Międzynarodowy Dzień Hanzy na zamku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Międzynarodowy Dzień Hanzy na zamku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 21 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: jarmark hanzeatycki, osoby są przebrane w stroje z epoki

W sobotę 25 maja 2024 r. na Zamku Krzyżackim czeka moc atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Hanzy.

Hanza był to średniowieczny związek kupiecki miast handlowych Europy. Członkami Hanzy były obok Torunia Chełmno, Elbląg, Gdańsk, Królewiec i Braniewo, a także miasta niemieckie, niderlandzkie, pomorskie, inflanckie i szwedzkie.

Tradycje Hanzy są wciąż żywe, o czym będzie można przekonać się w sobotę 25 maja 2024 r. podczas wydarzenia na Zamku Krzyżackim. Atrakcji będzie wiele!

godz. 11:00-15:00 - gry i zabawy plebejskie
Zapraszamy wszystkich śmiałków chcących poczuć się jak na średniowiecznym jarmarku. Wśród prób między innymi: strzelanie z łuku, przeciąganie liny, rzut podkową i toporkiem, oraz biegi w workach, dla odważnych mini turnieje z nagrodami.

godz. 11:00-15:00 - VR
Chcielibyście wspiąć się po murach zamku? Ogrzać przy palenisku w kuchni i zobaczyć, jakie tajemnice kryją się w piwnicy? Taką możliwość będziecie mieli podczas wirtualnego zwiedzania, zrekonstruowanego Zamku Krzyżackiego. To świetna okazja by zobaczyć zamek, takim jaki był kiedyś i uzupełnić klasyczne zwiedzanie.

godz. 15:00 - zwiedzanie z przewodnikiem
Ruiny Zamku Krzyżackiego w Toruniu są jednymi z najstarszych i jednocześnie jedynymi w swoim rodzaju, pozostałościami na ziemi chełmińskiej. Podczas zwiedzania z przewodnikiem dowiecie się, czym toruński zamek wyróżniał się na tle innych i jakie skrywa tajemnice. Oprowadzaniem zajmą się wykwalifikowani przewodnicy, prawdziwi pasjonaci historii, od których usłyszycie ciekawe historie nie tylko na temat zamku, ale także o całej epoce średniowiecza. Klimat zamierzchłych czasów poczujecie podczas spacerów po dziedzińcu, zwłaszcza jeśli będziecie poruszać się w towarzystwie prowadzącego w stroju z dawnych dziejów. Zwiedzanie będzie dostępne dla chętnych w cenie biletu wstępu.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.