Niepełnosprawni - programy i instytucje pomocy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Marsz dla zdrowia

Niepełnosprawni - programy i instytucje pomocy

Programy
Osoby niepełnosprawne mają możliwość uczestniczenia w programach realizowanych na zlecenie miasta przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego. Celem działań jest rehabilitacja psychofizyczna oraz aktywizacja i integracja społeczna osób niepełnosprawnych na wszystkich płaszczyznach ich życia. Pomocą objęte są osoby z różnymi niepełnosprawnościami:

  • z zaburzeniami psychicznymi i nerwowymi,
  • z zespołem Downa,
  • z autyzmem,
  • osoby głuche, niewidome, jąkające się,
  • diabetycy,
  • kobiety po leczeniu raka piersi,
  • osoby niepełnosprawne ruchowo.

Prowadzone formy działań obejmują zajęcia fizjoterapeutyczne, psychologiczne, świetlicowe, warsztatowe, imprezy okolicznościowe i integracyjne, punkty konsultacyjne, zajęcia rozwojowo – poznawcze, zawody sportowe i rekreacyjne, zajęcia i konkursy artystyczne. Dotowane przez miasto programy oraz ich realizatorzy wyszczególnione są na miejskich stronach internetowych, w serwisie dla organizacji pozarządowych ("Wyniki konkursów dla NGO").

>>> TU przejdziesz do strony z wynikami konkursów (w miejskim serwisie dla ngo: orbitoruń.pl)


Dofinansowanie PFRON
Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie ze środków PFRON za pośrednictwem MOPR w Toruniu do uczestnictwa w turnusach rehabilitacyjnych, likwidacji barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. Ponadto młodzież niepełnosprawna ma możliwość uczestniczenia w prowadzonych na terenie Torunia warsztatach terapii zajęciowej dla osób niewidomych oraz niepełnosprawnych intelektualnie. Szczegółowe informacje znajdują sie na stronie internetowej MOPR: www.mopr.torun.pl w zakładce "PFRON".


Szkolenia organizowane przez PUP
Osoby niepełnosprawne oraz pracodawcy zatrudniający osoby niepełnosprawne mają możliwość uczestniczenia w różnego rodzaju szkoleniach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy oraz uzyskania dofinansowania ze środków PFRON za pośrednictwem PUP na zwrot kosztów poniesionych na wyposażenie lub przystosowanie stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych, podjęcie działalności gospodarczej przez osoby niepełnosprawne, uzyskanie dofinansowania do oprocentowania kredytów bankowych. Szczegółowe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia tel. 56 65 80 202 (www.pup.torun.pl).


Organizacje niosące pomoc niepełnosprawnym


Wyszukiwarka miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy już działa. Na inaugurację ulicami starówki przeszła świąteczna parada, a na Rynku Staromiejskim pojawił się sam św. Mikołaj.
  • Miasto
    28 listopada 2023 r. przedstawicielki i przedstawiciele organizacji pozarządowych spotkali się na XVIII Toruńskim Forum Organizacji Pozarządowych. Wydarzenie odbyło się w hotelu Filmar.
  • Na zdjęciu: iluminacja świąteczna zawieszona nad ulicą Szeroką
    Miasto
    W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
  • Widok z lotu ptaka na siedzibę Radia Maryja przy ul. Żwirki i Wigury
    Drogi, Miasto
    W sobotę 2 grudnia, w związku z obchodami święta Radia Maryja, w kilku miejscach Torunia obowiązywać będą zmiany w organizacji ruchu.
  • Kultura, Miasto
    1 grudnia 2023 r. o godz. 20:00 w murach Kościoła p. w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Toruniu odbędzie się kolejna edycja koncertu Missa Pro Pace - czyli Mszy o Pokój.
  • Przebudowa Bulwaru Filadelfijskiego - listopad 2023 r.
    Inwestycje, Miasto
    Podczas 61. Sesji Rady Miasta Torunia przyjęto rezolucję ws. podjęcia jak najszybszych działań zmierzających do zakończenia przebudowy Bulwaru Filadelfijskiego oraz zachowania historycznego dziedzictwa Torunia.  Rezolucję zgłosił Klub Radnych Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z treścią przyjętego dokumentu Rada Miasta Torunia wezwała Prezydenta do...
  • W zespole staromiejskim pojawiły się już pierwsze elementy iluminacji świątecznej. 29 listopada 2023 r. montowane będą ozdoby na kolejnych obiektach i ulicach.
  • Firma Multiconsult Polska opracowała Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia – SUMP dla MOFT do roku 2030 (z perspektywą do roku 2040). W dokumencie zaproponowano 4 scenariusze rozwoju i 3 cele strategiczne. Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP) dla Torunia i czterech podtoruńskich powiatów –...
  • Posiedzenie Komisji Związku Miast Nowej Hanzy odbyło się 25 listopada 2023 r. w Gdańsku. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Torunia, który był gospodarzem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy w czerwcu 2023 r.
  • Pracodawcy rozważający zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć na pomoc Powiatowego Urzędu Pracy dla Miasta Torunia w rekrutacji pracowników oraz wsparcie finansowe przeznaczone na rehabilitację zawodową ww. osób.
  • Elana Toruń jako beniaminek świetnie sobie radzi w trzeciej lidze rozgrywek polskiej piłki nożnej. Rundę jesienną zakończyła w sobotę 25 listopada 2023 r. na drugim miejscu, przed trzecim w tabeli Zawiszą Bydgoszcz.
  • Po raz szesnasty za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą „Sztuka Natury” Toruń staje się stolicą sztuki wyczarowanej przez naturę.
  • 27 listopada 2023 r. zmarł pisarz i poeta Paweł Huelle - laureat Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. Samuela Bogumiła Lindego w 2005 roku.
  • Konkursy, zabawy i choinki – zapraszamy do udziału w Wielkiej Toruńskiej Świątecznej Ślizgawce "Christmas on Ice". Widzimy się na Tor-Torze także z Mikołajem Kopernikiem 14 grudnia 2023 r.