W Święto Wojska Polskiego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

W Święto Wojska Polskiego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 sierpnia 2020
Autor: Małgorzata Litwin
Chłopiec dobosz na tle pomnika Piłsudskiego w Toruniu

Mimo ograniczeń pandemicznych w Toruniu uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2020 r. W programie z tej okazji  były zarówno wydarzenia oficjalne, jak i imprezy dla całych rodzin, wpisujące się w aurę lata i wakacyjnego wypoczynku.

To rok absolutnie wyjątkowy dla celebrowania Święta Wojska Polskiego w Toruniu. Obchodzimy bowiem w Polsce 100-lecie Bitwy Warszawskiej, zwanej "Cudem nad Wisłą", a w Toruniu także 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski. Dlatego szereg przygotowanych w tych dniach imprez nawiązuje do tych przełomowych momentów z historii Polski i Torunia lat międzywojennych.

Już w sobotę 14 sierpnia 2020 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu został odsłonięty odbudowany Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, którego pierwowzór stał w parku od 1937 r., a w pierwszych dniach wojny został zniszczony przez hitlerowców. Staraniem Towarzystwa Miłośników Torunia, miasta, wielu instytucji i osób prywatnych monument został  obecnie odtworzony i przywrócony na dawne miejsce. Tego samego dnia przed południem na budynku Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu odsłonięta została tablica "Pamięci tych, którym winniśmy dług wdzięczności za wolność naszą i Europy".

W sobotę 15 sierpnia 2020 r. już od rana na "dzień otwarty" zaprosiło torunian powstające opodal dworca autobusowego Muzeum Twierdzy Toruń. Placówka oficjalnie otworzy podwoje w listopadzie, ale już teraz umożliwiła chętnym obejrzenie wspaniałego założenia fortecznego, w którym znalazło siedzibę muzeum.  

Główne obchody Święta Wojska Polskiego i 100-lecia Bitwy Warszawskiej zainaugurowała 15 sierpnia msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona przez Biskupa Toruńskiego ks. Wiesława Śmigla.  Poprzedziło ją złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Józefa Hallera, bohatera toruńskiej niepodległości. Nabożeństwo  w kościele garnizonowym pw. św. Katarzyny zgromadziło liczna grupę torunian, choć ze względu na ograniczenia sanitarne nie było ich tak wielu jak w latach ubiegłych. Nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, powiatu i województwa, a także parlamentarzystów z naszego regionu – ministrów Iwony Michałek i Krzysztofa Ardanowskiego. Powszechnie przestrzegano zaleceń dotyczących osłaniania twarzy maseczką.

- Nigdy nie można zapomnieć o tych, którzy ofiarowali swoje życie dla ratowania Ojczyzny. Dlatego dziś z szacunkiem patrzymy na żołnierski trud i czujemy wdzięczność dla ludzi, którzy całe swoje życie poświęcili idei stania na straży wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej. Ich służba toczona jest nie tylko na polach bitwy, ale także w życiu codziennym, tak jak w ostatnich miesiącach, kiedy wielu z nich  ruszyło na pomoc mieszkańcom Torunia tam, gdzie inni bali się pójść ze względu na pandemię. Dzięki ludziom w żołnierskich mundurach czuliśmy się pewniejsi i bezpieczniejsi - mówił do zgromadzonych prezydent Torunia Michał Zaleski.

Po nabożeństwie wspólna delegacja kombatantów, samorządowców, przedstawicieli województwa i toruńskich instytucji złożyła kwiaty u stóp pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W tym roku ze względu na zagrożenie pandemiczne zrezygnowano z tradycyjnej i gromadzącej tłumy torunian uroczystości na placu Rapackiego.

To nie koniec atrakcji związanych ze wspomnieniem czasów "Cudu nad Wisłą".  W sobotę wieczorem w ruinach Zamku Krzyżackiego o godz. 18.00 zaplanowano plenerowy koncert piosenek przedwojennych w wykonaniu Slavic Voices (Michał Hajduczenia, Magdalena Cysewska, Robert Matusiak i Jędrzej Rochecki ) – wstęp wolny. W tym samym czasie na Jordankach, w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura", rozpocznie się koncert muzyki filmowej z okazji 100. Rocznicy Bitwy Warszawskiej. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Krzysztof Herdzin -  bilety 30 zł.

A w niedzielę 16 sierpnia zapraszamy do fosy południowej Zamku Krzyżackiego w godz. 10.00-14.00 na pokaz sprzętu wojskowego, przygotowany przez Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Wstęp wolny. Warto też dodać, że na Rynku Staromiejskim do 21 sierpnia można oglądać udostępnioną przez miasto wystawę plenerową "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa". 20 plansz z bogatym materiałem ilustracyjno-informacyjnym zostało przygotowanych przez Biuro Programu "Niepodległa" we współpracy z Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
    Miasto
    Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.