100. rocznica powrotu Torunia do Wolnej Polski | www.torun.pl

100. rocznica powrotu Torunia do Wolnej Polski

 • Na zdjęciu: członkowie komitetu setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, od lewej: prof. Krzysztof Mikulski, Zbigniew Fiderewicz i Ewa Banaszczuk-Kisiel
  W związku z pojawiającymi się w mediach opiniami, że o plebiscytach „Toruńska Legenda Stulecia” oraz „Toruńskie Wydarzenie Stulecia” nie informowano mieszkańców, organizatorzy wyjaśniają, że konkurs promowany był m.in. w mediach społecznościowych i lokalnej prasie.
 • Na zdjęciu: grafika promująca plebiscyty
  Do 15 listopada 2020 roku można głosować w plebiscycie na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskiego Wydarzenia Stulecia”. Plebiscyty organizowane są w ramach setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • grafika na 100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski
  Do 15 listopada 2020 r. przedłużony został termin głosowania w plebiscytach z okazji stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski. Każdy może zagłosować na Toruńską Legendę Stulecia i Toruńskie Wydarzenie Stulecia.
 • Na zdjęciu: pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego
  Toruńscy radni podczas sesji 24 września 2020 roku przyjęli uchwałę w sprawie nadania parkowi w obrębie al. Niezależnego Zrzeszenia Studentów, al. Jana Pawła II, ulic: Chopina i Tujakowskiego oraz al. 500-lecia nazwy „Park 100-lecia Powrotu Torunia do Wolnej Polski”.
 • Na zdjęciu uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej plabiscytów na Legendę i Wydarzenie Stulecia. Od lewej: prof. Krzysztof Mikulski z UMK, zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz i Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor Wydziału Promocji
  W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. Głosowanie drogą smsową odbywa się od 21 września do 30 października 2020 r.
 • Dwaj zołnierze na warcie pod pomnikiem pamięci ofiar wojny
  1 września 2020 r. w Toruniu odbędą się uroczystości upamiętniające 81. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
 • Chłopiec dobosz na tle pomnika Piłsudskiego w Toruniu
  Mimo ograniczeń pandemicznych w Toruniu uroczyście obchodzono Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia 2020 r. W programie z tej okazji były zarówno wydarzenia oficjalne, jak i imprezy dla całych rodzin, wpisujące się w aurę lata i wakacyjnego wypoczynku.
 • Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych znów stoi w Toruniu. 14 sierpnia 2020 r. odbudowany monument został odsłonięty w Parku Miejskim.
 • Mężczyzna i dwóch chłopców oglądają wystawę w Toruniu
  "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" – to tytuł wystawy plenerowej, którą można oglądać na Rynku Staromiejskim w Toruniu od 14 do 21 sierpnia 2020 r.
 • Żołnierze w pochodzie ze sztandarem wojskowym
  Wyjątkowe są tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego. 15 sierpnia 2020 r. przypada bowiem 100-lecie "Cudu nad Wisłą" czyli Bitwy Warszawskiej.
 • 4 czerwca 2020 r., w 60. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość.
 • 4 czerwca 1960 roku zmarł gen. Józef Haller. W 60. rocznicę jego śmierci władze miasta uczczą pamięć Honorowego Obywatela Miasta Torunia.
 • Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w katedrze śś. Janów została odprawiona msza św. w intencji duchowego i materialnego ładu w naszej Ojczyźnie, celebrowana przez Biskupa Toruńskiego Wiesława Śmigla.
 • Delegacja Urzędu Miasta Torunia złożyła pod tablicą Solidarności kwiaty w geście pamięci o uczestnikach toruńskich wydarzeń z 1 i 3 maja 1982 roku.
 • Transmisja mszy św. z katedry, śpiewanie hymnu online i biało-czerwony konkurs. Tak w tym roku uczcimy w Toruniu Dzień Flagi i Narodowe Święto Konstytucji.

Strony

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby potwierdzono w Toruniu 51 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły kolejne 3 osoby, wszystkie cierpiały na choroby współistniejące.
 • Prace ziemne wzdłuż Szosy Bydgoskiej
  Drogi, Inwestycje
  Ruszyła budowa ścieżki rowerowej w ciągu ul. Szosy Bydgoskiej. Powstanie ona na odcinku od pętli tramwajowej do placu Skalskiego. Na jej realizację miasto pozyskało dofinansowanie ze środków zewnętrznych.
 • Na zdjęciu budynek Urzędu Miasta Torunia przy ul. Wały Generała Sikorskiego 8
  Koronawirus, Miasto
  Do 31 stycznia 2021 r. wydziały i biura Urzędu Miasta Torunia nadal pracować będą częściowo w trybie zdalnym. Na wizytę w działach obsługujących mieszkańców nadal trzeba się umawiać wcześniej.
 • Ulica Miedza w Toruniu zimą
  Drogi, Inwestycje
  Aż pięć firm jest zainteresowanych przebudową ul. Miedza na toruńskich Wrzosach. Złożone w przetargu oferty zostały skalkulowane od ponad 172 tysięcy złotych do prawie 220 tys. zł.
 • grafika do konkursu
  Kultura, Miasto
  W związku z przedłużającą się pandemią, a tym samym trudną sytuacją toruńskich artystów, rusza konkurs „Zimowe ARTefakty”. W ramach trzeciego działania pomocowego przygotowanego z inicjatywy Urzędu Miasta Torunia, twórcy mogą do 28 stycznia 2021 r. zgłaszać propozycje artystycznych aktywności internetowych, które tym razem pozostawią trwały ślad.
 • wystawa na Rynku Staromiejskim
  Kultura, Miasto
  Złożenie kwiatów na grobach zasłużonych Torunian oraz wystawa historycznych fotografii z okresu powrotu Torunia do Macierzy to pierwsze akcenty obchodów 101. rocznicy powrotu Torunia do Wolnej Polski, które miały miejsce 15 stycznia 2021 r.
 • Przypominamy, że 1 stycznia uległy zmianie wysokości opłat za przejazdy w miejskiej komunikacji zbiorowej w Toruniu. Uchwałę w tej sprawie radni podjęli 22 października 2020 r. Dotychczasowe bilety można wymienić za dopłatą do 29 stycznia 2021 r..
 • 15 stycznia 2021 roku po północy uruchomiona została możliwość składania wniosków o subwencje w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 dla Mikrofirm i MŚP z 45 branż najbardziej poszkodowanych w wyniku drugiej fali pandemii.
 • O tym, czy przyjęta zostanie uchwała w sprawie przesunięcia terminu płatności rat podatku od nieruchomości, zadecyduje na najbliższej sesji Rada Miasta Torunia. Ma być to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy utracili przychody na skutek epidemii koronawirusa.
 • 15 stycznia 2021 roku minutę po północy ruszyła internetowa rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób, które ukończyły 80 lat oraz zapisy chętnych na szczepienia w wieku 18-69. Seniorzy w wieku 70-79 lat będą mogli zarejestrować się już 22 stycznia. Chętnych nie brakuje.
 • W związku z prognozowanymi opadami atmosferycznymi oraz spadkiem temperatur w najbliższy weekend Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania deklaruje przygotowanie do utrzymania dobrych warunków na toruńskich ulicach.
 • Od 18 stycznia 2021 roku uczniowie klas I-III szkoły podstawowej wrócą do systemu nauki stacjonarnej. Decyzją Ministra Edukacji i Nauki nauczanie zdalne będzie kontynuowane dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych.
 • Dawno niewidziana zima wróciła do nas i zgodnie z prognozami w najbliższych dniach pozostanie. Dla właścicieli nieruchomości wiąże się to z obowiązkiem usuwania śniegu, lodu, błota i innych zanieczyszczeń zalegających na chodnikach.
 • W związku z prognozowanymi na weekend niskimi temperaturami i opadami śniegu, przypominamy, że w Toruniu funkcjonuje kilka placówek, które oferują schronienie i ciepły posiłek osobom bezdomnym.