Uniwersytet Mikołaja Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nauka

Uniwersytet Mikołaja Kopernika

Logo UMK

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu powstał w 1945 roku. Kształci obecnie blisko 20 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych, zatrudnia prawie 4400 pracowników, w tym 2364 nauczycieli akademickich. Oferta studiów obejmuje ponad 100 kierunków.

Uczelnia liczy obecnie 16 wydziałów. 13 z nich znajduje się w Toruniu (Wydział Chemii, Wydział Filozofii i Nauk Społecznych, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Wydział Humanistyczny, Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Nauk Biologicznych i Weterynaryjnych, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Wydział Nauk Historycznych, Wydział Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Sztuk Pięknych, Wydział Teologiczny), natomiast trzy medyczne w Collegium Medicum w Bydgoszczy (Wydział Farmaceutyczny, Wydział Lekarski, Wydział Nauk o Zdrowiu).

Toruński Uniwersytet kształci obecnie blisko 20 tysięcy studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych, zatrudnia prawie 4400 pracowników, w tym 2364 nauczycieli akademickich. Oferta studiów obejmuje ponad 100 kierunków.

W 2019 roku UMK, jako jedna z dziesięciu polskich szkół wyższych, uzyskał status uczelni badawczej. Uniwersytet Mikołaja Kopernika za swoje kluczowe cele uznał zwiększenie umiędzynarodowienia, interdyscyplinarności, innowacyjności i wewnętrznej integralności. Zaproponował także wyłonienie pięciu Priorytetowych Obszarów Badawczych:

  1. Astrofizyka i astrochemia;
  2. Od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych;
  3. Dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja;
  4. W kierunku medycyny spersonalizowanej;
  5. Interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Jako jedyny uniwersytet z Polski i jako jedna z dziesięciu uczelni europejskich UMK jest członkiem Konsorcjum Młodych Uniwersytetów dla Przyszłości Europy (Young Universities for the Future of Europe – YUFE).

Na UMK działa program Erasmus+, który na każdym stopniu studiów (licencjackich/magisterskich/doktoranckich) umożliwia wyjazdy na studia lub praktyki aż do 34 krajów. Celem programu jest mobilność edukacyjna, współpraca na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk oraz wsparcie reform w obszarze edukacji.

 

Uniwersytet posiada nowoczesną infrastrukturę badawczą i dydaktyczną. W 2013 roku na UMK zostało oddane do użytku Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii. Głównym celem tego projektu był wzrost współpracy sfery nauki, badań i rozwoju z przedsiębiorstwami w zakresie transferu wiedzy, co skutkuje poprawą potencjału firm i ich wydajności, wdrożeniem innowacyjnych rozwiązań, udoskonaleniem oferowanych produktów, a także wpływa na poprawę konkurencyjności oraz rozwój ekonomiczny regionu.

UMK dysponuje również bogatym zapleczem sportowym w postaci Uniwersyteckiego Centrum Sportowego, które realizuje wizję rozwoju aktywności fizycznej UMK. Służą temu strategiczne działania wspierające zrównoważony rozwój społeczności uniwersyteckiej w zakresie aktywności fizycznej i sportu akademickiego.

Uniwersytet Mikołaja Kopernika posiada także własne Obserwatorium Astronomiczne - w Piwnicach koło Torunia, które kształci studentów Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, a także służy obserwacji kosmosu, badaniom naukowym oraz popularyzacji wiedzy o wszechświecie.

Ważną rolę w życiu Uniwersytetu i miasta pełni Akademickie Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa". W jego rozbudowanym gmachu znajdziemy salę kinowo-widowiskową na ponad 300 miejsc, szatnie, kasy oraz obszerne foyer, gdzie mieści się Galeria Dworzec Zachodni. Wiosną i latem działa również scena plenerowa.

UMK prowadzi, unikalne w skali kraju Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące, które zostało uznane za najlepsze liceum w Polsce w rankingu "Perspektywy 2020". Poza tym Uniwersytet wraz z Urzędem Miasta Torunia i Towarzystwem Naukowym w Toruniu organizuje co roku imprezę popularnonaukową pod nazwą Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Specjalną ofertę dla absolwentów Uczelni opracował Program "Absolwent UMK", który funkcjonuje od 2001 r. i był pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce. Posiadaczy bezpłatnej Karty Absolwenta UMK, która zapewnia liczne przywileje, jest już ponad 32000.


Zobacz też:

  

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasta hanzeatyckie spotkają się w Toruniu
    Kultura, Miasto
    22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
  • Młoda płotkarka na bieżni Stadionu Miejskiego
    Miasto, Sport
    440 zawodników zgłosiło udział w 45. Memoriale Grzegorza Duneckiego, który 8 czerwca 2023 roku odbędzie się na Stadionie Miejskim przy ul. Bema.
  • MZK w czasie wydłużonego weekendu
    Miasto, MZK
    Ważna informacja dla podróżnych korzystających w komunikacji miejskiej w Toruniu. W czasie wydłużonego weekendu (8 -11 czerwca br.) zostaną wprowadzone zmiany. Poniżej szczegółowe informacje: 8 czerwca 2023 r. (czwartek – Boże Ciało): Ruch tramwajowy i autobusowy ograniczony: autobusy linii nr 19, 29, 32, 44, 113, 121 i 122 kursować będą według...
  • Ulica Kopernika w Toruniu
    Drogi, Miasto
    W najbliższy weekend (8-11 czerwca 2023 roku) będą obowiązywać zmiany w ruchu na toruńskiej Starówce. MZD informuje o drobnych korektach, dotyczących godzin obowiązywania zmian. Zmiana dotyczy 8 czerwca 2023 roku. W czwartek, 8 czerwca, w godzinach od 7.00 do 18.00 zostanie ograniczony wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego, tj. w ulicę...
  • Na zdjeciu: widok z góry na ceglane budynki zespołu staromiejskiego w Toruniu
    Kultura, Miasto
    Rozpoczynamy konsultacje społeczne, których celem jest opracowanie Planu Zarządzania Miejscem Światowego Dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia.
  • Zdjęcie przedstawia osobę korzystającą z parkomatu w Toruniu.
    Drogi, Miasto
    Przed nami wydłużony weekend. Warto wiedzieć, jak w dniach (8-9 czerwca) będzie funkcjonowała Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu.
  • Ważna informacja dla podróżnych korzystających w komunikacji miejskiej w Toruniu. W czasie wydłużonego weekendu (8 -11 czerwca br.) zostaną wprowadzone zmiany. Poniżej szczegółowe informacje: 8 czerwca 2023 r. (czwartek – Boże Ciało): Ruch tramwajowy i autobusowy ograniczony: autobusy linii nr 19, 29, 32, 44, 113, 121 i 122 kursować będą według...
  • XIV Międzyszkolny Turniej Piłkarski „Pod Chmurką” dla klas I-III o Puchar Dyrektora Wydziału Sportu i Rekreacji UMT odbył się 5 czerwca 2023 roku na boisku sportowym Szkoły Podstawowej nr 17 im. gen. Józefa Bema przy ul. Rudackiej.
  • 22-25 czerwca 2023 roku Toruń będzie organizatorem 43. Międzynarodowego Zjazdu Miast Nowej Hanzy z udziałem 50 miast Europy.
  • 7 marca 2023 r. Szkoła Podstawowa Nr 10 w Toruniu wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie „Mathématiques Sans Frontières" Junior (Matematyka Bez Granic).
  • Do udziału w bezpłatnych warsztatach tapicerskich w Kawiarence Naprawczej Stajnia zaprasza mieszkańców Torunia Szkoła Leśna na Barbarce.
  • Rozstrzygnięty został drugi etap konkursu na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta.
  • Do końca czerwca 2023 r. można zgłaszać kandydatów na ławników sądów rejonowych i okręgowych na kadencję 2024-2027.
  • Przed nami wydłużony weekend. Warto wiedzieć, jak w dniach (8-9 czerwca) będzie funkcjonowała Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu.