Fontanna Cosmopolis | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Fontanna Cosmopolis

Fontanna Cosmopolis

Układy wodne za dnia oraz kolorowe światła, efekty wodne i muzyka wieczorami i nocą. Widowiskowe pokazy fontanny Cosmopolis są jedną z najpopularniejszych atrakcji Torunia, przyciągającą codziennie w sezonie tłumy mieszkańców i turystów.

Fontanna została uruchomiona 22 czerwca 2008 r., na skwerze przy uniwersyteckiej Harmonijce (skwer nosi dziś imię Lucjana Broniewicza), na obrzeżach toruńskiej starówki. Jej koncepcję opracował toruński artysta Zbigniew Mikielewicz, dokumentację projektową przygotowało Studio Architektury FORMA z Warszawy, a wykonawcą inwestycji była firma Gutkowski z Leszna.

Fontanna nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich". Ma niewidoczną taflę wody, przysłoniętą granitowymi płytami z wyrytym łacińskim tekstem i schematem układu heliocentrycznego, znanym z 8 strony dzieła toruńskiego astronoma. Na okręgach - orbitach poszczególnych planet - umieszczono 113 dysz wodnych, z których woda może wydobywać się w połączeniu z efektami świetlnymi. Dysza znajdująca się w centrum - w miejscu Słońca - umożliwia wyrzucanie wody na wysokość 5 m, zaś dysze na orbitach - do 4,5 m. Fontanna jest sterowana elektronicznie.

Specjalnie na inaugurację toruńskiego wodotrysku został skomponowany utwór muzyczny "Cosmopolis", którego autorem jest znany polski kompozytor i twórca muzyki filmowej Krzesimir Dębski. W nagraniu "Cosmopolis" wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Układ świateł i wodnych form do muzyki przygotował uznany w Polsce i na świecie reżyser świateł Bogumił Palewicz.

W kolejnych latach powiększa się repertuar utworów stanowiących muzyczne tło do pokazów fontanny. Do muzyki Cosmopolis dołączyły doskonale znane melodie filmowe  z Love Story oraz z Gladiatora, a także Oda do Radości (pokaz do tego utworu został opracowany w 2011 r., z okazji polskiej prezydencji w Unii Europejskiej). Od sierpnia 2012 r. zamiast spektaklu do dziwięków Ody do Radości uruchomiony został pokaz do muzyki filmowej Michała Lorenca.

W 2013 roku wśród utworów znalazła się kompilacja muzyki filmowej Wojciecha Kilara.

W roku 2016, dzięki uprzejmości Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie, która udzieliła licencji na korzystanie z utworów, firmie SONORIA (Małgorzacie Przedpełskiej Bieniek i Katarzynie Figat), która jest autorem specjalnej kompilacji utworów z filmu oraz Bogumiłowi Palewiczowi, autorowi wszystkich dotychczasowych aranżacji światła i wody, na fontannie zagrała muzyka z kręconego m. in. w Toruniu filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" w reż. Janusza Majewskiego, autor muzyki - Wojciech Karolak (premiera filmu miała miejsce w styczniu 2016 roku).

W 2017 roku do harmonogramu fontanny, dołączyła kompilacja utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej do gry "THE WITCHER III: WILD HUNT". © CD PROJEKT S.A. Licencji w zakresie wykorzystania utworów i ich odtwarzania udzielił właściciel muzyki - firma CD PROJEKT S.A.


Plan seansów:

Plan seansów Fontanny Cosmopolis zmienia się w zależności od pór roku i związanej z tym zmiennej godziny zapadania zmierzchu - widowiskowy efekt pokazów można bowiem uzyskać po zapadnięciu ciemności. Sezon 2019 podzielono na trzy okresy:

  • 15 kwietnia - 30 czerwca: pokazy w godzinach 20:00 - 24:00
  • 1 lipca - 31 sierpnia: pokazy w godzinach 21:00 - 24:00
  • 1 września - 31 października: pokazy w godzinach 19:00 - 23:00

W każdej godzinie pokazów można oglądać widowisko świetlne z kilkoma utworami muzycznymi. Są to:

  • Cosmopolis - kompozycja Krzesimira Dębskiego powstała specjalne na otwarcie fontanny Cosmopolis w 2008 roku, nawiązuje do słynnego dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich"
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon - kompilacja utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej do gry "THE WITCHER III: WILD HUNT". © CD PROJEKT S.A. (właściciel muzyki: CD PROJEKT S.A., autorzy wykorzystanych utworów: Marcin Przybyłowicz, Percival Schuttenbach, Mikołaj Stroiński)
  • Lorenc - kompilacja muzyki filmowej Michała Lorenca, pochodzącej z filmów: "Trzysta mil do nieba", "Babie lato", "Bandyta"
  • Kilar - kompilacja muzyki filmowej Wojciecha Kilara - "Dracula", "IX Wrota"
  • Gladiator - wiązanka utworów pochodzących ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Gladiator",  (kompozytorzy: Hans Zimmer i Lisa Gerrard)
  • Love Story - kompilacja muzyki pochodzącej z filmu Love Story, muzykę do filmu napisał Francis Lai
  • Excentrycy - kompilacja utworów pochodzących z filmu kręconego m. in. w Toruniu filmu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" (w reż. Janusza Majewskiego, autor muzyki - Wojciech Karolak).

    Wszystkie utwory w aranżacji świetlnej Bogumiła Palewicza. Pomiędzy poszczególnymi seansami są kilkuminutowe przerwy.

Do pobrania:


 


Warto wiedzieć, że iluminacja toruńskiego wodotrysku została doceniona przez jury konkursu "Najlepiej oświetlona gmina i miasto 2009", zdobywając I nagrodę w kategorii "Oświetlenie wybranej przestrzeni lub obiektu" w miastach powyżej 70 tys. mieszkańców.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zdjęcie przedstawia procesję Bożego Ciała przechodzącą obok Ratusza Staromiejskiego.
    Miasto
    8 czerwca 2023 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem. Uczestniczył w nich Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Miasta hanzeatyckie spotkają się w Toruniu
    Kultura, Miasto
    22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
  • Na zdjeciu: seniorzy siedzą przy stołach
    Miasto
    Już po raz siódmy Toruńska Senioriada połączy pokolenia – do udziału w wydarzeniu zapraszamy w niedzielę 11 czerwca 2023 r.
  • 45. Memoriał Grzegorza Duneckiego
    Miasto, Sport
    Ponad 400 zawodników wzięło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego. Sportowe zmagania odbyły się 8 czerwca 2023 roku na Stadionie Miejskim w Toruniu. Organizatorem zawodów był Miejski Klub Lekkoatletyczny Toruń. Udział w zawodach zgłosiło 440 sportowców z klubów całej Polski. Lekkoatleci rywalizowali między innymi w biegach na dystansach 100...
  • Na zdjeciu: widok z góry na ceglane budynki zespołu staromiejskiego w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Rozpoczynamy konsultacje społeczne, których celem jest opracowanie Planu Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia.
  • Młotek sędziowski
    Miasto
    Do końca czerwca 2023 r. można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych na kadencję 2024-2027.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia poinformował o rozstrzygnięciu otwartych konkursów ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.
  • Rozpoczął się nabór zgłoszeń obiektów do udziału w konkursie „Obiekt Roku – edycja 2021-2022”.
  • Rozpoczynamy konsultacje społeczne, których celem jest opracowanie Planu Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia.
  • Ważna informacja dla podróżnych korzystających w komunikacji miejskiej w Toruniu. W czasie wydłużonego weekendu (8 -11 czerwca br.) zostaną wprowadzone zmiany. Poniżej szczegółowe informacje: 8 czerwca 2023 r. (czwartek – Boże Ciało): Ruch tramwajowy i autobusowy ograniczony: autobusy linii nr 19, 29, 32, 44, 113, 121 i 122 kursować będą według...
  • XIV Międzyszkolny Turniej Piłkarski „Pod Chmurką” dla klas I-III o Puchar Dyrektora Wydziału Sportu i Rekreacji UMT odbył się 5 czerwca 2023 roku na boisku sportowym Szkoły Podstawowej nr 17 im. gen. Józefa Bema przy ul. Rudackiej.
  • 22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
  • 7 marca 2023 r. Szkoła Podstawowa Nr 10 w Toruniu wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie „Mathématiques Sans Frontières" Junior (Matematyka Bez Granic).
  • Do udziału w bezpłatnych warsztatach tapicerskich w Kawiarence Naprawczej Stajnia zaprasza mieszkańców Torunia Szkoła Leśna na Barbarce.