Wolontariat ozdrowieńców | www.torun.pl

Wolontariat ozdrowieńców

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 02 grudnia 2020
Autor: Natalia Przytarska
Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców

Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.

Działający od kilku miesięcy Korpus Wsparcia oferuje pomoc seniorom w ramach wykonywania czynności, które wymagają od nich wyjścia z domu, m.in. w zrobieniu zakupów, wyprowadzeniu psa, czy załatwieniu drobnych spraw urzędowych. Do tego celu uruchomiona została specjalna, bezpłatna infolinia: 22 505 11 11.

Koordynowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej program poszerzył od wczoraj, 1 grudnia 2020 r. swoje działania o wolontariat ozdrowieńców. Pomoc tym razem skierowana ma być do mieszkańców DPS-ów.

Na rządowej stronie www.wspierajseniora.pl utworzona została specjalna zakładka, gdzie za pomocą formularza ozdrowieniec może zgłosić się, aby wesprzeć placówkę w najbliżej sobie okolicy. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia dyrektor właściwego domu pomocy społecznej nawiązuje kontakt z wolontariuszem i zawiera umowę regulującą wzajemne prawa i obowiązki.

W Toruniu wolontariusze zgłaszać się mogą do dwóch domów pomocy społecznej:

 1. Dom Pomocy Społecznej im. L. Szumana, ul. Szosa Chełmińska 220
 2. Środowiskowy Dom Samopomocy im. Brata Alberta, ul. Rydygiera 23

Jakie mogą być formy pomocy świadczonej przez wolontariuszy w domach pomocy społecznej?

 • rozmowy z mieszkańcami domów pomocy społecznej
 • podawanie posiłków
 • organizowanie zajęć dla mieszkańców
 • wsparcie pracowników w opiece nad mieszkańcami
 • zajęcia/czynności porządkowe
 • inne (w zależności m. in. od posiadanych kwalifikacji).

Kim jest ozdrowieniec?
Ozdrowieńcem jest osoba, u której wykryto wcześniej obecność wirusa SARS-CoV-2 za pomocą badania PCR lub testem antygenowym (mogła przebyć zakażenie bezobjawowo lub objawowo o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19) i która po zakończonej izolacji nie wykazuje objawów zakażenia. Ozdrowieniec to osoba, u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej.

*Osoba, która zgłasza się do wolontariatu, jednocześnie deklaruje, że jest ozdrowieńcem.


Przypominamy, że oprócz wolontariatu ozdrowieńcy mogą także pomóc osobom chorującym na COVID-19 poprzez oddanie osocza.

Aby dowiedzieć się więcej na temat oddawania osocza przez ozdrowieńców, przejdź do artykułu „Osocze na ratunek”.

Najczęściej czytane aktualności

 • Tabliczki informacyjne na budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Od 1 stycznia 2021 roku odbywa się rekrutacja uczestników projektu „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w Toruniu”, którego realizatorem jest Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: alejka w zrewitalizowanym Parku Glazja
  Eko
  W poniedziałek 25 stycznia 2021 roku o godz. 19:45 na antenie TVP Bydgoszcz zaplanowano emisję filmu edukacyjnego pt. „Czyste Energia – czyste środowisko”.
 • Grafika informująca o programie Rodzina 500 Plus
  Miasto
  Od 1 lutego 2021 r. można składać wnioski o wypłatę świadczenia 500+ przez kolejny rok, w okresie od czerwca 2021 do maja 2022 r.
 • Na zdjęciu: Kafka Jaworska
  Koronawirus
  Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest jest kolejną osobą, która wyjaśnia, dlaczego zaszczepi się przeciwko COVID-19, kiedy tylko będzie taka możliwość.
 • Na zdjęciu: grafika z danymi epidemicznymi
  Koronawirus
  W ciągu ostatniej doby w Toruniu przybyło 25 osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. 48 osób wróciło do zdrowia.
 • Na zdjęciu samochody stoją przed skrzyżowaniem, pada deszcz
  Drogi, Miasto
  Wieczorem w niedzielę 24 stycznia i rano w poniedziałek 25 stycznia w Toruniu może wystąpić oblodzenie – przestrzega kierowców i pieszych Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Prognozuje się zamarzanie nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem oraz miejscami mokrego śniegu. Oblodzenie wystąpić ma dzisiaj (24.01.2021...
 • W niedzielę 24 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 39 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2.
 • Więcej grup zawodowych, które mogą skorzystać z pobytu w hotelu, dookreślenie, kto może zaszczepić się w I etapie, zmiany w zakazie zgromadzeń – 23 stycznia 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie dot. ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z epidemią.
 • Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega o możliwym oblodzeniu nawierzchni dróg i chodników w najbliższych godzinach.
 • Podczas 26. sesji Rady Miasta Torunia prezydent Michał Zaleski przekazał radnym szereg informacji dotyczących aktualnej sytuacji epidemicznej i funkcjonowania miasta.
 • W sobotę 23 stycznia 2021 roku w Toruniu potwierdzono 95 nowych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jeden mieszkaniec miasta zmarł przez COVID-19.
 • W 2021 roku Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia planuje realizację wielu usług i instrumentów rynku pracy. Zainteresowanych zachęcamy do sprawdzania oferty urzędu.
 • Osiem zestawów przedmiotów na aukcje przekazał toruńskiemu sztabowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy prezydent Torunia Michał Zaleski. Dodatkowo dwa zestawy trafiły również od miasta na orkiestrowe aukcje UMK.
 • Miasto od wielu lat wspiera prowadzony przez Stowarzyszenie „Mateusz” Ośrodek Readaptacyjny w Toruniu. Informacji o udzielonej pomocy zabrakło jednak w medialnych wypowiedziach prezesa Waldemara Dąbrowskiego.