www.torun.pl

Nauka

Edukacja zawodowa w Toruniu

Edukacja zawodowa w Toruniu

Mechanicy, blacharze, cukiernicy, kucharze, malarze, monterzy, operatorzy maszyn, murarze, piekarze, spawacze, ślusarze, elektrycy, krawcy - to tylko kilkanaście z 53 profesji, które w 2017 roku są uznane za deficytowe w Toruniu.

Oznacza to, że osoby posiadające wykształcenie zawodowe w tych kierunkach bez problemu znajdą pracę w naszym mieście. Zapotrzebowanie na te zawody jest tak duże, że wiele firm decyduje się zatrudnić już uczniów szkół branżowych i techników, by jak najszybciej poznali oni zawód w praktyce.

Osoby, które zdecydują się związać przyszłość z konkretnym zawodem, mogą być nie tylko pewne, że nie spotkają ich trudności ze znalezieniem pracy, ale także mają możliwość uzyskania satysfakcjonujących zarobków. Jak pokazują badania, płace w sektorze budowlanym oraz przemyśle oscylują w granicach od 3500 do 4000 zł brutto, są zatem wyższe niż zarobki w usługach, edukacji, kulturze czy sektorze publicznym.

Działające w Toruniu szkoły branżowe i techniczne oferują szeroki wachlarz zawodów poszukiwanych obecnie na rynku pracy. Są doskonale przygotowane - zarówno pod względem merytorycznym, jak i przez zaplecze techniczne oraz dostęp do pracowni i warsztatów - do wykształcenia profesjonalistów poszukiwanych na rynku.

Współpraca z wieloma toruńskimi firmami oraz ułatwienie realizacji praktyk i staży, to dodatkowe aspekty, które sprawiają, że absolwenci prezentowanych placówek zdobędą solidne wykształcenie, dobrą i ciekawą pracę oraz zarobki, o których większość absolwentów szkół wyższych może tylko pomarzyć. Nauka zawodu to opłacalna inwestycja i gwarancja realizacji pasji, rozwinięcia umiejętności i zdobycia fachowej wiedzy, która będzie poparta praktyką i doświadczeniem.

Do pobrania:


"Nakręć się na branżówki"

Centrum Wsparcia Biznesu realizuje kampanię promującą szkolnictwo branżowe i techniczne w Toruniu. To odpowiedź na apele pracodawców, którzy narzekają na brak wykwalifikowanych pracowników na rynku. 

Pierwszym elementem kampanii jest cykl filmów promujących naukę w toruńskich szkołach branżowych i technicznych. W kilkuminutowych produkcjach pokazane zostaną atuty tych placówek. Przewodnikami po szkołach będą ich uczniowie, którzy  będą zachęcać swoich rówieśników do podjęcia nauki w branżówkach i technikach. 

W filmowym cyklu promocyjnym Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje 10 toruńskich szkół. Filmy prezentowane będą m.in. na ekranach w autobusach i tramwajach MZK, w lokalnej telewizji kablowej, podczas  targów kariery i w sieci: na miejskich stronach internetowych, a także na portalach społecznościowych m.in. na Facebooku i Instagramie.

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu - Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

 

Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego


Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych nr 13 i Zespół Szkół Samochodowych


Zespół Szkół Technicznych i Zespół Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Trwa Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, rozpoczęto montowanie szopki świątecznej, niebawem ruszy sezonowe lodowisko na Rynku Staromiejskim, a torunianie złożą sobie życzenia podczas tradycyjnej Wigilii Miejskiej – Boże Narodzenie coraz bliżej.
 • 95 lat Ksiąznicy Kopernikańskiej
  Kultura, Miasto
  12 grudnia 2018 roku Książnica Kopernikańska obchodziła swoje 95-lecie. Podczas uroczystej gali w siedzibie głównej biblioteki nie zabrakło życzeń i wspomnień. Książnica Kopernikańska powstała w 1923 roku jako Książnica Miejska im. Kopernika i była pierwszą publiczną biblioteką na Pomorzu. Pierwotnie mieściła się przy ul. Wysokiej 16, gdzie...
 • Tramwaje i autobusy w okresie świąteczno-noworocznym
  Miasto, MZK
  W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska. 24 i 31 grudnia przejazdy miejskimi autobusami i tramwajami będą bezpłatne. W weekend przed Wigilią Świąt Bożego Narodzenia obowiązywać będą rozkłady jazdy obowiązujące kolejno w sobotę (22 grudnia) i w niedzielę (23 grudnia). W wigilijny...
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  W piątek 14 grudnia 2018 roku wprowadzone zostaną zmiany na rondzie przy placu Pokoju Toruńskiego, związane z pracami na placu Chrapka.
 • Miasto
  7 par małżeńskich odbierze w najbliższy czwartek 13 grudnia 2018 r. medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Uroczystość odbędzie się o godz. 15:00 w Ratuszu Staromiejskim.
 • Inwestycje, Miasto
  W miejskich żłobkach pojawią się oczyszczacze powietrza. Takie urządzenie pojawi się w każdej sali w miejskich placówkach.
 • Trzy koncerty, premiery książek i filmu o Obywatelu G.C., a także giełda winylowa, czy działania artystów z Galerii Rusz złożą się na program Dni Grzegorza Ciechowskiego 2018. Festiwal poświęcony liderowi Republiki rusza 13 grudnia 2018 roku.
 • Jesteś organizacja pozarządową? Włącz się w realizację społecznych projektów rewitalizacyjnych! Do 31 stycznia 2019 roku trwa nabór ofert w konkursie na realizację przedsięwzięć rewitalizacyjnych na terenie Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta (obszar rewitalizacji, konkurs nr 27).
 • Czy Toruń ponownie pobije rekord Polski w wiosłowaniu na ergometrze wioślarskim? Przekonamy się o tym podczas Wielkiego Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w przeddzień 27. Finału. W tym roku dystans 500 metrów w ciągu 10 godzin przepłynęło w grodzie Kopernika 306 osób. 12 stycznia po raz pierwszy odbędzie się bieg dla Wielkiej...
 • 20 i 21 grudnia 2018 roku w Teatrze Baj Pomorski Toruńska Teatralna Grupa EFATA działająca przy Fundacji „Światło” zaprezentuje tradycyjny spektakl bożonarodzeniowy. „Jasełka ze Światłem” zorganizowane zostaną po raz 13.
 • Olsztyńska, Brzoskwiniowa, Łódzka - 3 miejskie działki udało się sprzedać podczas przetargów w dniu 11 grudnia 2018 r. Do kasy Torunia wpłynie ponad 1,5 miliona złotych.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu uruchomiło nową aplikację video zawierającą lotnicze panoramy sferyczne terenów inwestycyjnych w Toruniu. Powstały też dwa filmy, na które zostały naniesione fotorealistyczne wizualizacje obiektów, jakie mogą powstać na działkach przeznaczonych do sprzedaży.
 • Na rogu ul. Szerokiej i Podmurnej odsłonięto tablicę poświęconą toruńskiemu artyście fotografikowi Olgierdowi Gałdyńskiemu. Odsłonięcia tablicy dokonali: Krystyna Szalewska-Gałdyńska (żona Uhonorowanego), prezydent Torunia Michał Zaleski oraz marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Tablicę poświęcił ks. biskup Wiesław Śmigiel....
 • Zakończył się pierwszy etap prac nad projektem wystawy „Ścieżki dorastania”, którą Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy planuje udostępnić w listopadzie 2019 roku w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Wykonawcą ekspozycji wraz z zaaranżowaniem przestrzeni wystawienniczej jest MAE MULTIMEDIA ART&EDUCATION sp. z o.o.