Przystępujemy do zmian na Wrzosowisku i Winnicy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Przystępujemy do zmian na Wrzosowisku i Winnicy

Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka

Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.

- Oficjalnie mogę ogłosić, że w sprawie tzw. Wrzosowiska miasto absolutnie nie będzie chciało zbyć tego terenu, a po drugie będziemy chcieli zabezpieczyć funkcje zieleni parkowej i funkcje zieleni takie, jak przyległego dużego kompleksu leśnego. Chcemy, aby mieszkańcy i osoby, które walczyły o ten teren, by pozostawić go takim jaki jest, miały swoją satysfakcję. Już we wrześniu przyjdziemy z przystąpieniem do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego, który w sposób formalny i na trwałe zabezpieczy te funkcje, które są – mówił Prezydent Paweł Gulewski na spotkaniu z mediami i dodawał, że zabezpieczona zostanie też czystość na tym terenie.

Swojego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ma doczekać się też zachodnia część Winnicy:

- To jest drugi obszar, który budził niepokoje mieszkańców i osób związanych z organizacjami pozarządowymi, a także radnych. W 2020 roku Rada Miasta Torunia przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego na wschodnią część Winnicy. Natomiast jeśli chodzi o ten teren, który znajduje się po zachodniej części w stronę centrum, mamy tam 31 hektarów. Z projektów konsultacji, które prowadziła Miejska Pracownia Urbanistyczna w latach poprzednich, z tych 31 ha 5 ha Gmina Miasta Toruń chciała przeznaczyć pod zabudowę wielorodzinną. Usługi miały mieć około 1 ha, a w pozostałej części ponad 22 ha miała być zorganizowana zieleń. Mimo to mieszkańcy i inne zaangażowane osoby byli przeciwni tym funkcjom. I dziś chcę powiedzieć, że w IV kwartale tego roku ponownie otworzymy proces konsultacji charakteru tej przestrzeni, jej przeznaczenia i sposobu zagospodarowania. Zaczynamy od nowa. Do tego czasu nie będzie tam żadnej sprzedaży terenów na cele mieszkaniowe podkreślał Prezydent Gulewski.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.