Dzień Matki z Glorią Artis | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dzień Matki z Glorią Artis

Kultura, Miasto
Data publikacji: 26 maja 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński

Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.

Symfoniczny Dzień Matki w 2024 r. został poświęcony twórczości Krzesimira Dębskiego - znanego polskiego kompozytora muzyki współczesnej i muzyki filmowej. Twórczość artysty zaistniała także w przestrzeni Torunia - specjalnie na inaugurację fontanny Cosmopolis skomponował utwór muzyczny o tym tytule. W nagraniu utworu wzięli udział muzycy Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz Chór Astrolabium Wyższej Szkoły Bankowej. Układ świateł i wodnych form do muzyki przygotował uznany w Polsce i na świecie reżyser świateł Bogumił Palewicz.

26 maja 2024 r. w CKK Jordanki dla mam obchodzących swoje święto Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod batutą samego Dębskiego wykonała dla publiczności przeboje muzyki filmowej, które zagwarantowały kompozytorowi stałe miejsce w gronie najwybitniejszych twórców tego gatunku, jak również utwory z produkcji hollywoodzkich.
Wieczór w CKK Jordanki był wyjątkowy także z innej okazji – Krzesimir Dębski odebrał z rąk prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego złoty medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. To polskie odznaczenie resortowe, nadawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.


 

Krzesimir Dębski jest autorem ścieżek dźwiękowych do ponad 100 filmów fabularnych i dokumentalnych, które spotkały się z ogromnym uznaniem zarówno polskiej, jak i międzynarodowej publiczności. Dębski skomponował muzykę do tak znanych produkcji, jak: „Medium”,” ”Thomas Falconer”, „Kingsajz”, „Ogniem i mieczem”, „W pustyni i w puszczy”, „Tam i z powrotem”, „Stara Baśń”, „1920 Bitwa Warszawska” czy „Wojna światów”. Jego twórczość była wielokrotnie nagradzana w międzynarodowych festiwalach. W 2000 roku ścieżka dźwiękowa z filmu „Ogniem i mieczem” została doceniona nagrodą Międzynarodowej Akademii Filmowej Philip Award, a samemu Krzesimirowi Dębskiemu przyznano Fryderyka w kategorii kompozytora roku. Zaledwie rok później podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pyrgos Dębski otrzymał nagrodę za muzyką do ekranizacji „W pustyni i w puszczy”. Ponadto, w 2007 roku ścieżka dźwiękowa Dębskiego do serialu „Magiczne Drzewo” zdobyła Emmy Award 2007 w kategorii filmów telewizyjnych i programów dla dzieci.

Niezwykły wpływ kompozytora na rozwój polskiej kultury został doceniony w 2010 roku, gdy Krzesimir Dębski został odznaczony Order Ecce Homo „za opisywanie życia muzyką, muzyczny retusz na obrazie kraju i świata, piękne kształtowanie codziennej rzeczywistości przez dobroć, ład i harmonię”. Co więcej, w 2015 roku został laureatem Srebrnego Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, a w 2017 roku otrzymał medal Pro Patria za „szczególne zasługi dla tradycji niepodległościowej”.

Oprac. na podst. informacji CKK Jordanki

Fot. Agnieszka Bielecka

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.