Toruń - Teksas. Chcemy współpracować ! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń - Teksas. Chcemy współpracować !

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Teksańska delegacja z prezydentem Torunia i flagami obu państw

Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.

Urodzony w Houston Jim Mazurkiewicz, profesor Texas Agricultural and Mechanical University – siódmego co do wielkości uniwersytetu w Stanach Zjednoczonych, od lat aktywnie działa na rzecz rozwijania współpracy teksańskich partnerów z miastami województwa kujawsko-pomorskiego. W 2018 r. został odznaczony przez marszałka Piotra Całbeckiego medalem Unitas Durat Palatinantus Cuiaviano – Pomeraniensis. Jest z pochodzenia Polakiem (w piątym pokoleniu), rodzina jego matki pochodziła z okolic Inowrocławia i Torunia. Kilka lat temu nawiązał współpracę z Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (sam jest znany z osiągnięć w naukach ścisłych, biologicznych i medycznych). Natomiast w czerwcu 2020 r. podjął rozmowy z Toruniem, zwieńczone wizytami delegacji z Teksasu we wrześniu 2021 r. i czerwcu 2023 r. Jimowi Mazurkiewiczowi towarzyszyli wówczas przedstawiciele środowisk naukowych, biznesowych i samorządowych z obszaru metropolitalnego Bryan-College Station.

- Bardzo się cieszę z naszego kolejnego spotkaniapodkreślił prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Mamy już za sobą okres poznawania się, nawiązywania pierwszych kontaktów i wyrażania wzajemnych oczekiwań. Pora na konkrety, wspólne projekty, przede wszystkim w sferze gospodarczej, ale też kulturalnej, naukowej i edukacyjnej.

Pierwsze konkrety już są. W marcu 2024 r. 20-osobowa grupa młodzieży z nauczycielami toruńskiego X LO gościła w Bryan College Station. Założeniem wymiany edukacyjnej było poznanie kultury, tradycji i języka poprzez udział w zajęciach szkolnych, kulturalnych i sportowych w Bryan/College Station High Schools.

Kolejnym krokiem, który miasto Toruń chce podjąć w kooperacji z teksańczykami, będzie animowanie współpracy gospodarczej. Prof. Mazurkiewicz jest przewodniczącym Polsko - Amerykańskiej Rady w Teksasie i członkiem zarządu Polsko - Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Teksasie. Także podczas obecnej wizyty w naszym województwie towarzyszy mu grupa teksańskich biznesmenów, zainteresowanych nawiązaniem kontaktów w Polsce. Prezydent Torunia zadeklarował, że miasto aktywnie włączy się w tworzenie warunków do takiej współpracy poprzez wizyty studyjne i zbudowanie sieci partnerstw między przedsiębiorcami z Torunia i Teksasu, w oparciu o organizacje biznesowe.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Wicemistrz Świata, zwycięzca i najlepszy zawodnik siatkarskich Mistrzostw Europy, czterokrotny zdobywca Ligi Mistrzów Wilfredo Leon dołączył do Piernikowej Alei Gwiazd!
 • Kobieta w niebieskiej sukience z psem na smyczy wchodzi do parku
  Eko, Miasto
  Zaciszny i gęsto porośnięty zielenią jest park kieszonkowy "Fiński relaks" na lewobrzeżu. Odwiedziliśmy go w czerwcu 2024 r.
 • Miasto, Sport
  Od piątku 21 czerwca 2024 r. otwarte zostały baseny letnie prowadzone przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • 12 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych wzięło udział w pierwszym wakacyjnym amatorskim turnieju koszykówki TORUŃ 3x3 STREETBALL CHALLENGE.
 • W pierwszą sobotę wakacji była okazja, by potrenować z najlepszymi sportowcami na obiekcie sportowym na lewobrzeżu Torunia.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. odbyło się pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating 2024. W wydarzeniu wzięło udział ponad stu uczestników.
 • 24 czerwca 2024 r. rusza konkurs na nazwę toruńskiej karty miejskiej z uwzględnieniem biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej.
 • Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.