Ulica Łazienna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Turystyka

Ulica Łazienna

Czerwony Spichlerz - Dom Eskenów - ul. Łazienna 16

Czerwony Spichlerz - Dom Eskenów - ul. Łazienna 16

Czerwony Spichlerz to dawny pałac Eskenów, zamożnej toruńskiej rodziny kupieckiej. Pochodzi z końca XIV w., a przebudowany został w drugiej połowie XVI w. Z tego okresu zachował się wspaniały portal z piaskowca oraz szereg innych ozdobnych elementów widocznych na elewacji bocznej spichlerza, które przypisuje się gdańskiemu rzeźbiarzowi Wilhelmowi van den Blockowi. W XIX w. przeprowadzono przebudowę pałacu i sąsiednich budynków na jeden duży spichlerz. Nazwa zabytku wiąże się z jego czerwonym kolorem pochodzącym z XIX w. Obecnie mieści się w nim oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu.


Kolegium Jezuickie

Kolegium Jezuickie

Na skrzyżowaniu ul. Łaziennej oraz ul. św. Jana wznosi się potężny gmach dawnego kolegium jezuickiego, który zbudowany został w końcu XVII w. przez jezuitów, sprowadzonych do Torunia w 1596 r. W tym miejscu w średniowieczu mieściła się szkoła staromiejska, do której przypuszczalnie uczęszczał późniejszy wielki astronom Mikołaj Kopernik. W XVII w. fasada budynku ozdobiona była bogatą dekoracją sztukatorską tak charakterystyczną dla epoki baroku. W 1724 r. przy tym budynku rozegrały się tragiczne w skutkach wydarzenia zwane "tumultem toruńskim". Po kasacie zakonu jezuitów w 1773 r. kolegium przestało działać, a wielki budynek przeszedł w ręce duchowieństwa świeckiego. Po II rozbiorze (1793 r.) gmach kolegium zamieniony został na koszary pruskie. Usunięto z niego bogatą sztukaterię i położono nowe tynki oraz zmieniono całkowicie elementy ozdobne gmachu. Podczas remontu w 1972 r. ponownie usunięto stare tynki wraz z ozdobami klasycystycznymi i zastąpiono je nowymi, które wokół okien i na narożach nawiązywać mają do tradycji barokowych. Obecnie mieści się tu Studium Medyczne.


Kamienica - ul. Łazienna 18 i 20

Kamienica - ul. Łazienna 18 i 20

Pod nr 18 wielka pięcioosiowa kamienica o fasadzie XIX-wiecznej. Mieściła się w niej loża masońska "Pod Pszczelim Ulem" (Zum Bienenkorb), która powstała w grudniu 1793 r. Należała do Wielkiej Loży Krajowej w Berlinie. Po likwidacji loży w 1937 r. budynek przeszedł na własność parafii kościoła św. Janów. Obecnie mieści się tu Kuria Diecezji Toruńskiej. Pod nr 20 kamienica neoklasycystyczna z końca XIX w. W tym domu odpoczywał Ojciec Święty Jan Paweł II podczas swego pobytu w Toruniu 7 czerwca 1999 r. Z tego powodu budynek określany jest jako "Dom Papieża".


Kamienica - ul. Łazienna 22

Kamienica - ul. Łazienna 22

Jest to jak dotychczas najpiękniejsza kamienica w Toruniu. To jedyna albo jedna z niewielu średniowiecznych kamienic w Polsce z bardzo bogatym zdobnictwem na fasadzie, we wnętrzu i pozostałych pomieszczeniach w oficynie. Ślady, i to dobrze zachowane, widoczne są dosłownie we wszystkich pomieszczeniach na wszystkich kondygnacjach. Kamienica jest trójosiowa, z fasadą gotycką do drugiego piętra, z malowidłami geometrycznymi nad oknami i w blendach. Zachowano tu szczyt barokowy, aby podkreślić znaczenie dziedzictwa okresu, który pozostawił trwałe ślady w toruńskiej architekturze.


Kamienica - ul. Łazienna 26

Kamienica - ul. Łazienna 26

Rodowód tej kamienicy sięga średniowiecza. Przechodziła różne przebudowy, by wreszcie w końcu XIX w. otrzymać obecną fasadę. zachował się tu jeden z piękniejszych portali barokowych, reprezentujący typ odmienny od tych, jakie w tym okresie powstały w naszym mieście. Został on umieszczony w prostokątnej wnęce. Przedstawia unoszące się nad archiwoltą dwa anioły w pofałdowanych szatach i z palmami w ręku, podtrzymujące kartusz herbowy z koroną. Z tego też portalu zachowała się wspaniała brama z 1640 r., rzeźbiona w drewnie dębowym, zaliczana do najpiękniejszych, jakie można spotkać w Toruniu. Jej wzorów szukać należy w gdańskiej pracowni Jana Kramera. Brama znajduje się obecnie w Muzeum Okręgowym w Ratuszu.


Kamienica - ul. Łazienna 28

Kamienica - ul. Łazienna 28

Obecna wielka kamienica przy ul. Łaziennej 28 to dawne dwie trójosiowe kamienice gotyckie połączone w połowie XIX w. Na początku XX w. dokonano generalnej przebudowy, nadbudowano czwarte piętro i nadano fasadzie wystrój zwany historyzmem. Obecnie mówi się o tym budynku "niebieski dom aniołów", gdyż pod oknami pierwszego piętra umieszczono uskrzydlone główki aniołków.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wokalistka śpiewna na scenie, w tle orkiestra
    Kultura, Miasto
    Zwieńczeniem Roku Kopernikańskiego był koncert pt. „Muzyka i Kosmos”, który zabrzmiał w Arenie Toruń 10 grudnia 2023 r.
  • Na djeciu: na ringu sędzia bokserski unosi do góry rękę jednej z dwóch zawodniczek w gescie zwycięstwa
    Miasto, Sport
    Trzy toruńskie zawodniczki zdobyły złote medale w ostatnim dniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim Seniorek i Seniorów.
  • Na zdjęciu: po walce bokserskiej, sędzia podnosi rękę zawodnika w czerwonym stroju w geście zwycięstwa, stoją na ringu
    Miasto, Sport
    W sobotni wieczór 9 grudnia 2023 r. odbyły się walki finałowe mężczyzn w ramach rozgrywanych w Toruniu Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Na zdjęciu: walka bokserska
    Miasto, Sport
    9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
    Drogi, Miasto
    Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
  • Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
  • Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
  • Dokładnie 9 grudnia 2013 r. pierwsze samochody przejechały nowym mostem drogowym przy ul. Wschodniej w Toruniu. - Most połączył dwa brzegi Wisły oraz dwa skupiska osiedli miejskich – prawobrzeże i lewobrzeże. Spełnił wieloletnie i wielopokoleniowe oczekiwania oraz potrzeby mieszkanek i mieszkańców Torunia – powiedział prezydent Torunia Michał...
  • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
  • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
  • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
  • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.