Uczniowie z Getyngi w Domu Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Uczniowie z Getyngi w Domu Kopernika

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika

Do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi, placówki współpracującej z toruńską Społeczną Szkołą Podstawową Stowarzyszenia "Edukacja". Podczas wizyty w naszym mieście 25 maja 2024 r. goście zwiedzili Dom Mikołaja Kopernika, gdzie spotkał się z nimi zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka. 

Od 1978 r. miastem partnerskim Torunia jest niemiecka Getynga. Współpraca jest aktywna, a jednym z jej przejawów są kontakty między szkołami i wzajemne wizyty uczniów z obu miast. Służą one wzajemnemu poznaniu młodych ludzi, pogłębianiu wiedzy, szlifowaniu języka i rozwijaniu integracji europejskiej. Dzieci z Niemiec nocują wówczas w domach rodzin polskich, a dzieci z Polski - w rodzinach uczniów niemieckich. Taką wymianę prowadzą Społeczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia "Edukacja" z Torunia i Theodor–Heuss-Gymnasium z Getyngi.

W maju 2024 r. do Torunia przyjechała na tydzień grupa 31 uczniów i opiekunów z niemieckiej szkoły. Jednym z punktów wizyty była 25 maja wizyta gości w Domu Mikołaja Kopernika. Spotkali się z tam z nimi przedstawiciele miasta: zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka, Piotr Lenkiewicz – przewodniczący Komisji Kultury i Promocji Rady Miasta Torunia oraz Ewa Banaszczuk-Kisiel, dyrektor Wydziału Promocji i Turystyki UMT.

SSPS "Edukacja" jako szkoła wychowująca i rozwijająca dzieci i młodzież wszechstronnie: naukowo, artystycznie i sportowo, traktuje wymianę jako wspaniałą okazję do poszerzania doświadczeń i poznawania przez dzieci innych miejsc, innego stylu życia. Z kolei Theodor-Heus Gymnasium w Getyndze, założone w 1957 r., jest jedną z najlepszych szkół w Bundeslandzie. Uczęszcza do niego ponad 1000 uczniów z miasta i okolic Getyngi, z czego 5 proc. stanowią uczniowie z zagranicy, najczęściej dzieci profesorów kontraktowych uniwersytetu w Getyndze. 

Program wymiany jest każdorazowo ustalany przez partnerskie szkoły. Uwzględnia on poznawanie miasta Torunia i Getyngi, ich historii, zabytków i innych atrakcji skierowanych do młodzieży. W ramach wspólnych zajęć młodzież polska i niemiecka tworzy projekty artystyczne i sportowe, bierze udział we wspólnnych zajęciach szkolnych,  wizytach w muzeach, spotkaniach z władzami miast. W tegorocznym programie pobytu w Toruniu był też spływ Wisły łodzią flisacką i gra miejska. Przewidziano też czas dla rodzin, podczas którego realizowały one projekty ze swoimi dziećmi i partnerem z Getyngi.

Jest to druga wymiana młodzieży obu szkół, pierwsza odbyła się w 2023 r. Obecny projekt jest rewizytą spotkania w Getyndze w kwietniu 2024 r.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.