Terytorialsi obchodzą swoje święto | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Terytorialsi obchodzą swoje święto

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki

Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu.

Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska, a w październiku 2021 r. - sztandar. Siedziba Centrum Szkolenia WOT mieści się przy ul. Sienkiewicza 37. Jego komendantem jest obecnie płk dr Przemysław Żukowski. Jednostka zajmuje się przygotowaniem żołnierzy do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej. W toruńskim centrum odbywają się szkolenia przywódcze, medyczne, kursy ratownika, trenera personalnego, kursy pola walki czy wspinaczki na sztucznej ściance.

- Toruńskim szkoleniowcom i samym terytorialsom wszyscy przekazujemy dziś na Jordankach moc życzeń i sympatii - mówił Adam Szponka, zastępca prezydenta Torunia, który był gościem piątkowego koncertu. - Mam nadzieję, że jesteście Państwo szczęśliwi i radośni z tego, że ceniące Was toruńskie środowisko wojskowe oraz cały Toruń okazują swojej najmłodszej formacji należne honory. Zawsze byliśmy też pod wrażeniem oficjalnych związków świętującej formacji z wojennym dziedzictwem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej.

Główne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zaplanowano w sobotę 25 maja 2024 r. na Rynku Nowomiejskim w Toruniu. O godz. 11.00 odbędzie się uroczysty apel wojskowy, zakończony defiladą przy akompaniamencie orkiestry wojskowej z Torunia. Natomiast w godz. 10.00-15.00 trwać będzie festyn z pokazem sprzętu i wyposażenia wojskowego służb mundurowych, nauką pierwszej pomocy czy podstaw strzelania z wykorzystaniem trenażera cyklop. Można też będzie spróbować gulaszu myśliwskiego przygotowanego przez Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Toruniu.

W ramach obchodów święta 24 maja na poligonie w podtoruńskim Kijewie odbyły się ćwiczenia wojskowe. Żołnierze WOT prezentowali swoje umiejętności pod okiem Amerykanów na czele z gen. Rodneyem Boydem, dowódcą Gwardii Narodowej stanu Illinois. 

List gratulacyjny na ręce komendanta płk. dr. Przemysława Żukowskiego oraz kadry dowódczej, szkoleniowców i żołnierzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu skierował prezydent Torunia Paweł Gulewski.

- Z okazji dorocznego święta gratuluję Panu Komendantowi i podwładnym wytrwałości w żołnierskiej służbie i dziękuję za to, że jesteście nie tylko istotnym ogniwem Wojska Polskiego, ale także aktywną częścią życia społecznego i patriotycznego Torunia. Życzę, by Centrum Szkolenia WOT zawsze wzorowo wypełniało powierzane mu zadania, kontynuując wielkie tradycje wojskowe naszego miasta i Rzeczypospolitejnapisał prezydent Paweł Gulewski.

Fot. Wojtek Szabelski

 

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Na zdjęciu: trwa remont łazienki
  Miasto
  Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.