Kościół Ducha Świętego | www.torun.pl

Turystyka

Kościół Ducha Świętego

Kościół Ducha Świętego

Kościół św. Ducha jest późnobarokową świątynią wzniesioną w połowie XVIII wieku jako ewangelicki zbór.

Jego powstanie ściśle wiąże się z toruńskimi zamieszkami religijnymi z 1724 roku, w wyniku których miejscowi luteranie utracili posiadany wcześniej kościół Najświętszej Marii Panny.

Pozbawieni świątyni na Starym Mieście, dopiero w 1754 roku uzyskali zgodę królewską na zbudowanie prostego domu modlitwy, który z zewnątrz nie miał przypominać kościoła.

W ciągu dwóch kolejnych lat na obszarze zajętym wcześniej przez kilkanaście domów wzniesiono obszerny zbór, któremu nadano wezwanie św. Trójcy. Autorem zrealizowanego projektu był Effraim Schroeger, który później zasłynął jako czołowy architekt polskiego klasycyzmu. Zgodnie z postawionymi warunkami, świątynia nie posiadała wieży - obecną wzniesiono dopiero w ostatnich latach XIX wieku. Kościół aż do 1945 roku służył protestantom, następnie został przejęty przez księży Jezuitów i stał się kościołem akademickim, odwiedzanym przez pracowników i studentów toruńskiego uniwersytetu.

W latach osiemdziesiątych XX w. świątynia była miejscem spotkań antykomunistycznej opozycji. Wewnątrz zachowały się elementy wyposażenia w stylu rokoko, wśród których na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny oraz drzwi do zakrystii wykonane w 1756 r. w technice intarsji, polegającej na tworzeniu barwnych motywów dekoracyjnych wyłącznie z różnych gatunków drewna. Zbudowane w II poł. XVIII wieku organy uległy zniszczeniu w maju 1989 roku w czasie pożaru, który strawił wnętrze świątyni. Obecnie ich miejsce zajmuje nowy instrument, nawiązujący wystrojem do poprzedniego.

Najczęściej czytane aktualności

 • Pomnik ofiar Zbrodni Katyńskiej w Toruniu
  Miasto
  Toruń upamiętnił ofiary Zbrodni Katyńskiej. We wtorek 13 kwietnia 2021 r. pod obeliskiem Ofiar Stalinowskiego Ludobójstwa 1939-1956 przy al. Św. Jana Pawła II złożona została wiązanka kwiatów od władz miasta i mieszkańców. Jak szacują historycy, podczas masowego mordu na Polakach, dokonanego w 1940 r. przez NKWD na mocy decyzji najwyższych władz...
 • Na zdjęciu Brama Klasztorna oraz ul. św Ducha z lotu ptaka
  Koronawirus, Miasto
  Rok 2020 był szczególnie trudny dla branży turystycznej. Toruń jako jeden z ważniejszych ośrodków turystycznych w regionie boleśnie odczuł skutki pandemii – w zeszłym roku zaledwie 900 000 osób zdecydowało się odwiedzić gród Mikołaja Kopernika.
 • Pielęgniarka szczepi młodą kobietę
  Koronawirus, Miasto
  Miasto otrzymało od NFZ zgodę na uruchomienie w Toruniu 2 Punktów Szczepień Masowych. Powstaną na Skarpie i na Bydgoskim Przedmieściu.
 • Eko, Miasto
  Od dnia 19 kwietnia 2021 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • Grafika ogólna - dzienne statystyki zakażeń
  Koronawirus, Miasto
  O 131 osób wzrosła liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Toruniu z poniedziałku na wtorek 12/13 kwietnia 2021 r.
 • Reka w rękawiczce ze strzykawką dokonuje szczepienia w ramię pacjenta
  Koronawirus, Miasto
  Kolejne grupy osób poniżej 60. roku życia mogą się rejestrować na szczepienie przeciw Covid-19. Od 13 kwietnia 58-latkowie.
 • Działkę pod usługi będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. W ofercie inwestycyjnej Torunia znalazł się teren przy ul. Szubińskiej 23 w lewobrzeżnej części miasta.
 • Zapraszamy mieszkańców toruńskich osiedli do tworzenia przez co najmniej 5 osobowe grupy sąsiedzkie projektów terenów zieleni w konkursie Zielona Ławeczka. Najlepsze projekty otrzymają dofinansowanie na zakup roślin, aranżację miniogrodów, zakup materiału roślinnego, podłoża i innych elementów. W tegorocznej edycji zespoły mogą otrzymać...
 • Zachęcamy do skorzystania z Poradni Studenckich UMK, w których studenci pod okiem akademików odpowiadają na pytania mieszkańców. Przedsięwzięcie to część projektu realizowanego na 10 uniwersytetach w całej Europie.
 • Od niedzieli 11 kwietnia w Toruniu potwierdzono 24 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W niedzielę przebadano 120 osób. Nie zwiększyła się liczba ofiar śmiertelnych pandemii w naszym mieście.
 • Od 1 maja wprowadzone zostaną zmiany w rozkładzie jazdy i trasie przejazdu autobusów linii nr 32 oraz uruchomiona zostanie nowa linia nr 38. Zmiany są wprowadzane na wniosek mieszkańców.
 • We włoskim Varese zakończyły się wioślarskie Mistrzostwa Europy Seniorów, które trwały od 9 do 11 kwietnia 2021 r. W zawodach wystartowali wioślarze AZS UMK Toruń Katarzyna Zillmann i Mirosław Ziętarski.
 • W nocy z 13 na 14 kwietnia 2021 r. (z wtorku na środę) wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnej 1N.
 • Od soboty 10 kwietnia w Toruniu wykryto 122 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, przy 434 wykonanych testach Ministerstwo Zdrowia nie poinformowało o kolejnych ofiarach śmiertelnych pandemii w naszym mieście.