Ambasador Finlandii w UMT | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ambasador Finlandii w UMT

Miasto
Data publikacji: 27 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Ambasador Finlandii w UMT

Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski.

Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk.

Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził zainteresowanie rozwinięciem współpracy z Finlandią i wymiany doświadczeń w zakresie m.in. bezpieczeństwa, edukacji, kultury czy też odnawialnych źródeł energii:

- Będziemy chcieli podglądać, jak te procesy i rozwiązania wyglądają w Finlandii, która jest najbardziej zaawansowana w tych zakresach. Jesteśmy zainteresowani wyjazdami studyjnymi. Ze swojej strony mogę też potwierdzić naszą chęć współpracy, więc jeśli jakikolwiek ośrodek miejski chciałby szukać partnera do współpracy z przedsiębiorcami czy też środowiskiem akademickim, czy też przedstawicielami kultury, to jesteśmy do dyspozycji – podkreślał Prezydent Gulewski.

- Bardzo chętnie. Jesteśmy otwarci i staramy się szukać nowych rozwiązań, więc chętnie podzielimy się naszą wiedzą i doświadczeniem. Tutaj myślę, że Pan Konsul może być takim naszym łącznikiem w tym zakresie – mówiła Pani Ambasador.

Polska nawiązała stosunki dyplomatyczne z Finlandią 8 marca 1919 r. W Toruniu fińskie przedstawicielstwo obecne jest od 2014 roku. Dokładnie 29 maja 2024 r. minie 10 lat odkąd w naszym mieście otwarty został Konsulat Honorowy Republiki Finlandii. Inicjatorem był ówczesny Ambasador Finlandii w RP pan Jari Vilén. Argumentami przemawiającymi za umiejscowieniem placówki właśnie w Toruniu były kontakty gospodarcze miasta z Finlandią, fińskie inwestycje w Toruniu oraz wieloletnia współpraca partnerska z Hämeenlinną (umowa partnerska z finskim miastem została podpisana w 1989 r.).

Fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.