Komunikacja hitem nocy muzealnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Komunikacja hitem nocy muzealnej

Kultura, MZK
Data publikacji: 19 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski

Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.

133 lata temu, 16 maja 1891 roku, na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. W tym roku mija też 100 lat od uruchomienia w Toruniu miejskiej komunikacji autobusowej. Te dwie rocznice są okazją do przypomnienia dziejów toruńskiego transportu publicznego na wystawie, która od 16 maja 2024 r. jest prezentowana w Muzeum Historii Torunia – dziale Muzeum Okręgowego mieszczącym się w Domu Eskenów przy ul. Łaziennej.

Ekspozycja pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” prezentuje fotografie i eksponaty z dziejów komunikacji tramwajowej i autobusowej. Rozwój infrastruktury komunikacyjnej oraz funkcjonowaniem transportu jest przedstawiony na tle zmieniających się realiów społeczno-politycznych, w tym momentów szczególnie trudnych – czasu okupacji niemieckiej oraz procesu odbudowy infrastruktury komunikacyjnej po II wojnie światowej.
Obok unikatowych fotografii, zdjęć i planów linii tramwajowych oraz autobusowych, zobaczyć można wiele interesujących przedmiotów, m.in. bilety, kasowniki, mundury, fragmenty szyn, a także liczne obiekty użytkowe przydatne w pracy konduktorów, motorniczych, kierowców oraz w zakładowych warsztatach, które utrzymywały całą infrastrukturę w należytym stanie technicznym.

Podczas Nocy Muzeów 18 maja 2024 r. oprócz wystawy przygotowano szereg innych atrakcji dla miłośników komunikacji. Stoiska MZK oraz Toruńskiego Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Można było zobaczyć kolekcję wyświetlaczy i biletów, skorzystać z symulatora kierowania autobusem, wziąć udział w quizie z nagrodami oraz zaopatrzyć się w modele autobusów i tramwajów do samodzielnego składania. Prezentowana też była najnowsza publikacja MZK pt. "Przystanek 100-lecie. Autobusy toruńskiej komunikacji miejskiej 1924-2024" w opracowaniu Michała Gordona.

Wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu” w Muzeum Historii Torunia można oglądać do 17 listopada 2024 r.

Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.