Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro

Miasto, MZK
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Sylwia Derengowska
Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro

Już niebawem ważny dzień w historii Torunia! 16 maja 1891 roku na ulicach naszego miasta pojawiły się pierwsze konne tramwaje. Ten dzień uważany jest za początek publicznego transportu miejskiego w grodzie Kopernika. Z okazji 133. rocznicy Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.

Turystyczny tramwaj MZK to prawdziwa perełka. Wyprodukowany w 1960 roku, przez lata woził pasażerów po Toruniu jako normalny tramwaj rozkładowy. W miarę napływu nowego taboru został wycofany z regularnej jazdy, jednak w 1993 roku przeszedł gruntowną modernizację i teraz kursuje jako nasza atrakcja – przy okazji rocznic i innych ważnych dla miasta i komunikacji miejskiej wydarzeń. Można go także wynajmować odpłatnie na przejażdżki, np. dla szkół, zakładów pracy, na imprezy okolicznościowe, eventy reklamowe. Kilka lat temu odbył się w nim nawet ślub! Turystyczny tramwaj można także ozdobić reklamą swojej firmy i w niecodzienny, niekonwencjonalny sposób zarekomendować swoje usługi, wyroby itp.

Bezpłatne kursy zabytkowym tramwajem z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji odbędą się w dniach 16 i 17 maja 2024 r. w godzinach popołudniowych. Trasa będzie wiodła od pętli Uniwersytet do al. Solidarności przez Bydgoskie Przedmieście.

Przejażdżki będą bezpłatne, jednak z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów liczba miejsc jest ograniczona!

To nie koniec atrakcji. Jako że w tym roku przypada także 100. rocznica uruchomienia w naszym mieście komunikacji autobusowej, od 17 maja w Muzeum Historii Torunia przy ul. Łaziennej 16 będzie można zwiedzać wystawę „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”. Więcej o wystawie wkrótce.

W sprawie wynajmu turystycznego tramwaju prosimy o kontakt z Biurem Obsługi Klienta: ul. Legionów 220 (na terenie zajezdni autobusowej), poniedziałek - piątek w godz. 8.00-16.00, tel. 56 612 18 07, 56 612 18 09, 783 898 988; e-mail: bok@mzk-torun.pl

Rozkład jazdy tramwaju turystycznego na 16 i 17 maja br. do pobrania poniżej:

 

 

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.