Ulice: Mostowa i Podmurna | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Turystyka

Ulice: Mostowa i Podmurna

Kamienica - ul. Mostowa 30

Kamienica - ul. Mostowa 30

Jest to wielka kamienica neoklasycystyczna z przełomu XIX/XX w. z wysuniętym wykuszem. Była to własność bogatej rodziny Hozakowskich. Ostatni z tego rodu był konsulem francuskim w okresie międzywojennym i zaraz po II wojnie światowej. W tym czasie zawsze wisiała flaga Francji, po której pozostał sztandar przy fasadzie. Na uwagę zasługuje portal barokowy z 1648 r.


Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Kamienica - ul. Mostowa 24 i 22

Pod numerem 24 zachowała się dwuosiowa gotycka kamienica z malowidłami geometrycznymi na fasadzie. Malowidła te były charakterystyczne w średniowiecznym Toruniu i to w trzech kolorach: czarnym, białym i czerwonym. Pod numerem 22 znajduje się również kamienica gotycka trójosiowa (trzy rzędy okien w pionie). Przez całą fasadę biegną w części środkowej dwie lizeny, rozdzielające boczne rzędy okienne od rzędu środkowego. Natomiast szczyt otrzymał wystrój barokowy.


Kamienica - ul. Mostowa 18

Kamienica - ul. Mostowa 18

W domu tym w latach 20. XX w. mieszkała jeszcze w wieku dziewczęcym późniejsza noblistka, wybitna poetka polska Wisława Szymborska.


Kamienica - ul. Mostowa 17

Kamienica - ul. Mostowa 17

Pod nr 17 w neoklasycystycznej kamienicy mieścił i mieści się nadal hotel "Pod Orłem" dawniej "Pod Czarnym Orłem". Już w okresie pruskim (przełom XIX/XX w.) był tu hotel, który w okresie międzywojennym kupił, powróciwszy z USA, Sackiewicz. W 1948 r. został wywłaszczony, nie doczekawszy zwrotu swej własności. Obecnie hotel jest spółką polsko-włoską.


Kamienica - ul. Mostowa 14

Kamienica - ul. Mostowa 14

Pod nr 14 przy ul. Mostowej stoi wielka kamienica o skromnych formach neoklasycystycznych z końca XIX w. Był to dawny pałac zamożnej rodziny bankierów Fengerów, czyli Pałac Fengerów, pochodzący z połowy XVIII w. W tym domu urodził się Fryderyk Skarbek, doskonały ekonomista, późniejszy ojciec chrzestny kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina. Chopin, przebywając w 1825 r. w Szafarni, odwiedził rodzinę Fengerów - dziadków ojca chrzestnego. Dwie tablice wmurowane na frontonie domu mówią o urodzinach Fryderyka Skarbka oraz o odwiedzinach Fryderyka Chopina.


Kamienica - ul. Mostowa 6

Kamienica - ul. Mostowa 6

Przy ul. Mostowej 6 stoją trzy późnogotyckie kamienice, które stanowią ciekawy zespół budownictwa mieszczańskiego w Toruniu. Do początku XVI w. były to trzy oddzielne kamienice, które w okresie późniejszym połączono sterczynami, wspólnymi półkolistymi szczytami flankowanymi. W okresie baroku kamienice przeszły kolejną modernizację (zwłaszcza ich wnętrze), po której zachowała się między innymi kręcona-spiralna klatka schodowa z rzeźbą lwa, trzymającego tarczę z datą 1699 r. Z lewej strony klatki schodowej stała drewniana postać rycerza, która obecnie znajduje się w Muzeum Okręgowym w toruńskim ratuszu.


Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Spichlerz Szwedzki - ul. Mostowa 1

Przy ul. Mostowej 1 znajduje się wielki dwuskrzydłowy spichlerz barokowy pochodzący z 1719 r. Zbudowany zaraz przy bramie miejskiej świadczy o tym, że głównym jego przeznaczeniem było magazynowanie różnych towarów przywożonych Wisłą do Torunia. W 1823 r. został on rozbudowany na potrzeby twierdzy toruńskiej i połączony z basztą miejską, stając się równocześnie największym spichlerzem Torunia i jednym z największych w Polsce (być może największym). Dziś mieści się w nim hotel.


Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Spichlerz - ul. Podmurna 1/3   Spichlerz - ul. Podmurna 1/3

Przy ul. Podmurnej 1/3 znajduje się jeden z najstarszych spichlerzy Torunia, pochodzący z przełomu XIII/XIV w. W jego górnej części przechodzi wokół całego budynku podwójny fryz ząbkowy. W XIX i XX w. służył do celów mieszkalnych, a po II wojnie światowej znajdował się tu warsztat elektryczny. Obecnie służy do celów kulturalnych - mieści się tu miejska jednostka kultury Dom Muz.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W piątek 26 lipca 2024 r. grupa pracowników odchodzących na emeryturę otrzymała od kierownictwa Urzędu podziękowania za długoletnią służbę na rzecz miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: wysoki mężczyzna w okularach, po jego obu stronach stoją kobiety, starsza w białej koszuli, trzyma bukiet kwiarów
    Miasto
    Violetta Wieczerzak została dyrektorką centrum placówek opiekuńczo-wychowawczych „Młody Las”.
  • Na zdjęciu: Rynek Staromiejski z lotu ptaka, w centralnym punkcie gotycki ratusz
    Kultura, Miasto, Sport
    Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • Na zdjeciu: bulwar przy Wiśle
    Drogi, Miasto
    Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Na zdjeciu: flaga tęczowa powiewa na tle niebieskiego nieba i szarych kamienic
    Miasto
    31 sierpnia 2024 r. ulicami toruńskiej starówki przejdzie piąty Toruński Marsz Równości. Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Torunia. – Mam nadzieję, że organizowany przez Państwa Marsz przyczyni się do propagowania postaw obywatelskich oraz idei równości i wolności – napisał w piśmie skierowanym do organizatorów Paweł Gulewski.
  • Na zdjęciu: grupa ludzi siedzi na krzesełkach i rozmawia
    Miasto
    Zgodnie z zapowiedziami, prezydent Paweł Gulewski zacieśnia współpracę z Radami Okręgów w Toruniu. - Wysyłam właśnie do przewodniczących Rad Okręgów pismo, do którego dołączone są wszystkie kontakty do osób, urzędników z poszczególnych działów, wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które będą do ich dyspozycji – mówi Prezydent Torunia.
  • 27 lipca wszyscy będą mogli poznać laureatów plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2024! To już 19. edycja tego wydarzenia.
  • Mistrzowie improwizacji w Toruniu! Trwa Międzynarodowy Festiwal Improwizacji Teatralnej JO!, pełen niespodzianek i bezkresnej wyobraźni. Nieustająco zapraszamy też na Bulwar Filadelfijski, gdzie na Scenie Letniej przez całe wakacje dużo się dzieje muzycznie. Tam też w sobotę poznamy muzyczne Toruńskie Gwiazdy.
  • V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny przejechał ulicami Torunia!
  • W związku z pracami drogowymi na ulicy Osiedlowej w Szembekowie w dniach 29-31 lipca 2024 r. (poniedziałek – środa) autobusy linii nr 123 kursować będą z ominięciem części przystanków.
  • Anielska Plaża powraca! Druga edycja widowiskowego święta siatkówki plażowej odbędzie się już 20-24 sierpnia 2024 r. na Błoniach Nadwiślańskich w Toruniu. Nocne mecze w efektownej oprawie będą wydarzeniem towarzyszącym 15. Bella Skyway Festival.
  • Zatoczki dla dostawców, dodatkowe kosze na śmieci, tabliczki informacyjne – to kolejne zmiany na Bulwarze Filadelfijskim, które są odpowiedzią na zgłaszane przez mieszkańców, przedsiębiorców i turystów propozycje usprawnień.
  • Zapraszamy na drugie wydarzenie z cyklu „Aqua & Music &Sport” w Aqua Toruń. W piątek 26 lipca 2024 r. czeka na Was mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży od 16:00 do 19:00 będzie bezpłatny.
  • W związku z odbywającym się w czwartek 25 lipca 2024 r. V Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny całkowicie wyłączony z ruchu kołowego został Bulwar Filadelfijski.