych i sąsiedzkich spotkań towarzysko-kulturalno-rekreacyjnych integrujących mieszkańców "Chełmińskiego Przedmieścia". W przyszłym roku (czwarta edycja) planuje się występ zespołu / wokalisty o zasięgu krajowym.

W ramach projektu będzie zorganizowane Święto Chełmińskiego Przedmieścia (występ zespołu lub wokalisty, warsztaty, pokazy, konkursy).

CH0483 Chełmińskie Mini siłownia zewnętrzna na Cyplu (na końcu ul. Osiedlowej) W lasku miejskim nazywanym CYPEL, pomiędzy: przedszkolem Calineczka, ul. Osiedlową, boiskiem osiedlowym i drogą leśną. Teren miasta. Na listę do głosowania 60 000 zł Mini siłownia zewnętrzna na Cyplu. Rozbudowa boiska obejmuje dobudowanie w sąsiadującym lasku siłowni zewnętrznej. Proponuję w tej lokalizacji postawić kilka urządzeń siłowni zewnętrznej łącznie z ławeczkami do odpoczynku. Maszyny można postawić głównie przy ul. Osiedlowej, część może być rozrzucone w lasku na całej przestrzeni. Stworzymy w ten sposób mini park fitness. Do tego potrzebne jest również wykonanie ścieżki gruntowej dł. 74 m pomiędzy ul. Osiedlową, a boiskiem z łącznikami do urządzeń siłowych i już stojących stolików z ławeczkami. Ważnym celem projektu jest rewitalizacja naszego trochę zaniedbanego boiska obejmująca : odbudowę oświetlenia, drobne naprawy boiska, usypianie mini widowni i założenie siatki wychwytującej piłki wpadające na teren przedszkola. Starsze boisko do koszykówki, należy przerobić na inną dyscyplinę, np. piłkę ręczną (dwa boiska do kosza nigdy nie są jednocześnie używane). Naszym marzeniem jest by Miasto Toruń na naszych boiskach, zorganizowało zajęcia sportowe dla naszych dzieci, a może i dla dorosłych. Raz czy dwa razy w tygodniu, stosownie do zainteresowania mieszkańców.

W ramach projektu zostanie wykonany: montaż elementów siłowni, elementów małej architektuy wraz z zagospodarowaniem terenu oraz montaż siatek zabezpieczających.

CH0486 Chełmińskie Wierzbowy Zakątek perełką Chełmińskiego Przedmieścia - pielęgnacja skweru Skwer Wierzbowy zakątek - teren zlokalizowany pomiędzy ul. św. Józefa a budynkami św. Józefa 60/64 i 68-68 a, na terenie działki gminnej nr 59/7, obręb 36 (część zachodnia i północna) Na listę do głosowania 20 000 zł Wierzbowy Zakątek jest jednym z bardzo niewielu skwerów na Chełmińskim Przedmieściu, gdzie mieszkańcy mogą odpocząć w cieniu drzew, zrelaksować się patrząc na kolorowe nasadzenia. Niestety bez regularnej pielęgnacji, miejsce zarośnie chwastami i przestanie spełniać swoją funkcję. Rok 2020 pokazuje, że na bieżącą pielęgnację skweru nie przeznaczono środków. Dlatego chcąc korzystać z piękna i funkcji skweru jak najdłużej zachęcamy Państwa do tego, abyśmy my Mieszkańcy, swoimi głosami, zapewnili odpowiedni poziom opieki nad Wierzbowym Zakątkiem. W ramach tego projektu chcemy, aby władze miasta zadbały o takie ważne elementy jak: - zapewnienie regularnej pielęgnacji roślinności (plewienie, nawożenie, uzupełnianie, przycinanie itp.) - postawienie kompostownika, aby było jeszcze bardziej ekologicznie - zapewnienie środków na konserwację oraz odmalowanie małej architektury na placu ( ławki i śmietniki) - nowe tabliczki nawołujące właścicieli do sprzątania psich odchodów - konserwacja i bieżąca naprawa systemu nawadniającego - zapewnienie regularnego opróżniania śmietników

W ramach projektu zostaną uzupełnione nasadzenia łąki kwietnej, przeprowadzona będzie pielęgnacja roślinności, konserwacja elementów małej architektury. Zmiana zakresu - Bez kompostownika.

CH0487 Chełmińskie Piękniejsza i bezpieczna Willowa Ul. Willowa, działka nr 124 obręb 34, własność GMT, zarząd MZD. Chodnik w pasie drogowym. Na listę do głosowania 12 000 zł Poprawa bezpieczeństwa i estetyki przestrzeni ulicy Willowej, stanowiącej główny trakt pieszy w kierunku UMK lotniska i przystanków autobusowych. Budowa dwóch brakujących odcinków chodnika poprawi funkcjonalność ciągu wszystkim użytkownikom drogi.

W ramach projektu zostanie wykonane uzupełnienie nawierzchni chodnika.

CH0488 Chełmińskie Topolowy Ludzik – nawodnienie i pielęgnacja sposobem na dłuższe użytkowanie Miejski plac rekreacyjny Topolowy Ludzik wraz z przylegającą siłownią – teren pomiędzy ulicami Szosa Chełmińska, Długa, Hurynowicz Na listę do głosowania 30 000 zł Topolowy Ludzik nadal potrzebuje wsparcia Mieszkańców W ramach tego projektu chcemy, aby władze miasta zadbały o takie ważne elementy jak: • Doprowadzenie do niego wody, aby zorganizować system nawadniania oraz zraszacz, który dawałby Mieszkańcom ochłodę podczas gorących dni • Zapewnienie regularnej pielęgnacji roślinności (plewienie, nawożenie itp.) • Postawienie kompostownika, aby było jeszcze bardziej ekologicznie • Zapewnienie środków na konserwację oraz odmalowanie infrastruktury na placu (włącznie z przęsłami i furtkami) • Zapewnienie kilkukrotnej wymiany piasku w piaskownicy • Zapewnienie opróżniania śmietników w okresie, kiedy Miasto tego nie robi, a mieszkańcy korzystają z placu (między październikiem a kwietniem) Dzięki tym środkom Topolowy Ludzik będzie jeszcze piękniejszy, bezpieczniejszy i jeszcze bardziej komfortowy w użytkowaniu, a infrastruktura, która się tam znajduje, będzie służyła mieszkańcom jeszcze przez wiele lat.

W ramach projektu zostanie wykonane: naprawa i konserwacja elementów małej architektury, właściwe utrzymanie zieleni, montaż systemu nawadniającego, nawożenie roślinności.  Zmiana zakresu - Bez kompostownika. Wymiana piasku i naprawy zgodnie z zasadami utrzymania placów zabaw w mieście.

CH0489 Chełmińskie Doposażenie placu zabaw w linarium i piaskownicę Teren Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu ul. Żwirki i Wigury 49, Toruń Na listę do głosowania 165 000 zł Mega linarium dla dzieci z Chełmińskiego - doposażenia ogólnodostępnego placu zabaw przy sp. nr 4. Zamontowanie nowoczesnego linarium ze zjeżdżalnią i mostkiem.

W ramach projektu zostanie zamontowana piaskownica oraz linarium ze zjeżdżalnią i mostkiem. Zmiana puli. Poprzednie oznaczenie: O0649.

CZ0078 Czerniewice Zieleń ozdobna przy ul. Zdrojowej ul. Zdrojowa na odcinku od ul. Matysiaków do ul. Radosnej (w pasach drogowych), nr działki 179,495 obręb 076 Na listę do głosowania 40 000 zł Nasadzenie roślin ozdobnych na terenach zielonych, zlokalizowanych w pasach drogowych przy ul. Zdrojowej od strony lasu oraz od strony domów jednorodzinnych (ul. Zdrojowa 12 i 16), z uwzględnieniem istniejących drzew, w celu podniesienia walorów estetycznych otoczenia. Nasadzenia wykonane zostaną w oparciu o wcześniej przygotowany projekt zagospodarowania terenów zielonych uwzględniający m.in. nasadzenia: ozdobnych trwa, kwiatów, niskopiennych krzewów oraz drzew z wykorzystaniem materiałów wykończeniowych taki jak: kora drzewna czy kamień ozdobny. Ogólna powierzchnia terenów zielonych przewidziana pod nasadzenie roślin ozdobnych wynosi ok: 400 m2

W ramach projektu zostaną wykonane nowe  nasadzenia ozdobnych traw,  kwiatów, krzewów, częściowa wymiana gruntu.

CZ0079 Czerniewice Doświetlenie terenu rekreacyjno-sportowego u zbiegu ulic Włocławska/Solankowa w Czerniewicach Plac rekreacyjno-sportowy mieszczący się u zbiegu ulic Włocławska / Solankowa w Czerniewicach- Toruń, nr działki 113/2 obręb 076 Toruń. Na listę do głosowania 22 000 zł Zadanie polega na modernizacji oświetlenia zewnętrznego na kompleksie rekreacyjno-sportowym mieszczącym się u zbiegu ulic Włocławska/Spacerowa w Czerniewicach. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców przebywających w godzinach wieczornych na terenie w/w obiektu oraz możliwość zwiększenia ilości osób mogących korzystać z całego kompleksu sportowo - rekreacyjnego.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż  oświetlenia (4 słupów z oprawą energooszczędną typu LED).

CZ0080 Czerniewice Festyn parafialny "Tu są moje Czerniewice" ul. Włocławska 256, 87-100 Toruń - plac przy kościele Na listę do głosowania 22 000 zł Festyn parafialny "Tu są moje Czerniewice" skierowany jest do mieszkańców Czerniewic oraz przyległych osiedli w różnym wieku i ma na celu zintegrowanie i ubogacenie życia kulturalnego mieszkańców. Podczas imprezy przewidziano występ jednego z najpopularniejszych polskich chrześcijańskich zespołów muzycznych "niemaGOtu", zapewnienie atrakcji dla dzieci i dorosłych, liczne gry i konkursy z nagrodami, loterię oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Przedsięwzięcie jest bezpłatne i ogólnodostępne. Zapraszamy do poparcia projektu i wzięcia udziału w festynie (ul. Włocławska 256).

W ramach projektu zostanie zoragnizowany festyn pn. "Tu są moje Czerniewice" (występ zespołu muzycznego, gry, konkursy, atrakcje dla dzieci).

CZ0081 Czerniewice Monitoring na terenie rekreacyjno-sportowym przy ul. Solankowej w Toruniu - Czerniewicach Okolice skrzyżowania ul. Włocławskiej i Solankowej w Toruniu Czerniewicach; nr dz. ew. 113/2, obręb 076 Toruń Na listę do głosowania 30 000 zł Wykonanie instalacji jednej kamery obrotowej pomiędzy boiskiem do siatkówki plażowej a placem zabaw - zlokalizowanych na terenie rekreacyjno-sportowym przy ul. Solankowej. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa korzystających z obiektu osób, jak również skuteczne ograniczenie możliwych aktów dewastacji obiektów znajdujących się w zasięgu wizyjnym kamery.

W ramach projektu zostanie  wykonany montaż kamery wraz z wysięgnikiem.

CZ0082 Czerniewice Amatorski turniej tenisa stołowego Czerniewice cup 2021 Sala przy Parafii pw. Matki Bożej Łaskawej i św. J. Escrivy w Toruniu przy ul. Włocławksiej 256 lub hala sportowa Zespołu Szkół nr 34 przy ul. Włocławskiej 237 w Toruniu Na listę do głosowania 15 000 zł Czerniewice Cup 2021 - kolejna edycja amatorskiego turnieju tenisa stołowego dla mieszkańców osiedla Czerniewice. Event przeznaczony dla całych rodzin gdyz nieodzownym elementem każdej dyscypliny sportowej są kibice.

W ramach projektu zostanie zorganizowany turniej tenisa stołowego dla mieszkańców osiedla Czerniewice, drobny poczęstunek, dyplomy dla uczestników. Zakres realizacji projektu będzie dostosowany do puli środków.

CZ0083 Czerniewice Monitoring wjazdu do Czerniewic przy ul. Włocławskiej od strony Brzozy toruńskiej Południowa część osiedla Czerniewice; skrzyżowanie ulicy Włocławskiej i Spacerowej, nr działki ew. 117, obręb 078 Toruń, kamera usytuowana w narożniku skrzyżowania od strony zachodniej (od strony lasu) Na listę do głosowania 75 000 zł W ramach projektu wykonany zostanie monitoring wjazdu do Czerniewic przy ul. Włocławskiej od strony Brzozy Toruńskiej oraz montaż znaków informacyjnych. Obrotowa kamera zainstalowana zostanie na skrzyżowaniu ulic Włocławskiej i Spacerowej, w południowo-wschodniej części Czerniewic, które stanowi jednocześnie granicę miasta. Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców poprzez zabezpieczenie i nadzór nad jedną z dróg wjazdowych Czerniewic. W ramach projektu zostaną również zainstalowane następujące znaki informacyjne: dwa znaki „Osiedle monitorowane” usytuowane zostaną przy wjazdach do Czerniewic od strony zachodniej (skrzyżowanie ul. Zdrojowa/Łódzka) oraz strony południowej (ul. Włocławska/Spacerowa). Znak „Teren monitorowany” zamontowany zostanie na placu rekreacyjno-sportowym, przy zbiegu ulic Włocławska/Zdrojowa.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż  kamery obrotowej na słupie.

CZ0084 Czerniewice Wspólne Śpiewanie Pieśni Patriotycznych Czerniewice - Szkoła Podstawowa nr 34; ul. Włocławska 237/239, 87-100 Toruń Na listę do głosowania 10 000 zł Co roku w pierwszej połowie listopada odbywa się wiele różnych uroczystości, podczas których wspomina się wydarzenia sprzed prawie 100 lat, kiedy to po okresie zaborów Polska pojawiła się na mapie Europy . To także refleksja na temat wolności, która jest dla nas obecnie tak oczywista, ze nie zastanawiamy się na co dzień nad jej znaczeniem. Pięciokrotnie już na naszym osiedlu uczciliśmy Święto niepodległości poprzez śpiew. Do Wspólnego Śpiewania Pieśni Patriotycznych zaprosiliśmy mieszkańców osiedla oraz włączyliśmy do niego tutejsza szkole. W @019 r. podczas imprezy finansowanej ze środków budżetu partycypacyjnego gościliśmy przedstawicieli władz miasta i Kuratorium Oświaty. Półgodzinna relacja pojawiła się również w TV Toruń. Powyższe święto jest znakomitą okazją do integrowania się lokalnej społeczności. W związku z tym chcemy z pozyskanych pieniędzy wynająć pełen zespół muzyczny, który porwie nas do bardziej ochoczego śpiewania. Chcielibyśmy również zaprosić grupę rekonstrukcyjną. Dzięki temu do miłośników wspólnego śpiewania dołączą także pasjonaci militariów i historii. Będzie to duża atrakcja również dla najmłodszych.

Zakres: Wynajęcie zespołu muzycznego, zaproszenie grupy rekonstrukcyjnej, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

CZ0085 Czerniewice Trampoliny ziemne na placu rekreacyjno-sportowym przy ul. Zdrojowej/Włocławskiej Plac rekreacyjno-sportowy, skrzyżowanie ul. Włocławska/Zdrojowa w Toruniu - Czerniewicach, nr działki 512, 499 Na listę do głosowania 70 000 zł Zainstalowanie trampolin ziemnych, przeznaczonych dla dzieci oraz dorosłych na placu rekreacyjno-sportowym u zbiegu ulic Włocławskiej/Zdrojowej w Toruniu – Czerniewicach wraz z instalacją trzech sztuk ławek i kosza na śmieci. Proponujemy montaż czterech pojedynczych trampolin o powierzchni do skakania ok. 1x1 m. lub zainstalowanie jednej trampoliny modułowej, w której można zaprojektować długie, proste lub kręte m trampolinowe ścieżki do skakania. Duża wytrzymałość mat umożliwi korzystanie z nich osobom w każdym wieku. Urządzenia te są proste, a jednocześnie bezpieczne w użytkowaniu, gdyż mata do skakania znajduje się na poziomie gruntu, zaś na obrzeżach każdej z trampolin znajduje się amortyzująca mata z gumowego granulatu. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności placu rekreacyjno-sportowego poprzez instalację nowego rodzaju urządzenia.

W ramach projektu zostaną zainstalowane trampoliny ziemne wraz z montażem elementów małej architektury (ławki, kosze), utwardzenie terenu.

CZ0086 Czerniewice Ławki parkowe przy ścieżkach pieszo-rowerowych na ul. Włocławskiej i Łódzkiej ul. Włocławska i Łódzka w Toruniu-Czerniewicach w obrębie działek: ul. Włocławska - nr dz. 113/1, 113/3, 111/1, 110, 102, 88; ul. Łódzka: nr dz. 99/1, 169/1, 107/1 Na listę do głosowania 14 000 zł Projekt obejmie zainstalowanie 6 ławek parkowych na utwardzonym podłożu wykonanym z szarej kostki betonowej ustawionych wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych przy ul. Łódzkiej oraz Włocławskiej wraz z koszami na śmieci. Zadanie obejmuje ścieżki rowerowe na odcinkach pomiędzy osiedlem Solanki a rondem im. Ludmiły Roszko oraz skrzyżowaniem ulic Łódzka/Zdrojowa, a w.w. rondem. Wskazane ścieżki pieszo-rowerowe są często wykorzystywane przez mieszkańców osiedla (piesi, rowerzyści, spacerowicze, osoby starsze, matki z dziećmi itp.). Ścieżki znajdują się w otoczeniu lasu, przy których nie ma żadnej infrastruktury. Celem zadania jest podniesienie atrakcyjności ścieżek poprzez umożliwienie odpoczynku ich użytkownikom.

W ramach projektu zostanie zamontowanych 6 szt. ławek parkowych ustawionych wzdłuż ścieżek pieszo-rowerowych wraz z koszami na śmieci.

GB0069 Bielawy-Grębocin Super plac zabaw w szkole na Bielawach Szkoła Podstawowa nr 35 im. Polskich Olimpijczyków ul. Krynicka 8 87-100 Toruń nr działki: 293/36 w Toruniu Na listę do głosowania 170 000 zł Celem projektu jest stworzenie miejsca aktywności ruchowo-sportowej dla dzieci z osiedla Bielawy, gdzie będą mogły czynnie spędzić wolny czas. W ramach projektu planujemy rozbudowę i modernizację istniejącego placu zabaw znajdującego się na terenie Szkoły Podstawowej nr 35 im. Polskich Olimpijczyków, poprzez instalację nowych, bardziej atrakcyjnych urządzeń zabawowych, takich jak: dwie huśtawki wahadłowe z bocianim gniazdem, tunel domek, leśna polana oraz zmianę nawierzchni piaskowej na kolorową syntetyczną. Wymiana nawierzchni piaskowej na syntetyczną poza estetyką jest dodatkowo działaniem sprzyjającym ochronie środowiska. Jednolita powierzchnia syntetyczna nie wymaga sezonowej wymiany, jak to ma miejsce w przypadku nawierzchni piaskowej. Dzięki temu oszczędza się surowce, mądrze gospodaruje zasobami, zmniejsza ilość zanieczyszczeń, a także redukuje się emisję spalin do atmosfery związaną z transportem i wymianą piasku. Nawierzchnia syntetyczna ograniczy również ryzyko zagrożeń dla higieny i zdrowia użytkowników. Plac zabaw dostępny jest bezpłatnie dla wszystkich mieszkańców osiedla Bielawy w Toruniu.

W ramach projektu zostanie przeprowadzona rozbudowa i modernizacja istniejącego placu zabaw,  montaż nowych urządzeń (huśtawki wahadłowe z bocianim gniazdem, tunel domek, leśna polana), wymiana nawierzchni na syntetyczną

GB0070 Bielawy-Grębocin Rewitalizacja terenu zielonego OM Olsztyńska 110a - 112c OM Olsztyńska 110a, 110b, 112, 112a, 112b, 112c obręb 54 nr działek 144/15, 144/12, 144/13, 144/21, 144/21, 144/20, 144/19, 144/18 Na listę do głosowania 30 000 zł Rewitalizacja terenu zielonego przy budynkach TTBS Olsztyńska 110a-112 c poprzez uzupełnienie krzewów oraz dokonanie nowych nasadzeń w miejscach niezagospodarowanych. Wykonanie projektu zwiększy atrakcyjność osiedla.

W ramach projektu zostanie wykonana rewitalizacja terenu zielonego przy wskazanych lokalizacjach poprzez uzupełnienie krzewów oraz dokonanie nowych nasadzeń w miejsach niezagospodarowanych. Zakres rzeczowy projektu zostanie dostosowany do limitu środków.

GB0071 Bielawy-Grębocin Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców osiedla poprzez montaż monitoringu OM Olsztyńska 110a, 110b, 112, 112a, 112b, 112c nr ewidencyjny gruntów: 144/15 obręb 54, 144/12 obr. 54, 144/13 obr. 54, 144/21 obr. 54, 144/20 obr. 54, 144/19 obr. 54, 144/18 obr.54 Na listę do głosowania 30 000 zł Montaż monitoringu osiedlowego w ilości 16 szt. kamer dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców OM Olsztyńska 110 a -112 c w Toruniu.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż monitoringu osiedlowego w ilości 16 szt. kamer montowanych na słupach oświetleniowych i elewacjach budynków.

GB0073 Bielawy-Grębocin Jeszcze w zielone gramy! - drugi etap rewitalizacji parku Bielawy Park i teren miejski między ulicami Koszalińska- Szczecińska- Krynicka nr działek 292/7, 292/6, 326/25, 292/9, 469/2 Na listę do głosowania 180 000 zł Projekt ma na celu dalszą poprawę jakości odpoczynku w parku na os. Bielawy i uczynienie z niego prawdziwego "Central Parku" osiedla, gdzie mieszkańcy będą miło i zdrowo spędzać wolny czas. W tym roku pomysł polega na: - wymianie starych drzew, które "nie rokują" i zasadzenie w ich miejsce nowych ( w starej części parku), - utworzeniu parku na części nieużytków ciągnących się od starego parku do terenu przykościelnego, - uzupełnieniu infrastruktury placu zabaw o dodatkowe urządzenia.

W ramach projektu zostanie wykonane: rewitalizacja istniejącego parku, nasadzenia drzew naokoło placu zabaw, wymiana oświetlenia, uzupełnienie placu zabaw o dodatkową  infrastrukturę.  Zakres rzeczowy zostanie dostosowany do limitu środków.

JM0160 Jakubskie-Mokre Barierki bezpieczeństwa na Szosie Lubickiej Ulica Szosa Lubicka od skrzyżowania z ulicą Targową do Piernikowego Osiedla, około 500 m długości drogi, w wybranych fragmentach po stronie zachodniej i wschodniej ulicy. Na listę do głosowania 200 000 zł Zamontowanie zielonych barierek antybryzgowych wzdłuż Szosy Lubickiej od skrzyżowania z ul. Targową do Piernikowego Osiedla, w wybranych fragmentach po stronie zachodniej i wschodniej ulicy. Dzieci chodzą do szkoły oraz do przedszkola tą ulicą i bardzo boją się, bo samochody szybko jadą, a dzieciaki chcą być bezpieczne.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż barierek antybrygowych wzdłuż Szosy Lubickiej od skrzyżowania z ul. Targową do Piernikowego Osiedla, na odcinkach, gdzie pozwala na to szerokość chodnika.

JM0161 Jakubskie-Mokre Futbol na osiedlu Jakubskie-Mokre Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Targowa 15/17 Na listę do głosowania 20 000 zł Organizacja zajęć sportowych z piłki nożnej dla dzieci z osiedla Jakubskie -Mokre. Zajęcia będą prowadzone przez profesjonalnego trenera przez 10 miesięcy 2021 r. (1 raz w tygodniu w sobotę ) dla dzieci i młodzieży w wieku 6-15 lat . Organizator: Szkoła Podstawowa nr 2.

W ramach projektu zostaną zorganizowane zajęcia sportowe z piłki nożnej dla dzieci z osiedla Jakubskie-Mokre. Założono trzy grupy wiekowe, po jednej godzinie, raz w tygodniu dla każdej grupy.

JM0162 Jakubskie-Mokre Modernizacja placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 23 w Toruniu Toruń, Osikowa 11, działka nr 130,131 Na listę do głosowania 200 000 zł Celem projektu jest zmodernizowanie istniejącego placu zabaw zlokalizowanego przy Szkole Podstawowej nr 23 ul. Osikowa 11. Modernizacja polegać będzie na wymianie starego podłoża z kostki na nowe, jednolite, bezpieczne podłoże poliuretanowe oraz uzupełnienie placu o nowe zabawki i elementy małej architektury. Nowa nawierzchnia znacząco poprawi bezpieczeństwo zabawy najmłodszych dzieci, a nowe zabawki wzbudzą dodatkowe zainteresowanie i frekwencję na placu zabaw. Teren placu zabaw jest otwarty i dostępny dla wszystkich mieszkańców Torunia.

W ramach projektu zostanie  wymieniona nawierzchnia na bezpieczne podłoże, zostaną zamontowane urządzenia na placu zabaw (huśtawki, labirynt, bujaczka sprężynowa, domek), ławki 4 szt.

JM0163 Jakubskie-Mokre Nowy ład przy Strudze Toruńskiej Toruń Mokre, działka 132/28 w obrębie 11 stanowiąca własność Gminy Miasta Toruń Na listę do głosowania 175 000 zł Wykonanie utwardzenia nawierzchni terenu przed garażami zlokalizowanymi wzdłuż Strugi Toruńskiej (wjazd od ul. Wojska Polskiego) oraz wyznaczenie miejsc parkingowych pozwalających mieszkańcom na bezkolizyjny z wjazdami do garaży postój. Wzdłuż Strugi ulokowany jest ciąg garaży. Znajduje się także alejka dla pieszych. Przed garażami jeszcze 2,5 roku temu znajdował się teren zieleni, a ruch samochodowy odbywał się tylko w formie dojazdu właścicieli garaży do swoich nieruchomości.Obecnie teren jest zaniedbany i rozjeżdżony. Z uwagi na brak miejsc postojowych w dzielnicy, mieszkańcy okolicznych bloków wykorzystali istniejący teren do celów parkingowych. Zieleń została rozjeżdżona, dojazd do garaży jest utrudniony, a czasami nawet niemożliwy z uwagi na parkujące prostopadle do Strugi, a także wzdłuż niej samochody. Właściciele garaży są zmuszeni dojeżdżając do nich prowizoryczną, wyboistą drogą manewrując pomiędzy parkującymi bezładnie samochodami, które często zastawia wjazd do garaży, utrudniają ruch pieszych i stwarzają niebezpieczeństwo potrącenia. Wykonanie utwardzenia nawierzchni i wyznaczenie miejsc parkingowych uporządkuje to wyjątkowe miejsce w otulinie Strugi Toruńskiej.

W ramach projektu zostanie wykonane utwardzenie terenu. Zakres rzeczowy ograniczony do uporządkowania terenu - wyłożenie kostką ażurową, bez wyznaczania miejsc postojowych.

JM0652 Jakubskie-Mokre "Misiaczek" w nowej odsłonie Miejski plac zabaw "Misiaczek", ul. Lubicka 48 Na listę do głosowania 130 000 zł Wymiana ogrodzenia placu zabaw "Misiaczek" przy ul. Lubickiej 48. Ogrodzenie jest zaniedbane, zardzewiałe. Dzieci potrzebują nowego ogrodzenia placu, które będzie odporne na zniszczenia wandali. Teraz ogrodzenie jest zardzewiałe i zaniedbane.

W ramach projektu zostanie wymienione na nowe ogrodzenie placu zabaw.

K0089 Kaszczorek Festiwal Drwęcy 2021 Eko Brzeg Drwęcy od granic miasta Torunia (most autostradowy ) do Punktu Postojowego dla kajakarzy "Wygoda" w pobliżu Muzeum Etnograficznego oddział w Kaszczorku ul. Turystyczna Na listę do głosowania 40 000 zł "Festiwal Drwęcy 2010 Etno" to darmowe wydarzenie kulturalne, łączące naszą lokalną tradycję z zabawą i rekreacją. W ramach imprezy planujemy: spływy kajakowe, wyścigi kajakowe z nagrodami, występy folkowego zespołu muzycznego, występ lokalnego zespołu z muzyką biesiadną, karaoke i konkursy dla dzieci, "spływ na byle czym"- z nagrodami 3000 zł, 2000 zł i 1000 zł dla zwycięzców, stanowiska warsztatowe dotyczące ekologii, rekonstrukcja drewnianej łodzi jakie pływały kiedyś po Drwęcy, zwiedzanie Muzeum Etnograficznego- filia w Kaszczorku, nieodpłatny poczęstunek z przynajmniej jedną potrawą regionalną z ryb, pływanie 3 łodziami drewnianymi Drwęcą.

W ramach projektu zostanie zrealizowany Festiwal Drwęcy 2021 Eko (spływ kajakowy, wyścigi kajakowe, występ zespołu folkowego, konkursy, zwiedzanie, nagrody i poczęstunek dla uczestników). Zmiana zakresu - bez warsztatów dłubania łodzi.

K0093 Kaszczorek W Kaszczorku nic się nie dzieje Dom kultury Oryl w Kaszczorku ul. Gościnna (Skierki) Na listę do głosowania 50 000 zł W Kaszczorku nic się nie dzieje. Dlatego zgłaszany przeze mnie projekt chce to zmienić. Polega on na organizacji cyklu warsztatów i spotkań w okresie od marca do listopada 2021 r. Tematyka warsztatów i spotkań: 1. Warsztaty wokalne 2. Warsztaty tradycji ludowej dla osób dorosłych 3. Warsztaty fotograficzne 4. Warsztaty teatralne 5. Warsztaty "Małego elektronika" 6. Warsztaty nowych form streatart i sztuki użytkowej 7. Warsztaty folklorystyczne dla dzieci 8. Warsztaty zielarskie 9. Warsztaty przyrodnicze W czasie wszystkich warsztatów będą nieodpłatne dla uczestników picie i owoce oraz warzywa. Spotkania mają odbywać się raz w miesiącu z ciekawymi ludźmi z Kaszczorka i Torunia

W ramach projektu zostanie zorganizowany cykl warsztatów dla mieszkańcow Kaszczorka. Warsztaty wokalne,  fotograficzne, teatralne, "małego elektronika", przyrodnicze, sztuki użytkowej, folklorystyczne, zielarskie.

K0094 Kaszczorek Zieleń wokół placu zabaw i kompleksu sportowego przy ul. Gościnnej Teren rekreacyjny przy ul. Gościnnej w Kaszczorku Na listę do głosowania 30 000 zł Przy ul. Gościnnej mamy siłownię, plac zabaw i wiele innych atrakcji. Niestety jest to teren bardzo odsłonięty, w którym trudno wytrzymać podczas upalnych dni. ubity piasek również nie sprzyja rekreacji. Chcielibyśmy zatrudnić profesjonalnego architekta krajobrazu, który sporządzi plan nasadzeń w tym miejscu, które będą się komponowały z otoczeniem i istniejącymi urządzeniami. Szczególnie nieestetyczny jest obszar przed wejściem, a cienia potrzebują urządzenia dla najmłodszych dzieci, najmniej odpornych na oparzenia słoneczne.

W ramach projektu zostanie zagospodarowany zielenią teren rekreacyjno-sportowy. Zmiana zakresu - urządzenie pergoli z zielenią oraz mała retencja. Bez drzew, na które nie ma miejsca na wskazanym terenie.

K0095 Kaszczorek Wakacje 2021 w Kaszczorku Na terenie osiedla Kaszczorek Na listę do głosowania 50 000 zł Projekt „Wakacje 2021 w Kaszczorku” przewiduje organizację półkolonii (z zachowaniem jeżeli będzie taka potrzeba reżimu sanitarnego) dwóch turnusów 5-dniowych (pon. – pt.) dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 27 lub dzieci i młodzieży zamieszkującej w Kaszczorku w wieku 10-15 lat. Projekt ma na celu: - zachęcenie uczniów do lepszego poznania swojego miejsca zamieszkania i okolic, - uczestniczenie w zajęciach przygotowanych przez Park Etnograficzny w Kaszczorku i Nieszawce (pobyt w Aquaparku w Nieszawce), - organizację spotkań ze znanymi mieszkańcami tego osiedla, - przebywanie na świeżym powietrzu (wycieczki piesze i rowerowe oraz zabawy i gry sportowe), organizację tradycyjnego ogniska ze śpiewem przy gitarze praz pląsami, warsztaty plastyczne i muzyczne, - gry i zabawy utrwalające znajomość j. angielskiego, - skorzystanie z atrakcji wakacyjnych Torunia, spływ łodziami.

W ramach projektu zostaną zorganizowane półkolonie dla dzieci w wakacje 2021 r. w Kaszczorku. Zmiana zakresu - Szczegółowa oferta zajęć w ramach półkolonii oraz lokalizacja poszczególnych zajęć zostaną ustalone przez realizatora zadania.

K0096 Kaszczorek Rozbudowa placu zabaw oraz budowa "street workout" – mini placu do ćwiczeń dla dorosłych w Kaszczorku Rejon ulic Gościnnej i Skierki – działka nr 253/37, teren miejski Na listę do głosowania 145 000 zł Dobudowanie urządzeń zabawowych dla dzieci najmłodszych i średnich na terenie wydzielonym i ogrodzonym podczas jednej z poprzednich edycji BP (sąsiedztwo ulicy Skierki w Kaszczorku) oraz na obu częściach placu zabaw po dwa ławko-stoły z zadaszeniem. Wybudowanie mini-placu do ćwiczeń sprawnościowych dla dorosłych „street workout” w sąsiedztwie terenu trawiastego do rekreacji i wybiegu dla psów. Kompleks zabawowo-rekreacyjno-sportowy na miejskim terenie w Kaszczorku, miedzy ulicami Gościnną i Skierki, jest często i licznie odwiedzany zarówno przez dzieci w różnym wieku, jak i przez młodzież i dorosłych. Skoro jest tak duże społeczne zapotrzebowanie mieszkańców osiedla na zabawy i ćwiczenia sprawnościowe, to powinno się je zaspakajać – zwłaszcza, że jest miejsce i dostępne są środki. „Street workout” powinien być wykonany z metalowych profili grubościennych malowanych proszkowo. Cała konstrukcja powinna być zabetonowana w gruncie, z nawierzchnią bezpieczną z piasku (grubość warstwy 35 cm, pod piaskiem geowłóknina), obrzeże nawierzchni gumowe.

W ramach projektu zostanie zamontowany zestaw urządzeń zabawowych, 4 szt. ławkostołów z zadaszeniem oraz zestaw stret-workout.

K0097 Kaszczorek Letnie orzeźwienie – zamgławiacze – na placu rekreacyjno - sportowym w Kaszczorku Rejon ulic Gościnnej i Skierki – działka nr 253/37, teren miejski Na listę do głosowania 110 000 zł Wybudowanie na skraju istniejącego terenu trawiastego do rekreacji niewielkiego placu z kostki brukowej i posadowienie na nim 3 zamgławiaczy różnej wysokości, wybudowanie chodnika łączącego istniejący chodnik z placem (z zamgławiaczami). Wykonanie alejki z kostki brukowej przy terenie trawiastym (od strony wybiegu dla psów) o pow. ok. 100 mkw., z elementami małej architektury (ławki, ławko-stoły zadaszone, kosze na śmieci, tablica informacyjna). Rozszerzenie istniejącego monitoringu (zamontowanie dodatkowej kamery) Proponuję, aby zrobić to systemem „zaprojektuj i wybuduj”. W zakresie projektu znalazły by się następujące pozycje: 1) Wykonanie projektu budowlanego wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę, 2) Doprowadzenie do miejsca budowy zasilania elektrycznego, 3) Doprowadzenie do miejsca budowy przyłącza wodociągowego, 4) Wbudowanie studzienki technicznej wraz z niezbędną armaturą (zmiękczacz, sterownik, pompa) 5) Montaż 3 szt. zamgławiaczy (różnej wysokości) 6) Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej: pod zamgławiacze oraz chodnika i alejki 7) Dostawa i montaż elementów małej architektury (ławki, ławko-stoły z zadaszeniem, kosze na śmieci, tablice informacyjne).

W ramach projektu zostanie wykonana instalacja zamgławiająca, ławkostoły 4 szt., tablica edukacyjno-informacyjna 2 szt., ławki 7 szt. oraz budowa chodnika prowadzącego do zamgławiaczy.  Zmiana zakresu - Nawierzchnia ażurowa o powierzchni do 50 m kw., bez kamery monitoringu.

K0099 Kaszczorek Cykl imprez – Kaszczorek 2021 Punkt postojowy dla kajakarzy Wygoda” przy Muzeum Etnograficznym i Drwęcy. Jeśli ze względów pogodowych nie będzie to możliwe, sala w Gospodarstwie Agroturystycznym Państwa Ciuruś w Kaszczorku, ul. Wieżowa 1/5, Toruń Na listę do głosowania 60 000 zł Projekt „Cykl imprez – Kaszczorek 2021” ma polegać na organizacji imprez kulturowych w Kaszczorku: Wydarzenie 1. Jare Gody – Etno-dyngus: - warsztaty, - widowisko wiosenne – śmigus-dyngus, - poczęstunek. Wydarzenie 2. Dzień dziecka: - warsztaty dla dzieci: szkutnicze, plecenie koszyczków, strzelanie z łuku, konkursy, ludowe gry terenowe, - poczęstunek, karaoke, - występ zespołu muzycznego. Wydarzenie 3. Kupalnocka: ludowe święto miłości: - spacery zielarskie po Kaszczorku, - wykład: afrodyzjaki, których nie chcielibyście próbować/wykład on-line 1,5 h, - wicie wianków: warsztaty, - obrzęd taneczno-performatywny, -fireshow. Wydarzenie 4. Do(b)żynki - tańce ludowe, - ludowe wieńcoplecenie - wystawa tradycyjnych sprzętów rolniczych, - muzyka taneczna, - poczęstunek. Czas trwania: 4 h. Wydarzenie 5. Dziady/początek listopada: - widowisko Etno, - warsztaty masek. Wydarzenie 6. Andrzejki - warsztaty: dawne wróżby, - muzyka „na żywo”, - poczęstunek. Wydarzenie 7. Herody i turonie: kolędowanie - Etno-widowisko: Kolędnicy u bram, - pastorałki: warsztaty muzyczne.

W ramach projektu zostanie zrelizowany cykl imprez kulturalnych, widowisk folklorystycznych oraz warsztatów. Zmiana zakresu - Wybór miejsca realizacji na terenie Kaszczorka do decyzji realizatora projektu.

O0646 Ogólnomiejskie Modernizacja placu zabaw przy ul. Sienkiewicza 12 przy Domu Dziecka "Młody Las" ul. Sienkiewicza 12, teren Domu Dziecka "Młody Las" Na listę do głosowania 200 000 zł Projekt dotyczy modernizacji placu zabaw dla dzieci w wieku szkolnym na terenie placówki opiekuńczej "Młody Las" przy ul. Sienkiewicza w Toruniu. Obejmuje on zaprojektowanie i wykonanie odpowiednich (trzech) stref placu zabaw z przeznaczeniem do zabaw i gier zespołowych. Oraz wszystkie prace wchodzące w zakres procesu budowlanego.

W ramach projektu zostanie wykonany montaż nowych urządzeń zabawowych, wykonanie nawierzchni bezpiecznych, uporządkowanie terenu, modernizacja ogrodzenia zewnętrznego.

O0657 Ogólnomiejskie Budowa boiska wielofunkcyjnego na osiedlu mieszkaniowym Glinki w Toruniu ul. Poznańska 296, 87-100 Toruń nr działki 32/17, obręb 77 Na listę do głosowania 350 000 zł Wybudowanie boiska wielofunkcyjnego o wymiarach 19x30 m wraz z wykonaniem ogrodzenia terenu z bramą i furtką oraz wyposażeniem boiska w bramki do piłki ręcznej, słupki do siatkówki wraz z siatką oraz słupy i kosze do koszykówki przy ul. Poznańskiej 296 w Toruniu. Założeniem projektu jest poprawa bezpieczeństwa zabawy dzieci i młodzieży, dążenie do aktywnego i zdrowego trybu życia młodzieży oraz osób dorosłych, a także zwiększenie atrakcyjności nowo powstającego osiedla mieszkaniowego.

W ramach projektu zostanie wykonana budowa boiska wielofunkcyjnego wraz z wyposażeniem (bramki do piłki ręcznej, słupki  do siatkówki wraz z siatką oraz słupy i kosze do koszykówki).

O0658 Ogólnomiejskie Skwer filmowy wokół rzeźb Kargula i Pawlaka. Nasadzenia tematyczne związane z klasyką kina, rewitalizacja skweru, odbetonowanie przestrzeni. Narożnik ul.Czerwona Droga i Szosa Chełmińska, działki: 131/4, 134/1, 131/3, 130 - obręb 9. Na listę do głosowania 400 000 zł Za plecami Kargula i Pawlaka przy Cinema City znajduje się bardzo zaniedbany betonowy miejski skwer. Nikt nie chce tu siedzieć, bo ławki znajdują się w pełnym słońcu, często są zniszczone, a czasami nawet nie jest sprzątnięty piasek po zimie. Takie zabetonowane skwerki powinny już odejść do lamusa. Miasto planuje wybudowanie Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage, tymczasem w pobliżu znajduje się tak zaniedbany teren, który z pewnością będą oglądać i oglądali goście festiwalu. Jest kino, ma być centrum, dlatego proponujemy zielony skwer tematyczny - z roślinami znanymi z filmów - od "Nie ma róży bez ognia", po "Casablancę", której imię nosi piękna lilia. Może rosnąć tu róża damasceńska"Quatre Saisons" z ostatniego filmu Alana Rickmana pt. "Odrobina Chaosu", ale jeśli starczy fantazji to i "Jaś fasola". Niech skwer spełnia funkcję edukacyjną, przyrodniczą i społeczną - czy nie byłoby przyjemniej po filmie zasiąść z ukochaną lub ukochanym na ławeczce wśród róż i wisterii? Bardzo brakuje w Toruniu takich wyróżniających się, tematycznych terenów zieleni, które przyciągałyby swoją oryginalnością. Szczecin ma swoją "Różankę", my też możemy mieć coś ciekawego.

W ramach projektu zostaną wykonane  nasadzenia, remont ławek, ustawienie niskich latarni parkowych przy ławkach. Zakres rzeczowy zostanie dostosowany do limitu środków.

O0663 Ogólnomiejskie Rewitalizacja terenu parku Na Skarpie - Rubinkowo też chcę mieć swoja Martówkę. Kontynuacja. Park Na Skarpie między Placem Cyrkowym a ulica Winną. Las przy Forcie I im. Jana III Sobieskiego. Obręb 0058. Działki nr 19, 18/7, 25/2, 4, 24, 70, 69/6, 71, 74. Na listę do głosowania 350 000 zł Trzeci etap zwycięskiego projektu z roku 2018 i 2020 pt: "Rewitalizacja terenu parku Na Skarpie - Rubinkowo też chcę mieć swoja Martówkę". Chcemy stworzyć dla mieszkańców miasta miejsce przyjazne uprawianiu sportu i rekreacji, spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu oraz dostosować istniejący teren na potrzeby torów łuczniczych i terenu wypoczynkowo-zabawowego zgodnie z Uchwałą 822/14 Rady Miast Torunia z dnia 24 lipca 2014 r. w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów położonych przy ul. Winnej oraz w rejonie Fortu I w Toruniu. Składać na to miałby się: rozbudowa torów łuczniczych; wstawienie solidnych stołów i ław biesiadnych przymocowanych na stałe do podłoża; rozbudowa placu zabaw; budowa przyłącza wodnego i kanalizacyjnego w celu zapewnienia sanitariatów w budynku przynależnym; budowa ścieżki łuczniczej 3D wraz z oznaczeniami.

W ramach projektu  zostanie wykonana rozbudowa torów łuczniczych i placu zabaw wraz z częścią rekreacyjną oraz budowa ścieżki łuczniczej 3D z oznaczeniami.

O0664 Ogólnomiejskie Szczyt dostępności w bibliotece na Szczytnej 13! Osiągnijmy to! Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych WBP- Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu , ul. Szczytna 13, 87-100 Toruń Na listę do głosowania 80 600 zł Czy kojarzycie kamienicę w samym centrum Starówki, w oknach której siedzą czytające anioły? Pewnie nie każdy wie, że działa w niej biblioteka dla seniorów i osób z różnymi niepełnosprawnościami. To Ośrodek Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych WBP- Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Tutaj nie tylko wypożycza się książki, audiobooki i materiały do terapii, ale także organizuje integracyjne warsztaty, prelekcje, wystawy oraz zajęcia czytelniczo- terapeutyczne. Dzięki budżetowi obywatelskiemu chcemy wraz z pracownikami ośrodka stworzyć przyjazną przestrzeń dla coraz większej liczby użytkowników. Marzymy o zapewnieniu czytelnikom komfortowego, samodzielnego dostępu do pomieszczeń i usług biblioteki. Pomoże w tym np. plan tyflograficzny (dotykowy) pomieszczeń, oznaczenia ułatwiające orientację w przestrzeni osobom z wadami wzroku, pętle indukcyjne dla osób z wadami słuchu, udźwiękowiony sprzęt komputerowy i multimedialny przyjazny seniorom, osobom z niepełnosprawnością intelektualną i trudnościami poznawczymi. Umożliwi to pełne wykorzystanie bogatych zbiorów biblioteki, ciekawej oferty kulturalnej i terapeutycznej oraz zapobieganie społecznemu wykluczeniu ww. grup użytkowników.

W ramach projektu zostanie usprawniona przestrzeń Ośrodka dla osób z wadami słuchu i wzroku (m.in. wykonanie kontrastowych oznakowań schodów, mobilna pętla indukcyjna w wypożyczalni, tabliczki ze specjalistyczną klawiaturą).

O0667 Ogólnomiejskie Kamienica Inicjatyw - wyposażenie przestrzeni dla mieszkańców Kopernika 22 (lub inne miejsce realizacji projektu Kamienica Inicjatyw na toruńskiej starówce) Na listę do głosowania 20 000 zł Kamienica Inicjatyw to budynek, który tętni życiem dzięki rodzinom, dzieciom, młodzieży, seniorom i wielu kreatywnym inicjatywom. Jako Centrum Aktywności Lokalnej prowadzimy działania dla wszystkich mieszkańców Torunia. Część projektów dedykujemy seniorom i rodzinom wielodzietnym. Każdego roku Kamienica Inicjatyw odwiedzana jest przez setki mieszkańców Torunia. W 2020 roku budynek Kamienicy Inicjatyw przechodzi generalny remont realizowany przez Gminę Miasta Toruń. W 2021 roku planowany jest powrót do działań na ul. Kopernika 22 (tymczasowo projekt realizowany jest na ul. Podmurnej 95). Dużą potrzebą Kamienicy Inicjatyw jest wyposażenie przestrzeni wykorzystywanych przez mieszkańców Torunia. Potrzebujemy mebli m.in. kanap, szafek, stołów czy krzeseł oraz akcesoriów i ozdób. Chcemy również przygotować i wyposażyć salkę dla dzieci i rodzin. Obecne wyposażenie zostało wykonane własnym sumptem, otrzymane albo pożyczone. Duża część wyposażenia po latach użytkowania jest już wysłużona i nie spełnia swojej roli. Pragniemy, aby przestrzeń, z której korzystają mieszkańcy była jak najpiękniejsza i funkcjonalna.

W ramach projektu będzie zakupione wyposażenie sal dla mieszkańców, m.in.: szafki, komody, biurka, kanapy, maty na podłogę dla dzieci, wieszaki, stoły, krzesła.

O0668 Ogólnomiejskie LuxFest vol. 5 – edycja specjalna Mikołajkowa Toruń Arena, ul. Gen. J. Bema 73-89, 87-100 Toruń Na listę do głosowania 350 000 zł LuxFest to wyjątkowy festiwal muzyczny przeznaczony dla całych rodzin z dziećmi, jak i dla fanów muzyki rockowej, alternatywnej i hip hopowej! Podczas festiwalu wystąpili m.in. Organek, Lady Pank, Fisz Emade, Arka Noego, Grubson, czy TSA. Pomysłodawcą festiwalu jest lider zespołu Luxtorpeda – Robert „Litza” Friedrich. W Poznaniu festiwal odbywa się już od 7 lat, w Toruniu odbyły się natomiast 3 edycje finansowane z Budżetu Partycypacyjnego Mieszkańców Miasta Toruń. W roku 2020 planowana jest czwarta edycja. Festiwal w Toruniu cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a ostatnia edycje zgromadziła ok. 6 tysięcy uczestników z całej Polski. LuxFest to jedna z niewielu imprez muzycznych, na których mili widziani są nie tylko dorośli fani, ale i dzieci – za sprawą Strefy Sztuki LuxArt. Na rodziny czekają rozmaite warsztaty, zajęcia, pokazy, spotkania twórcze oraz gry dla dzieci i młodzieży. 18 grudnia 2021 pragniemy zorganizować już czwartą specjalną edycję mikołajkową skierowaną dla całych rodzin. Nie zabraknie świetnych zespołów, jak i atrakcyjnych warsztatów dla dzieci. Planowany skład festiwalu to Illusion, Grubson, Karaś/Rogucki, Luxtorpeda, Arka Noego, Sarius.

W ramach projektu zostanie zorganizowany festiwal muzyczny oraz towarzysząca imprezie strefa warsztatów, pokazów, zajęć i spotkań twórczych oraz gier dla dzieci i młodzieży.

O0682 Ogólnomiejskie Na Batorego nowe boisko sportowe Boisko pryz Zespole Szkół inżynierii Środowiska w Toruniu, ul. Batorego 43/49 nr działki 295/2 Na listę do głosowania 950 000 zł Projekt przewiduje modernizację boiska do gry w piłkę nożną o wymiarach 60x30 (wykonanie podbudowy i nawierzchni syntetycznej), montaż bramek i piłkochwytów za bramkami (6m/30m). Dodatkowo projekt zakłada dokończenie bieżni lekkoatletycznej (trzytorowej, poliuretanowej). jest to kontynuacja inwestycji z roku 2015 i 2017 r. kiedy pieniądze z budżetu obywatelskiego pozwoliły na wykonanie m.in. bieżni lekkoatletycznej 120 m, boiska do koszykówki, skoczni w dal, przyrządów siłowni zewn. Zmodernizowany stadion przyczyni się do zaspokojenia potrzeb na aktywność fizyczną nie tylko mieszkańców prężnie rozwijającej się dzielnicy Jakubskie-Mokre gdzie powstają nowe inwestycje biznesowe, osiedla, sklepy. Boisko wpłynie również na rozwój uzdolnień sportowych młodzieży z Torunia i okolic, która uczęszcza do Zespołu Szkół inżynierii Środowiska, Liceum Ogólnokształcącego nr 7, Zespołu Edukacyjnego BLOK oraz pobliskiego przedszkola. Projekt, patrząc na wzrastającą popularność i potrzebę aktywności fizycznej bardzo uatrakcyjni tę okolicę, gdzie będzie można korzystać z ruchu w pięknie otoczonym zielenią kompleksie sportowym.

W ramach projektu zostanie wykonana budowa boiska do gry w piłkę nożną wraz z ustawieniem bramek i piłkochwytami, nawierzchnia syntentyczna, wykonanie bieżni lekkoatletycznej.

O0684 Ogólnomiejskie Remont nawierzchni dwóch odcinków ul. Wybickiego w Toruniu Pierwszy odcinek od skrzyżowania ul. Wybickiego i Wiązowej, wzdłuż budynków przy ul. Wybickiego 30-32, 19-19 c, 21-21 c, 23-23 c wraz z remontem przylegających do ulicy miejsc postojowych; Drugi odcinek od skrzyżowania ul. Wybickiego i Lelewela, wzdłuż zespołu garaży przy ul. Wybickiego 21 d-f (zespół garaży od Stacji Benzynowej wzdłuż ogrodzenia z zapleczem Państwowej Straży Pożarnej) do skrzyżowania z brukowaną ulicą Wybickiego wraz z remontem nawierzchni przylegających do ulicy miejsc postojowych. Działka nr 334/6 Na listę do głosowania 500 000 zł Remont nawierzchni ul. Wybickiego, która na Osiedlu Lelewela składa się z trzech odcinków. Po zakończeniu inwestycji w tym rejonie tj, budowy mieszkań i Trasy Średnicowej, pozostały remonty dróg lokalnych. Wykonanie tego zadania jest bardzo oczekiwane przez mieszkańców Osiedla Lelewela.

W ramach projektu zostanie wykonana wymiana nawierzchni jezdni i parkingów wraz z nową podbudową oraz wymiana nawierzchni chodników.

O0685 Ogólnomiejskie Łąki kwietne. a) działki nr 2/3, 5/4, 55/1 w obrębie 11, przy ul. Warneńczyka 2-4, 6-8, 10-12, Bażyńskich 2-8, stanowiące współwłasność MSM (własność odrębna), dla których w Sądzie Rejonowym w Toruniu VI Wydział KW prowadzona jest księga wieczysta KW nr TO1T/00017234/1, - działki nr 237/6, 243/3, 237/5, 241/4 w obrębie 9, przy ul. Gałczyńskiego 53-55, 57-59, ul. Kraszewskiego 46-50, ul. Matejki 61, 65, stanowiące współwłasność MSM (własność odrębna), dla których w Sądzie Rejonowym w Toruniu VI Wydział KW prowadzona jest księga wieczysta KW nr TO1T/00000208/8, - działka nr 152/2 w obrębie 9, przy ul. Tuwima 10, stanowiąca współwłasność MSM (własność odrębna) dla której w Sądzie Rejonowym w Toruniu VI Wydział KW prowadzona jest księga wieczysta KW nr TO1T/00065491/1, - działka nr 231/4 w obrębie 5, przy ul. Szosa Okrężna 6-10B, stanowiąca współwłasność MSM (własność odrębna) dla której w Sądzie Rejonowym w Toruniu VI Wydział KW prowadzona jest księga wieczysta KW nr TO1T/00034892/6, - działk Na listę do głosowania 470 000 zł Zagospodarowanie terenów położonych w Toruniu przy: ul. Warneńczyka 2-4, 6-8, 10-12, Bażyńskich 2-8; ul. Przy Kaszowniku 25, 27a; trasa wzdłuż ul. Warneńczyka; ul. Gałczyńskiego 53-55, 57-59; ul. Kraszewskiego 46-50; ul. Szosa Okrężna 6-10B; ul. Tuwima 10, ul. Matejki 61, 65, ul. Wybickiego 34-40, 40A-40B, ul. Wybickiego 16-16D, 22-22E kwietnymi łąkami. Uzasadnienie: Łąki zachowują więcej wilgotności niż niskie trawniki, łagodzą skutki suszy dzięki głębokiemu i rozbudowanemu systemowi korzeniowemu. Prowadzi to do poprawy mikroklimatu miasta i minimalizuje odczuwalność np. wysokich temperatur w upalne dni. Nie potrzebują nawozów i środków ochrony roślin, ani intensywnego podlewania, gromadzą za to wodę deszczową, tworzą lepszy mikroklimat w mieście, zapobiegają nagrzewaniu się powierzchni gleby. Łąka kwietna nie wymaga regularnego koszenia, co przynosi spore oszczędności finansowe. Łąkę wystarczy skosić dwa razy w ciągu roku, a trawniki koszone są w sezonie kilka - kilkanaście razy. Wielobarwne łąki - oprócz walorów estetycznych - oczyszczają powietrze i glebę z zanieczyszczeń, kumulują wilgoć oraz wabią pożyteczne owady np. pszczoły, trzmiele będące zapylaczami roślin.

W ramach projektu zostaną wykonane łąki kwietne we wskazanych lokalizacjach.

O0686 Ogólnomiejskie Pomagamy wiewiórkom z Wodociągów! Sadzimy leszczyny tureckie Teren gminny znajdujący się na działce 58/7 przy ul. Św. Józefa na terenie, którym opiekują się Wodociągi Toruńskie Na listę do głosowania 15 000 zł Podobno najfajniejszą pracą świata jest bycie opiekunem wiewiórek. Bardzo lubimy wiewiórki, dlatego chcielibyśmy im pomóc. Na terenie wokół cmentarza Elsnerów przy oruńskich wodociągach ostatnio uschło bardzo wiele drzew i je usunięto. Cieszymy się, że już nam sucha gałąź na głowę nie spadnie, ale co mają począć wiewiórki? Czym się wyżywić? Proponujemy nasadzenia ślicznego drzewa, które jest już znane w Toruniu - leszczyny tureckiej. Ich orzechy są trudne do złupania dla ludzi, ale wiewiórki się z nich bardzo ucieszą. Leszczyna turecka ma śliczny pokrój korony i nie wymaga formowania, sama wyrasta równomiernie w kształcie czapki krasnoludka. Bardzo byśmy się ucieszyli, gdyby drzewa sadzono podczas dorocznego święta Chełmińskiego Przedmieścia.

W ramach projektu zostaną wykonane nasadzenia drzew - leszczyny tureckiej oraz krzewów. 

O0687 Ogólnomiejskie Sterylizacja 300 toruńskich kotów wolno żyjących Miasto Toruń Na listę do głosowania 70 000 zł Przeprowadzenie akcji sterylizacji wraz z odłowieniem oraz opieką okołooperacyjną 300 kotów wolno żyjących na terenie Torunia, w miejscach zgłaszanych przez mieszkańców. Głównym adresatem zadania jest społeczność lokalna M. Torunia. Są to zarówno zwolennicy oraz opiekunowie jak i przeciwnicy kotów- dla każdej z tych grup satysfakcjonujące będzie nie powiększanie populacji kotów, a z czasem jej zmniejszenie. Koty w mieście są potrzebne, a zatem pożyteczne. To sojusznicy człowieka w walce z gryzoniami. Problemy powstają wówczas, kiedy jest ich na danym terenie za dużo. Oczekiwanym skutkiem akcji sterylizacji jest regulacja nad populacji kotów miejskich, zmniejszenie ogólnej liczby bezdomnych kotów w mieście, a także kontrola ich liczby, pozwalająca na naturalną ochronę przed gryzoniami. Ponadto skutkiem przeprowadzonej akcji sterylizacji będzie poprawa komfortu życia mieszkańców i poprawa czystości otoczenia, gdyż rzadziej będą się borykać z problemem bezdomnych kotów na osiedlach, w piwnicach bloków, na terenach ogródków działkowych oraz wielu firm i instytucji. Niewątpliwe tez dzięki szeroko zakrojonej akcji sterylizacji kotów miejskich mniej kotów trafi do schroniska.

W ramach projektu przeprowadzona będzie akcja sterylizacji 300 wolno żyjących kotów na terenie Torunia wraz z opieką okołooperacyjną.

O0688 Ogólnomiejskie Pompuj i hulaj ile wlezie! Utworzenie pierwszego Pumptracku w lewobrzeżnej części Torunia. Teren na lewobrzeżu, zgodnie z wynikiem konsultacji społecznych. Na listę do głosowania 500 000 zł Projekt polega na utworzeniu na lewobrzeżu otwartego ogólnodostępnego przez cały rok dla mieszkańców Torunia Pumptracka dla rowerów, hulajnóg, rolek/wrotek i deskorolek zbudowanego z dwóch sąsiadujących ze sobą torów w formie zamkniętych pętli zbudowanych z podłoża asfaltowego: mniejszego Mini Pump dla najmłodszych użytkowników rowerków biegowych, 3-kołowych hulajnóg oraz większego Flow Pump dedykowanego starszym dzieciom, młodzieży i dorosłym. Jazda na pumptracku polega na wykonaniu intuicyjnych i skoordynowanych ruchów - góra-dół czyli tzw, pompowaniu, dzięki któremu poruszanie się po torze może odbywać się bez pedałowania. Osiągnięcie tej umiejętności wiąże się z wyrabianiem refleksu i koordynacji ciała, równowagi i pewności siebie - umiejętności uniwersalnych, które przydadzą się każdemu także poza urozmaiconym bandami i muldami pumptrackiem. W ramach budowy torów planuje się stworzyć infrastrukturę towarzyszącą: drewniane kładki i pochylnie, mini rock-garden, ławki oraz stanowisko z narzędziami do naprawy roweru. Uzupełnieniem przedsięwzięcia będzie tablica "Nawyki profesjonalnego rajdera" promująca noszenie kasków i ochraniaczy wśród dzieci i młodzieży.

W ramach projektu powstanie pumptruck dla rowerów, hulajnóg, rolek/wrotek i deskorolek. Lokalizacja na terenie miejskim w rejonie ulic: Poznańska / Andersa / Popiołowa Droga.

O0690 Ogólnomiejskie Sport Cię Poruszy ul. Rydygiera 40, obręb 51, nr działki 7/25 Na listę do głosowania 200 000 zł Aktywność fizyczna to zdrowie, aktywność fizyczna to dobre samopoczucie – dajmy szansę młodym ludziom (naszym dzieciom) poczuć się „mistrzami” gry w koszykówkę i siatkówkę. Stwórzmy nowe miejsce, gdzie będzie można wyznaczyć sobie sportowy cel, a potem go zrealizować, zyskując przy tym kondycję fizyczną oraz poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Dajmy młodzieży i nie tylko jej możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu.

W ramach projektu zostanie wykonane: wymiana nawierzchni z asfaltowej na nawierzchnię syntetyczną, montaż tablic, obręczy do gry w koszykówkę, słupków i siatki do gry w siatkówkę, trzech ławek, dwóch koszy do śmieci, ogrodzenia boiska.

O0691 Ogólnomiejskie Zakup woliery dla zwierząt wraz z wyposażeniem dla Patrolu Eko ul. Grudziądzka 157, Toruń Na listę do głosowania 20 000 zł W związku z rosnącą liczbą zgłoszeń dotyczącą zwierząt dzikich potrzebujących pomocy, które pojawiają się w naszym mieście, wnioskuję o doposażenie w całoroczną wolierę dla zwierząt wraz z wyposażeniem dla PatroluEko Straży Miejskiej w Toruniu. Z roku na rok wzrasta wrażliwość mieszkańców naszego miasta, dlatego środki uzyskane w ramach projektu pozwolą uratować jeszcze większą liczbę zwierząt. Zadaniem projektu jest zakup woliery zewnętrznej całorocznej wraz z wyposażeniem w celu profesjonalnego zabezpieczenia zwierząt dziko żyjących potrzebujących pomocy do czasu umieszczenia ich w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt.

W ramach projektu zostanie zakupiona  woliera  dla zwierząt wraz z wyposażeniem dla Patrolu EKO Straży Miejskiej w Toruniu w celu zabezpieczenia zwierząt dziko żyjących.

O0692 Ogólnomiejskie fRAJDa- rodzinny wyścig pojazdów tradycyjnych i elektrycznych Miejsce proponowanych przez mieszkańców jest kilka: -zamknięty na czas rajdu odcinek drogi publicznej wraz ze stadionem jako finałem (obszar wokół Motoareny) - obszar w i wokół centrum Targowego Park - parking przy jednym z centrów handlowych Na tym etapie trudno wskazać ostateczne miejsce zanim nie pojawi się decyzja o przejściu wniosku do kolejnego etapu. Właściciele centrów handlowych. Na tym etapie trudno jest wskazać ostateczne miejsce zanim nie pojawi się decyzja o przejściu wniosku do kolejnego etapu. Właściciele centrów handlowych potrzebują tej informacji właśnie i wówczas mogą się ustosunkować. Po pierwszych rozmowach opcja organizacji przy centrum handlowym jest możliwa do realizacji w dzień wolny od handlu. Na listę do głosowania 150 000 zł Chciałbym stworzyć nowe sportowo- integracyjne cykliczne wydarzenie miejskie w Toruniu. Frajda - rajd sprzętów osobistego przemieszczania (SOP) się, elektrycznych i tradycyjnych czyli: rowery zwykłe i elektryczne, hulajnogi, deskorolki, hoverboardy, wózki inwalidzkie, handbajki i wszelkie inne poza motorami i samochodami. Cel frajdu to propagowanie bezpiecznego użytkowania sprzętów jeżdżących i spędzania wolnego czasu w ruchu. Unikatowością frajdy jest społeczna forma tworzenia. Kolejne etapy tworzenia frajdy odbywają się społecznie przez media społecznościowe pod okiem koordynatora. tak powstała nazwa i konkurencje: dzielnica vs dzielnica, ulica vs ulica. Będzie kilka rodzajów kategorii przewodnich: kategorie czasowe, sprawnościowe, serwisowe i znajomości bezpiecznego użytkowania SOPów. Będzie także podział na zawodników amatorów i uprawiających jazdę w danej kategorii zawodniczo. Frajda to też warsztaty i pokazy z bezpiecznego użytkowania SOPów, zwłaszcza hulajnóg elektrycznych, hoverboardów i bezpiecznego poruszania się SOPem w mieście. idea rajdu jest komplementarna z misją Stowarzyszenia Wędka.

W ramach projektu zostanie zorganizowane wydarzenie sportowo-rekreacyjne, w ramach którego będzie przeprowadzony rajd dla użytkowników sprzętów osobistego przemieszczania się (rowery zwykłe i elektryczne, hulajnogi, deskorolki, hoverboardy, wózki inwalidzkie). Realizacja w drodze konkursu lub za pośrednictwem jednostki miejskiej.

O0693 Ogólnomiejskie Remont kwarantanny, modernizacja boksów i powiększenie magazynu na karmę w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu, ul. Przybyszewskiego 3 Na listę do głosowania 160 000 zł Kolejny etap remontu schroniska to przede wszystkim generalny remont ciągu sześciu kojców dla nowo przyjętych dużych psów. Ze względu na wyciszone i spokojne miejsce, w którym znajduje się kwarantanna, umieszczamy tu psy często wystraszone, ale i z agresją lękową. Mogą spokojnie oswajać się z nową sytuacją, nie stwarzając przy tym zagrożenia dla odwiedzających schronisko, którzy mimo ostrzeżeń, decydują się głaskać psy przez ogrodzenie. Dodatkowo projekt zawiera modernizację ośmiu kojców, również dla dużych psów, znajdujących się w bliskiej odległości od kwarantanny. Chcemy również wyremontować pomieszczenie sąsiadujące z kwarantanną, dzięki czemu powiększymy magazyn karmy i wyposażymy go w pojemniki zabezpieczające karmę przed gryzoniami. Większy magazyn jest w schronisku niezbędny głównie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to schronisko zaopatrywane jest w wyjątkowo dużą ilość darowanej karmy.

W ramach projektu zostanie wykonany remont kwarantanny dla dużych psów obejmujący wymianę dachu, nowe posadzki, wymianę elementów ogrodzeniowych, założenie oświetlenia, remont magazynu karmy, modernizacja ośmiu boksów dla psów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie kwarantanny. Zakres rzeczowy zostanie dostosowany do limitu środków.

O0694 Ogólnomiejskie Odbudowa populacji owadów zapylających Teren miejski przy szkole nr 35 przy ul. Krynickiego w Toruniu Na listę do głosowania 15 000 zł Projekt polega na umieszczeniu na terenie Torunia 50-ciu zestawów: kokony pszczół i domki dla pszczół murarek . Pszczoły murarki są takie efektywne w zapylaniu jak pszczoła miodna. Nie wymagająca fachowej pielęgnacji. Nie żądlą. Celem projektu jest zwiększenie liczby owadów zapylających co ma podstawowe znaczenie dla upraw warzywniczych, ogrodniczych i przyrody w ogólności.

W ramach projektu zostanie zakupionych 50 kokonów pszół murarek  wraz z  domkami dla pszczół. Zestawy kokonów i domki będą wydawane w zamian za dostarczenie określonej w regulaminie ilości butelek PET.

O0695 Ogólnomiejskie Budujmy ronda - odkorkujmy miasto Skrzyżowanie ulic Grudziądzkiej i Polskiego Czerwonego Krzyża (przy komisariacie Policji Śródmieście). Dz. nr 697, 698/2, 757, 758, 759, 781, 788 obręb 10. Na listę do głosowania 350 000 zł Przedmiotem projektu jest wprowadzenie zmian geometrii oraz organizacji ruchu na skrzyżowaniu ulic Grudziądzka - Polskiego Czerwonego Krzyża (przy komisariacie Policji Śródmieście) polegające na wprowadzeniu ronda. Rozwiązanie takie mieści się w istniejących granicach pasa drogowego i polegałoby jedynie na niewielkich zmianach geometrii oraz wprowadzeniu nowej organizacji ruchu. Podobnie jak inne tego typu rozwiązania powodują zmniejszenie prędkości pojazdów w obszarze skrzyżowania z jednoczesnym wzrostem przepustowości. Podnosi to ogólny poziom brd (bezpieczeństwa ruchu drogowego), w tym tzw. niechronionych użytkowników ruchu (pieszych i rowerzystów).

W ramach projektu zostanie przebudowane skrzyżowanie ulic Grudziądzka - PCK na skrzyżowanie o ruchu okrężnym.

O0696 Ogólnomiejskie 100 budek lęgowych dla ptaków Miejska przestrzeń ogólnodostępna. Na listę do głosowania 12 000 zł Wieszanie w mieście budek lęgowych dla ptaków (jerzyków, wróbli) to szansa na: - zachowanie różnorodności przyrody w mieście, - efektywne ograniczenie liczebności uciążliwych owadów, - zachowanie, a możne i zwiększenie liczebności ptaków.

W ramach projektu zostanie zamontowanych 100 sztuk budek lęgowych na miejskich terenach parkowych i leśnych.

O0697 Ogólnomiejskie Przywrócenie Portu Drzewnego dla mieszkańców Torunia Projekt pn. „Przywrócenie Portu Drzewnego dla mieszkańców Torunia” zakłada realizację inwestycji w basenie Portu Drzewnego w Toruniu na działkach o numerach ewidencyjnych 3 i 8 (obręb 24), gmina Miasto Toruń. Inwestycja realizowana będzie także na działkach, które bezpośrednio przylegają do Portu Drzewnego tj. 1 (obręb 24), gmina Miasto Toruń oraz 138, 90, 91 i 97/10 (obręb 22), gmina Miasto Toruń. Na listę do głosowania 2 274 000 zł Projekt pn. „Przywrócenie Portu Drzewnego dla mieszkańców Torunia” zakłada: 1. Budowę dwóch tam poprzecznych (ostróg) oraz tamy równoległej w celu ochrony Portu Drzewnego przed nadmiernym gromadzeniem się osadów dennych, które odkładając się zwłaszcza w strefie przyujściowej portu, powodują stopniowe zamulenie i wypłycenie całego zbiornika. 2. Mechaniczne usunięcie warstwy osadów dennych w celu przeciwdziałania eutrofizacji i wypłycania się misy akwenu. 3. Budowę urządzeń wodnych – slipu wraz z pomostem, służącym do cumowania łodzi na działkach nr 97/10, 178 (obręb 22). 4. Budowę parkingu na 20 samochód oraz miejsca postojowe dla rowerów wraz z zapleczem gospodarczym (tj. wiata, ławki, śmietniki, grill, palenisko), z oświetleniem i rodzinnym miejscem piknikowym na terenach zielonych z drewnianymi ławkami i stołami na działce nr 97/10 (obręb 22). 5. Budowę ogólnodostępnego ciągu pieszo-rowerowego o długości ok. 900 m i szerokości ok. 3 m o nawierzchni gruntowej na prawym brzegu portu tj. na działkach 9710, kolejno przez działki nr: 91, 90, 138 (obręb 22), 1 (obręb 24). 6. Utworzenie punktu widokowego na działce nr 1 (obręb 24) wraz z ławkami i stojakami na rowery.

W ramach projektu przewidziano budowę dwóch tam poprzecznych oraz tamy równoległej, usucięcie warstwy osadów dennych, budowę urządzeń wodnych, budowę parkingu na 20 samochodów oraz miejsc postojowych dla rowerów z wiatą, ławkami, śmietnikami, grillem, paleniskiem, oświetleniem i rodzinnym miejscem piknikowym, budowę ciągu pieszo-rowerowego, utworzenie punktu widokowego. Zakres projektu zostanie dostosowany do dostępnego limitu środków.

O0698 Ogólnomiejskie Edukacja liderów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych 2.0 Toruńskie Centrum Aktywności Lokalnej w Toruniu (ul. Konopnicka 13, 87-100 Toruń). Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną zakładamy także realizację zadania z wykorzystaniem narzędzi internetowych. Na listę do głosowania 30 000 zł Edukacja Liderów 2.0 to projekt o charakterze ogólnomiejskim, którego głównym celem jest zwiększanie kompetencji lokalnych liderów. Udział w projekcie pomoże w podejmowaniu inicjatyw na rzecz społeczeństwa. Ułatwi także zdobycie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej oraz karierze naukowej. Projekt dedykowany jest m.in. lokalnym działaczom, studentom, pracownikom organizacji non-profit oraz przedsiębiorcom. Udział w warsztatach jest otwarty. Głównym założeniem projektu jest przeprowadzenie szkoleń prowadzonych przez profesjonalnych trenerów i praktyków. Podczas przeprowadzanych warsztatów uczestnicy będą mieli możliwość zdobycia dodatkowej wiedzy i umiejętności z zakresu pracy w zespole, sztuki negocjacji, kreowania wizerunku, profesjonalnej prezentacji oraz mowy ciała. W ramach projektu przewidziane jest przeprowadzenie 40 szkoleń. Wszystkie inicjatywy będą docierać do szerokiego grona odbiorców dzięki mediom społecznościowym oraz kampaniom promocyjnym. Edukacja Liderów 2.0 - bo warto się rozwijać!

W ramach projektu zostanie zorganizowany cykl warsztatów dla liderów organizacji pozarządowych i grup nieformalnych. Zmiana zakresu - Wykreślono publikację na wskazanej w projekcie stronie internetowej. Realizacja projektu za pośrednictwem jednostki miejskiej lub w konkursie.

O0699 Ogólnomiejskie Mniejszy dług – bogatszy Toruń Nie dotyczy Na listę do głosowania 352 000 zł Toruń znajduje się w ścisłej czołówce miast, które zadłużają się najbardziej. Podatki lokalne nie są obniżane, a miasto dźwiga garb w postaci perspektywy spłaty powiększającego się zadłużenia, 2020 jest drugim z rzędu rokiem, w którym oficjalny dług mieszkańców Torunia przekroczył 1 mld zł, który przez następne lata będzie rósł do ponad 1,5 mld zł. Im wyższe zadłużenie, tym wyższy koszt jego obsługi i tym mniej środków w kolejnych budżetach na utrzymanie miasta i nowe inwestycje. Koszt ten finansują mieszkańcy Torunia, którzy będą coraz bardziej drenowani w podatkach i opłatach lokalnych. Kształtowanie polityki rozwoju miasta, współdecydowanie o jego przyszłości przez obywateli to odpowiedzialne zadanie. Skłoniło nas to do złożenia wniosku, aby zaangażować środki z budżetu. partycypacyjnego na spłatę zadłużenia, by zmotywować radnych do dbałości o finanse publiczne. Budżet partycypacyjny jest niewielki, w związku z czym dużo długów za jego pomocą się nie spłaci, ale należy zrobić pierwszy krok, dlatego proponujemy częściową spłatę zadłużenia miasta w kwocie 352000 zł, co stanowi dzienny koszt obsługi zadłużenia miasta Torunia. Dobry samorząd to samorząd odpowiedzialny!

W ramach projektu kwota 352 000 zł zostanie przeznaczona na częściową spłatę zadłużenia miasta Toruń.

O0700 Ogólnomiejskie Toruń pięknieje, gdy na bieżąco opróżniane są wszystkie śmietniki Miasto Toruń Na listę do głosowania 25 000 zł W ramach realizacji tego projektu chcemy sprawić, aby Toruń był jeszcze piękniejszy. Projekt jest odpowiedzią na zjawisko przepełnionych śmietników zlokalizowanych przy drogach i ciągach pieszo-rowerowych, na skwerach, w parkach i placach zabaw. Chcąc zgłosić przepełniony śmietnik, Mieszkańcy często nie wiedzą, gdzie i komu zgłosić problem. W zależności od lokalizacji za opróżnianie śmietników odpowiedzialnych jest kilka jednostek gminnych. Zgłaszany projekt ma na celu usprawnienie procedury zgłaszania konieczności opróżnienia śmietnika. Główne zadania w projekcie obejmują: 1. Dostosowanie aplikacji https://dbamomiasto.torun.pl do przyjmowania i obsługiwania zgłoszeń mieszkańców dotyczących opróżnienia przepełnionych śmietników niezależnie od tego, który urząd miejski za nie odpowiada 2. Umieszczenie na 2000 koszy na śmieci tabliczek z adresami email lub strony do zgłoszenia przepełnionego śmietnika 3. Przygotowanie urzędników do proaktywnego podejścia do zgłoszeń nt. przepełnionych śmietników 4. Przygotowanie akcji informacyjnej dla mieszkańców na temat zgłaszania przepełnionych śmietników 5. Dostosowania częstotliwości opróżniania śmietników do potrzeb

W ramach projektu pokryty zostanie koszt dodatkowego opróżniania śmietników miejskich zlokalizowanych wzdłuż ulic i ciągów pieszych, po zgłoszeniu przez mieszkańców za pomocą aplikacji dbamomiasto.torun.p (w kategorii "przepełnione pojemniki na śmieci"). Na pojemnikach zostaną umieszczone naklejki z informacją gdzie należy zgłaszać przepełnienie śmietnika.

O0703 Ogólnomiejskie Tor samochodowych modeli RC Działka nr 46/6 przy ul. Rydygiera. Na listę do głosowania 130 000 zł Toruń to niepisana stolica "motosportu w małej skali". To w naszym mieście po raz pierwszy zorganizowało rajdy oraz widowiskowe wyścigi rallycrossowe dla modeli RC. Zasady i regulaminy oparte zostały na prawdziwym i pełnym emocji świecie motosportu. Auta zredukowane zostały do skali 1:10 i wiernie przypominają rajdówki Krzysztofa Hołowczyca, Kajetana Kajetanowicza, czy Sebastiena Loeba. Dzisiaj stajemy przed szansą, by w Toruniu, który od 2003 roku nieprzerwanie organizuje imprezy dla miłośników modeli RC, inspirując inne ośrodki do tworzenia własnych czempionatów, powstał prawdziwy tor dla elektrycznych modeli zdalnie sterowanych. Bo mamy piękne tradycje, wiele sukcesów i wciąż nowe pomysły do rozwijania tego pięknego sportu. Charakterystyka toru pozwoliłaby na jazdę zarówno modelami wyścigowymi jak i rajdowymi czyli rallycrossowymi. Obok toru "on-roadowego" powstałby tor off- roadowy dla modeli terenowych, z górkami i hopkami. Na torze znajdowałoby się utwardzone, oświetlone i zadaszone miejsce serwisowe oraz podest dla zawodników. Tor byłby miejscem spotkań miłośników modeli RC, miejscem do zabawy i treningów, jak również do organizacji zawodów.

W ramach projektu zostanie wybudowany tor samochodowy do rajdów i wyścigów rallycrosowych dla modeli RC.

O0704 Ogólnomiejskie Budowa ulicy czekoladowej w Toruniu osiedle Bielawy - Grębocin Czekoladowa Osiedle Bielawy - Grębocin Obręb 53 działka 189/2 Na listę do głosowania 420 000 zł W ramach projektu planuje się budowę pieszo jezdni z kostki brukowej o grubości 8 cm. Długość ulicy wynosi ok 145 m. W ramach zadania planuje się budowę nowego energooszczędnego oświetlenia ulicznego oraz wpustów. Przewidywany koszt wykonania ulicy Czekoladowej ok 278 tys. zł. Ulica w obecnym stanie stwarza niebezpieczeństwo dla poruszania się dzieci i młodzieży do szkół. Dotyczy to również mieszkańców udających się do przystanku autobusowego przy ul. Olsztyńskiej. Pobocza ulicy są pozarywane , tworzą głębokie wgłębienia. Po opadach deszczu woda z ulicy i poboczy bezpośrednio wlewa się na posesję mieszkańców. Wybudowanie pieszo jezdni w zdecydowany sposób poprawi bezpieczeństwo i komfort życia dla mieszkańców tej ulicy.

W ramach projektu zostanie wykoanana pieszojezdnia z kostki betonowej, energooszczędne oświetlenie, wpusty uliczne.

O0705 Ogólnomiejskie Zakręt Ulica Zakręt - mapka załączona do projektu Na listę do głosowania 500 000 zł W ramach przeznaczonego na 2021 budżetu obywatelskiego składamy wniosek zapomnianego osiedla o przeznaczenie kwoty 190 tys. zł na budowę ul. Zakręt. Ulica ta spełnia wszelkie wymogi, jest skanalizowana, jest też gotowy projekt w MZD aby móc przekształcić ją z drogi gruntowej w prawdziwą ulicę. Dość mamy chodzenia po koleinach rozjeżdżanych przez śmieciarki i omijania kałuż po większych opadach. po wielu latach nieinwestowania w te tereny chyba należy nam się odrobina normalności.

W ramach projektu zostanie wykonana budowa ulicy Zakręt.

O0706 Ogólnomiejskie Bezpieczne użytkowanie Skateparku – koniec z ptasimi odchodami! Skatepark pod wiaduktem przy ulicy Bolesława Chrobrego i ulicy Tadeusza Kościuszki Na listę do głosowania 36 000 zł Celem projektu jest oczyszczenie terenu skateparku pod wiaduktem, ponieważ jest zanieczyszczony przez odchody ptaków, które siadają pod wiaduktem. Ptasie odchody są szkodliwe, mogą być siedliskiem chorób zakaźnych. Poza tym powierzchnia i przeszkody są przez nie zabrudzone i mogą uniemożliwiać korzystanie ze skateparku. Aby zabezpieczyć teren przed taką sytuacją powinna być zamontowana pod wiaduktem specjalna siatka przeciw ptakom. Oprócz montażu siatki pod wiaduktem, należy wyczyścić teren skateparku specjalnymi środkami czystości. Dzięki takim działaniom pasjonaci sportu znów chętnie będą odwiedzać ten skatepark bez obaw o własne zdrowie i komfort jazdy.

W ramach projektu teren zostanie zabezpieczony specjalną siatką zainstalowaną na 14  słupach.

O0707 Ogólnomiejskie Rewitalizacja traktu spacerowego Rewitalizacja traktu spacerowego łączącego ul. Wyszyńskiego z ul. Ślaskiego nr działki :37/3, 2/43 -obręb 59 nr działki: 48/26, 39/2, 48/36, 48/37, 48/35, 35,54 - obręb 58 Na listę do głosowania 635 000 zł Ostatni etap rewitalizacji traktów spacerowych łączących wschodnią część osiedla z zachodnią zapnie w całość główną arterię spacerową na terenie osiedla. Dodatkowym atutem traktu jest odcinek zlokalizowany przy Przychodni lekarskiej "Na Skarpie" która funkcjonuje od 1985 r. dodatkowe miejsca postojowe w ilości 6 szt. dla pacjentów jest dodatkowym atutem tej rewitalizacji. Wyposażenie w ławki oraz oświetlenie przyczyni się do czynnego i bezpiecznego odpoczynku mieszkańców osiedla "Na Skarpie".

W ramach projektu nastąpi wymiana nawierzchni na kostkę betonową, budowa miejsc parkingowych, montaż ławek i  betonowych koszy na śmieci, montaż słupów z lampami oświetleniowymi LED.

O0708 Ogólnomiejskie Budowa kompleksu rekreacyjnego na Skarpie przy ul. Olimpijskiej 2-6 Teren zielony znajdujący się za blokiem mieszkalnym przy ul. Olimpijskiej 2-6 (działka 95 obręb 59). W załączeniu mapy terenu oraz fotografia zdjęciowa Na listę do głosowania 400 000 zł Projekt ma na celu rewitalizację terenu zielonego za blokiem mieszkalnym przy ul. Olimpijskiej 2-6. Kompleks rekreacyjny będzie składał się z kreatywnego placu zabaw dla młodszych mieszkańców osiedla "Na Skarpie", a także stołów do gier i siłowni zewnętrznej dla wszystkich mieszkańców bez względu na wiek. Aktualnie na danym terenie brakuje miejsca dla dzieci i dorosłych, w którym mogliby wspólnie spędzać czas na łonie natury . Całość zostanie wyposażona w nowe alejki wokół stref funkcjonalnych poprzez rozebranie istniejącej starej szutrowej nawierzchni alejek i budowa alejek bezpiecznej nawierzchni na terenie kompleksu. Rewitalizacja spowoduje jednocześnie usunięcie barier architektonicznych.

W ramach projektu zostanie wykonana rozbudowa placu zabaw (montaż huśtawek, mostków, karuzeli linearnej, tablicy), wymiana nawierzchni, budowa siłowni zewnętrznej, montaż ławek 2 szt., oświetlenie, stoły do gier 2 szt., nasadzenie zieleni, krzewów, bylin.

O0709 Ogólnomiejskie Ścieżka rowerowa Wzdłuż ulicy Srebrnego 4, Suleckiego 2 i za blokiem Mossakowskiego 2. Działka 91/42 Działka 91/4 obr. 58. Na listę do głosowania 325 000 zł Rewitalizacja drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Srebrnego 4, Suleckiego 2 i za blokiem Mossakowskiego 2. Połączenie tej drogi z drogą, która znajduje się na ulicy Przy Skarpie i Konstytucji 3 maja. Połączenie drogi rowerowej z miasteczkiem ruchu drogowego, znajdującym się przy ul. Przy Skarpie w Toruniu (Park Osiedlowy).

W ramach projektu zostanie wykonany remont istniejącej ścieżki rowerowej.

P0154 Podgórz Street Workout Szubińska Siłownia zewnętrzna przy ul.Szubińskiej, na działce numer 656 Na listę do głosowania 22 000 zł Budowa parku kalistenicznego; umieszczenie drążków, drabinek i poręczy do ćwiczeń, na których mogłaby trenować coraz większa liczba osób uprawiających ten sport oraz w celu uzupełnienia sprzętu, już istniejącej w tym miejscu siłowni zewnętrznej. (na wzór parków przy ul.Kraszewskiego lub ul.Bema)

W ramach projektu zostanie wybudowany plac kalisteniczny (drążki, drabinki i poręcze do ćwiczeń).

P0155 Podgórz Rewitalizacja terenu miejskiego tzw."Górki" przy Poznańskiej 95 ul. Poznańska 95, 87-100 Toruń Na listę do głosowania 15 000 zł Głównym założeniem tego projektu jest budowa zadaszonej i zamykanej wiaty na śmietniki miejskie. Budowa wiaty umożliwi przyszłościowo segregację odpadów w sposób zgodny z wytycznymi unijnymi. Kontrola segregacji w znacznym stopniu poprawi się gdyż do pojemników będą mieli dostęp uprawnieni do tego mieszkańcy. Znacząco zyska estetykę otoczenia. Wiata docelowo ułatwi obsługę przez MPO, jak i zabezpieczy pojemniki przed uszkodzeniem. Kolejna rzecz to renowacja murka wraz z przystosowaniem go do użytku osób oczekujących na autobus m.in. poprzez montaż paneli drewnianych. Prawdę powiedziawszy murek można by zdemontować i postawić na nowo, gdyż jest on zrobiony z dostępnych materiałów - bloczka betonowego. Wydaje mi się, że podjęcie się realizacji tego projektu spełniłoby potrzeby estetyczne i praktyczne mieszkańców Podgórza. Nadmienię, że miejsce to potocznie zwane "Murek" i/lub "Górka" są znane od wielu lat Podgórzankom i Podgórzaninom. Ostatnim etapem jest dostosowanie i zagospodarowanie terenu zielonego poprzez np. nasadzenie kwiatów i roślin, nowy trawnik, pozbycie się zbędnej roślinności itp.

W ramach projektu zostanie wykonana renowacja istniejącego murku, nasadzenie kwiatów, roślin, trawy. Zmiana zakresu - Wykonany będzie murek, skarpa i zieleń, bez wiaty.

P0163 Podgórz Zielony azyl dla mieszkańców Podgórza i ich pupili - ciąg dalszy Teren dokładnie pomiędzy ulicami: Okólną 11 A,Okólną 13, Okólną 34 i Letnią 73. Na listę do głosowania 150 000 zł W ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego na tym terenie buduje się wybieg dla psów i modernizuje nieco plac zabaw. Ustawione zostaną elementy siłowni zewnętrznej oraz ławeczki. Podczas remontu ulicy przylegającej do tej działki, na użytek parkingów wycięto 7 kilkudziesięciometrowych drzew, dlatego w ramach tegorocznego budżetu proponuję posadzić mnóstwo nowych drzew (np. piękne, kwitnące na różowo judaszowce kanadyjskie i nie tylko), krzewów (np. przyciągających motyle kolorowych budlei) i kwiatów miododajnych, a także postawienie domków dla ptaków i owadów, by teren wypełniły dźwięki śpiewających ptaków i bzyczenie zapylających owadów. Oprócz tego, z racji, że zeszłoroczny budżet okazał się za skromny, by wybudować plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, proponuję również ulepszenie istniejącego placu zabaw o porządny zestaw zabawowy i huśtawki sprężynowe.

W ramach projektu zostaną wykonane nasadzenia drzew i kwiatów miododajnych, montaż poidełka na wybiegu dla psów, ustawienie budek lęgowych dla ptaków oraz domków dla owadów, montaż zestawu zabawowego i huśtawki sprężynowej na placu zabaw.

P0164 Podgórz Budowa ogólnodostępnej siłowni plenerowej przy ul. Poznańskiej 294 w Toruniu Poznańska 294 nr działki 47/10 obręb 77 TTBS Na listę do głosowania 60 000 zł Projekt przedstawia budowę siłowni zewnętrznej na utwardzonym podłożu. Urządzenia siłowni przeznaczone dla osób w każdej kategorii wiekowej. Budowa siłowni zewnętrznej pozwoli aktywnie spędzić czas na świeżym powietrzu oraz przyczyni się do integracji mieszkańców osiedla.

W ramach projektu zostanie zamontowana siłownia zewnętrzna.

R0127 Rubinkowo Rozbudowa i modernizacja parkingu przy. ul. Filomatów Pomorskich - kontynuacja Parking przy garażach ul. Filomatów Pomorskich 5 Na listę do głosowania 35 000 zł Rozbudowa i modernizacja parkingu przy ul. Filomatów Pomorskich etap III - około 783 m2 powierzchni parkingu (wykonanej z kostki brukowej łącznie z dojazdami) na terenie przylegającym do garaży.

W ramach projektu będą zrealizowane bieżące naprawy cząstkowe nawierzchni i wykonane będzie oznakowanie poziome i pionowe. Zmiana zakresu - Stan nawierzchni parkingu nie wymaga realizacji wszystkich prac wskazanych w projekcie.

R0128 Rubinkowo Impreza pod tytułem "Życie codzienne naszych dziadków" Działka miejska przy Strudze Toruńskiej - może być 216/2 obręb 51 (blisko ul. Buszczyńskich), 10/23 obręb 51 lub inna wg możliwośći Na listę do głosowania 22 000 zł Projekt polega na organizacji imprezy kulturalnej "Życie codzienne naszych dziadków" w okresie między 1 maja a 30 września 2021 r, Impreza ma być darmowa i otwarta dla wszystkich. Impreza ma na celu integrację mieszkańców Rubinkowa oraz przypomnienie / zapoznanie ich z życiem codziennym naszych babć i dziadków. Z tego powodu na imprezie : - ma wystąpić zespół muzyczny, grający muzykę lat 50-tych, 60-tych i 70-tych - dla gości imprezy ma być darmowy catering do kwoty 1000 zł - ma być przynajmniej 5 stoisk z prezentacją przedmiotów z lat 50-tych - 70-tych i warsztatami. Ponadto prezentacja magnetofonów, odbiorników radiowych z dawnych czasów. na stoisku będzie można nagrać swój głos na prezentowanych urządzeniach i go odtworzyć.

W ramach projektu zostanie zrealizowana impreza kulturalna: występ zespołu muzycznego, prezentacja przedmiotów z lat 50/70-tych oraz warsztaty.

R0129 Rubinkowo Graj i baw się - stoły do gier typu piłkarzyki 1. Niesiołowskiego 8- plac zabaw - obręb 52, nr działki 53/32 2. Dziewulskiego 22- plac zabaw - obręb 52, nr działki 75/26 3. Piskorskiej 10- promenada - obręb 52, nr działki 64/53 4. Łyskowksiego 3-5 - obręb 51, nr działki 49/57 5. Łyskowskiego 21-23-25, obręb 51, nr działki 29/43 6. Kasztanowa 31- obręb 51, nr działki 7/28 Na listę do głosowania 60 000 zł W ostatnich latach na naszym osiedli "Rubinkowo" powstało dużo nowych miejsc do rekreacji oraz do wspólnych zabaw np: stoły do ping-ponga i stoły do różnych gier planszowych. Uzupełnieniem infrastruktury rozrywkowej byłoby ustawienie betonowych stołów do gry w piłkarzyki .Zabawa podczas gry integruje młodzież oraz dzieci, uczy pozytywnych relacji pomiędzy uczestnikami. Zabawa na świeżym powietrzu sprzyja również zdobywaniu kondycji fizycznej. Mając na uwadze dobro naszych młodych mieszkańców, uważam że trzeba w jak najszerszej ofercie umożliwić dostęp do różnych gier na naszym osiedlu.

W ramach projektu zostanie zamontowanych 6 stołów betonowych do gry w piłkarzyki na utwardzonym podłożu we wskazanych lokalizacjach.

R0130 Rubinkowo Słoneczna promenada – remont promenady przy ul. Piskorskiej 7 Część promenady od pawilonów Piskorskiej 7I do końca parkingu przy budynku Piskorskiej 7H – od strony klatek. Obręb 52, działka nr 64/53. Na listę do głosowania 150 000 zł Moim celem jest wyremontowanie odcinka promenady pomiędzy pawilonami Piskorskiej 7I a końcem parkingu przy budynku Piskorskiej 7H (od strony klatek). Promenada ta ze względu na stan nawierzchni wymaga gruntownego remontu. Wyremontowana część promenady wpłynęłaby na bezpieczeństwo pieszych korzystających z promenady. Promenada, która powstała w latach 70., jest jedną z ważniejszych arterii pieszych na naszym osiedlu, w związku z tym celowe byłoby ułożenie nowej nawierzchni. Oddając głos na mój projekt, mamy realny wpływ na pozytywne zmiany na naszym osiedlu.

W ramach projektu zostanie wykonana wymiana nawierzchni w części promenady - na kostkę betonową.

R0131 Rubinkowo Parking marzeń – remont parkingu – Dziewulskiego 24-28 Parking dla samochodów osobowych – teren Dziewulskiego 24-26-28 (od strony balkonów) – działka nr 75/26 obręb 52. Na listę do głosowania 185 000 zł Parking osiedlowy mieszczący się pomiędzy Dziewulskiego 24-26-28 wymaga generalnego remontu. Parking ten powstał po nieużywanym boisku i jest w bardzo złym stanie technicznym. Remont parkingu pozwoli zwiększyć komfort życia zmotoryzowanych mieszkańców tej okolicy. Wyremontowany parking w znacznym stopniu przyczyni się również do poprawy bezpieczeństwa. Poza tym nowy parking poprawi wizerunek estetyczny naszego osiedla.

W ramach projektu zostanie wykonany remont nawierzchni parkingu.

RU0067 Rudak "Zielono mi" 2021 ul. Grzybowa nr 3 ul. Rudacka nr 34-36 Skrzyżowanie Kościelnej/ St. Drogi/ Strzałowej ul. Okólna 159- do strzałowej ul. Grzybowa nr 5 Na listę do głosowania 25 000 zł Nasadzenia w trosce o bogatą bioróżnorodność ,sadzonki drzew i krzewów w ramach kompensacji. rewitalizacja dla nas i naszych mniejszych braci czyli ptaków, ssaków i owadów. Rudak zielonymi płucami Torunia.

W ramach projektu zostaną wykonane nasadzenia drzew i krzewów. Częściowo zadanie jest realizowane w 2020 r.

RU0074 Rudak Fantastyczny Dom Kultury Miejscem realizacji projektu są pomieszczenia Domu Muz znajdujące się w budynku należącym do Gminy Miasta Toruń mieszczącym się pod adresem ul. Okólna 169 w Toruniu Na listę do głosowania 145 000 zł Fantastyczny Dom Kultury to projekt zakładający realizację programu kulturalnego opartego o rozwój zainteresowań związanych z szeroko pojętymi fantastyką i popkulturą. Projekt miałby być kierowany do mieszkańców toruńskiego Rudaka, a lokalizacją realizacji programu miałyby być pomieszczenia budynku znajdującego się przy ulicy Okólnej 169. Gotowość do wzięcia udziału w projekcie wyraziły władze Centrum Kultury Dwór Artusa - administratora funkcjonującego w budynku Domu Muz, którego pomieszczenia zostaną udostępnione na potrzeby projektu. W ramach programu instytucji realizowane byłyby zajęcia związane z literaturą fantastyczną, filmem, serialem, szeroko pojętą popkulturą, grami (planszowymi, wideo) a także artystyczne (jak np. modelarstwo czy rysunek). W ramach projektu zakładane są także remont i aranżacja jednego z pomieszczeń Domu Muz- istniejącej, acz zaniedbanej pracowni plastycznej. Pomieszczenie jest istotne dla realizacji projektu. Fantastyczny Domu Kultury, a także przysłuży się do realizacji programu Domu Muz.

W ramach projektu powstanie miejsce spotkań dla miłośników szeroko pojętej fantastyki, zajęcia, warsztaty, dyskusje, gry planszowe, bitewne. Zmiana zakresu - Bez remontu pomieszczeń.

SK0338 Skarpa Bezpieczna Skarpa Ligi Polskiej 5, Witosa 9 obręb 59 nr działki 92/9, Szarych Szeregów 2 obręb 59 nr działki 46/5, Szosa Lubicka 152 obręb 58 nr działki 35/53 Na listę do głosowania 125 000 zł Zagwarantowanie bezpieczeństwa poprzez oświetlenie uczęszczanych ciągów pieszych. Montaż 11 lamp typu LED w newralgicznych częściach osiedla przyczyni się do znaczącej poprawy bezpieczeństwa tej części osiedla.

W ramach projektu zostanie wykonany projekt i budowa 11 słupów z lampami typu LED.

SK0341 Skarpa Skarpolina - mini park linowy Boisko pomiędzy blokami Tłoczka 5 a Tłoczka 10, Osiedle Skarpa, Toruń Na listę do głosowania 200 000 zł Proponujemy przekształcenie starego boiska (pomiędzy blokami przy ul. Tłoczka 5 a 10) na niski park linowy, z którego mogliby korzystać zarówno najmłodsi, jak i starsi mieszkańcy. Ciekawy teren nieopodal lasu można zagospodarować w przyjemny i przyjazny sposób. Drewniana, stonowana kolorystycznie mała architektura wkomponowałaby się w leśny klimat tego miejsca. Nowa infrastruktura będzie zachęcać do aktywnego spędzania czasu poprzez pokonywanie toru przeszkód o różnym stopniu trudności. Konstrukcja będzie bezpieczna, także korzystanie z niej nie będzie wymagało użycia dodatkowych zabezpieczeń w postaci kasków i uprzęży. Na placu będą zamontowane również ziemne trampoliny oraz ławki. Dzięki tej inwestycji na mapie Torunia powstanie nowe miejsce zachęcające do aktywności fizycznej, poprawy koordynacji ruchowej oraz rywalizacji w gronie rodziny i przyjaciół.

W ramach projektu zostanie wykonany niski park linowy, trampoliny ziemne, montaż ławek, koszy na śmieci.

SK0342 Skarpa Plac zabaw Ul. Srebrnego 4. Działka 91/42 obr. 58. Na listę do głosowania 200 000 zł Odbudowa placu zabaw, który się mieści w Toruniu przy ul. Srebrnego 4. Zamontowanie nowych urządzeń, ułożenie bezpiecznej nawierzchni, wykonanie bezpiecznej piaskownicy dla dzieci.

W ramach projektu zostaną zamontowane nowe urządzenia do zabaw, piaskownica, ułożona będzie bezpieczna nawierzchnia.

SM0423 Staromiejskie Zielony skwerek przy ul. Głowackiego 5. Azyl dla wolno żyjących kotów i piękna zieleń dla ludzi. ul. Bartosza Głowackiego 5, działka 422 obręb 10 - bez drogi dojazdowej do garaży, zgodnie z linią wcześniejszego ogrodzenia. Na listę do głosowania 60 000 zł Wszyscy znamy naszą panią Irenkę, która dokarmia koty środowiskowe w okolicach ul. Głowackiego. Czarnemu kocurkowi z piekarni uratowała oko, a on dziś jest jej ochroniarzem i pilnuje czy wraca bezpiecznie po nakarmieniu osiedlowych bezdomniaków. Niestety, sytuacja naszych kotów pogorszyła się. Źli ludzie wyrzucili ich budki w krzaki, niszczą miseczki, wlewają do nich zużyty olej samochodowy. Zaradźmy temu! Niedawno na osiedlu wyburzono mały dom, to miejsce idealne na ustawienie tu kocich budek i malutki zielony skwerek dla starszych mieszkańców osiedla. Będziemy wdzięczni za głosy na ten projekt. Kosztuje niewiele, a może uratować kilka kocich ogonków i stworzyć piękny kącik zieleni. Kocimiętka pięknie kwitnie, a i na ławeczce obsadzonej takimi roślinami będzie miło spocząć.

W ramach projektu zostanie uporządkowany teren, wywieziony będzie gruz, nawieziona ziemia urodzajna. Wykonane zostaną nasadzenia oraz elementy małej architektury.

SM0424 Staromiejskie Zieleń wzdłuż ul. Legionów. Jeszcze będzie pięknie! Ul. Legionów w granicach administracyjnych okręgu. Na listę do głosowania 70 000 zł Ul. Legionów ostatnio trochę nam zbrzydła. Dostawczaki parkowały gdzie popadnie, potem pojawiły się słupki. Jest to jedna z najważniejszych ulic dla ruchu pieszego w mieście. Tędy chodzimy na targowisko miejskie i na starówkę. Dlatego, żeby poprawić estetykę ulicy chcielibyśmy, żeby pojawiła się tu fantastyczna miejska róża - rosa rugosa odmiany Short Track, która nie ma kolców, długo kwitnie i pięknie pachnie. Jest odporna na zanieczyszczenia i doskonale czuła się w Toruniu - rosła niegdyś przy Wałach gen. Sikorskiego. Prosimy o głosy na piękną zieloną ul. Legionów.

W ramach projektu zostanie wykonana częściowa wymiana gruntu, ściółkowanie, nasadzenie róży bezkolcowej, pielęgnacja istniejącego drzewostanu, usunięcie martwych drzew, zabiegi pielęgnacyjne. Odcinek od ul. Grudziądzkiej do trasy Prezydenta Władysława Raczkiewicza.

SM0425 Staromiejskie Modernizacja oświetlenia zewnętrznego przy budynkach; ul. Grudziądzka 51 B, 55, 55-57 B, 57 C, 59-61 A, ul. Głowackiego Modernizacja oświetlenia zewnętrznego przy budynkach; ul. Grudziądzka 51 B, 55, 55-57 B, 57 C, 59-61 A, ul. Głowackiego 2, 4-16 A, 34-48, ul. PCK 24-28 A, 18 Na listę do głosowania 180 000 zł 1. Demontaż istniejących betonowych słupów wraz z oprawami 2. Ułożenie okablowania zasilającego dla nowych lamp 3. Montaż nowych lamp z oprawami typu LED 4. Uzupełnienie lamp w miejscach niedoświetlonych

W ramach projektu zostanie wykonana modernizacja oświetlenia zewnętrznego (montaż nowych lamp LED). Zmiana zakresu - realizacja projektu ograniczona do limitu dostępnych środków.

SM0427 Staromiejskie Z ekologią za Pan Brat na terenie Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu Szkoła Podstawowa nr 24, ul. Ogrodowa 3/5 87-100 Toruń Na listę do głosowania 186 000 zł Projekt przewiduje poszerzenie dostępności miejsca rekreacyjnego na terenie Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu od strony boiska tzw. orlika. Pragniemy, aby na naszym terenie były łąki kwiatowe, poidełka dla ptaków, budki lęgowe jak również kolorowe, zewnętrzne kosze do segregacji śmieci. A wszystko to w otoczeniu nowych chodników, trawników, iglaków, krzaków i kwiatów. Teraz nadszedł czas, aby zadbać o ekologię na terenie naszej szkoły. Niech teren szkoły nie kojarzy się tylko z nauką, niech stanie się miejscem, w którym będą spędzać czas całe rodziny.

W ramach projektu nastąpi wymiana nawierzchni chodnika, montaż poidełek dla ptaków. Zawieszone zostaną budki lęgowe, uporządkowany teren, wykonane trawniki i nasadzenia zieleni.

W0434 Wrzosy Miejmy łatwy dostęp do terenów zielonych ul. Grasera 5, 87-100 Toruń, działka nr 180, obręb 30 Działka sąsiaduje z Parkiem Miejskim, a także z Przedszkolem Miejskim nr 18 Na listę do głosowania 235 000 zł Na nowym osiedlu Jar znajduje się piękny Park Miejski ze Stawem Kapitana wieloma atrakcjami dla mieszkańców. W tym miejscu prężnie działa Centrum Aktywności Lokalnej. Niestety często popołudniami czy w weekendy brakuje miejsc parkingowych.Chcemy więc wybudować 35 miejsc parkingowych w centralnym miejscu przy terenach zielonych i grillowych, przy przedszkolu i naszej kaplicy. Pozwoli nam to na sprawniejsze i lepsze korzystanie z tych miejsc nie tylko dla mieszkańców Jaru, ale zwłaszcza dla mieszkańców Torunia i naszych gości.

W ramach projektu zostaną wykonane miejsca parkingowe. Zmiana zakresu - Bez oświetlenia.

W0435 Wrzosy Nasadzenia róż na pasie rozdzielającym jezdnie Szosy Chełmińskiej - od ul. Polnej do ul. Kwiatowej Szosa Chełmińskia na odcinku od ul. Polnej do ul. Kwiatowej -pas rozdzielający jezdnie Na listę do głosowania 200 000 zł Prosimy o odtworzenie nasadzeń róży pomarszczonej, które kiedyś się tu znajdowały i ich dociągnięcie do skrzyżowania z ul. Kwiatową. To śliczne pięknie pachnące rośliny o niedużych wymaganiach. Szczególnie brakuje ich naprzeciw Zakładu Opiekuńczo Leczniczego. Trasa wlotowa do miasta też powinna mieć odpowiedni reprezentacyjny charakter.

W ramach projektu zostanie wykonane nasadzenie krzewów róży w pasach rozdzielających jezdnię.

W0437 Wrzosy Skatepark dla dzieciaków z Wrzosów I, II i osiedla Jar Wrzosy/os. Jar, ul. Ugory, działka nr 745/15, okolice ulic Ugory/Polna/Wiśniowieckiego Na listę do głosowania 238 000 zł Uszczęśliwmy nasze dzieciaki skateparkiem z prawdziwego zdarzenia! Skatepark betonowy zewnętrzny dla osiedla Wrzosy. Mnóstwo dzieci fascynuje się skatingiem i jest to sport bardzo aktywny i uspołeczniający. Skatepark z prawdziwego zdarzenia uszczęśliwiłby dzieciaki z północnej części Torunia i byłby miejscem, gdzie nasze pociechy mogłyby spędzać czas razem, bawić się, realizować pasje, organizować zawody i mieć świetne miejsce do aktywnego pożytkowania wolnego czasu. Okolice ul. Ugory są łatwo dostępne i budowa skateparku w tym miejscu przyczyni się nie tylko urozmaiceniu życia dzieci z tej części miasta, ale też połączy i umocni społeczności Wrzosów I, II oraz osiedla Jar. Jedyny skatepark w Toruniu znajduje się na os. Na Skarpie. Na Wrzosach czy Jarze place zabaw są dostępne, ale przeznaczone dla młodszych, kilkuletnich dzieci. Dla dzieciaków w wieku 7-17 lat, poza boiskami brak jest ogólnodostępnych miejsc aktywności, a ścieżki rowerowe nie są zbyt atrakcyjne do jazdy na hulajnogach, rolkach, bmxach czy deskorolkach

W ramach projektu zostanie wybudowany skatepark, na działce 745/18.

W0438 Wrzosy Razem dla Wrzosów Szosa Chełmińska 254/258 Na listę do głosowania 238 000 zł Razem dla Wrzosów to projekt, którego celem jest dostosowanie budynku użyteczności publicznej, w którym znajduje się 10 podmiotów działających w sektorze ochrony zdrowia i działań społecznych na rzecz mieszkańców Torunia. Z działań realizowanych w budynku korzysta rocznie kilka tysięcy osób. Ważnym zatem jest by budynek spełniał wszystkie normy bezpieczeństwa, a przebywający w nim mieszkańcy Torunia (niejednokrotnie po kilka godzin dziennie)mieli szansę czuć się dobrze i bezpiecznie także w częściach wspólnych bud. oraz w jego otoczeniu. Proj. zakłada wyodrębnienie, za pomocą nowoczesnych i bezpiecznych element. Architektonicznych (przeźroczyste ścianki działowe z drzwiami), części budynku, w których przebywają chorzy od cz. budynku, w których są osoby zdrowe- wszyscy oczekujący na obsługę personelu instytucji zlokalizowanych w budynku. Ważnym elementem projektu będzie dostosowanie budynku do obowiązujących norm przeciwpożarowych, wyposażenie budynku w monitoring (zwł. zewnętrzny), udrożnienie wentylacji oraz odpływów wody z dachu i zagospodarowanie terenu, poprzez rewitalizacje zieleni i montaż ławek,z myślą o osobach starszych, niepełnosprawnych i rodzicach z dziećmi

W ramach projektu nastąpi dostosowanie budynku użyteczności publicznej do potrzeb mieszkańców: montaż ścian oddzielających strefy przebywania osób, oczyszczenie elewacji, usprawnienie przebiegu dróg przeciwpożarowych, nasadzenia wokół budynku, ławki. Zakres będzie dostosowany do dostępnej puli środków.

W0439 Wrzosy Wielopokoleniowa strefa aktywnego relaksu - kontynuacja Zadanie planowane jest na działkach nr 198/2, 199/2, 206/2 Na listę do głosowania 238 000 zł Projekt jest kontynuacją prac wykonanych w ramach poprzednich edycji Budżetu Obywatelskiego i w celu uatrakcyjnienia terenu proponuje się: 1) Zbudowanie spacerowych ścieżek z naturalnej, wodoprzepuszczalnej i utwardzonej nawierzchni wraz z obrzeżami, z nasadzeniem i lampkami led. 2) Nasadzenia drzew parkowych typu buk pospolity, dąb , abramowiec, grab, klon, w celu stworzenia cienia na placach zabaw 3) Wykonanie nasadzeń krzewiastych 4) Wymiana nawierzchni na placu zabaw dla dzieci młodszych z piasku na nawierzchnię typu flexi step 5) uporządkowanie terenu koło orlika 6) Podłączenie do monitoringu miejskiego

W ramach projektu zostaną wykonane spacerowe ścieżki z naturalnej utwardzonej nawierzchni, nasadzenia wzdłuż ścieżek, nawierzchnia na placu zabaw, uporządkowanie terenu wokół orlika. Zakres zostanie dostosowany do limitu dostępnych środków.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Eko, Kultura, Miasto
  Na kocykach, leżakach i matach piknikowych posłuchaliśmy muzyki i wspólnie odpoczywaliśmy w parku na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Plakat festiwalu z rozetą witrażową na czerwonym tle
  Kultura, Miasto
  W Toruniu rozpoczął się 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.