Trzymamy kciuki za ósmoklasistów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Trzymamy kciuki za ósmoklasistów

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Uczennica i uczeń podczas zdawania egzaminu ósmoklasisty, fot. Sławomir Kowalski

982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.  

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest jednak określony minimalny wynik, jaki powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać. To po prostu sprawdzian wiadomości z całego okresu nauki w szkole podstawowej i okazja do skonfrontowania się z wyzwaniem, jakim jest przystąpienie do egzaminu. 

Każdy ósmoklasista przystępuje w tym roku do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

1) języka polskiego 14 maja;
2) matematyki 15 maja;
3) języka obcego nowożytnego 16 maja;

W przypadku języka obcego do wyboru jest jeden z języków obcych nowożytnych: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski lub włoski. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Do klas VIII szkół prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, w których odbędzie się egzamin ósmoklasisty, uczęszcza 982 uczniów (962 uczniów w szkołach podstawowych i 20 w Zespole Szkół Muzycznych). Do egzaminu z języka polskiego przystąpi 970 uczniów, z matematyki 966 uczniów. Największą popularnością wśród języków obcych nowożytnych cieszy się język angielski, do którego przystąpi 944 uczniów.

Zwolnienia z egzaminu ósmoklasisty

W szczególnych przypadkach zdrowotnych, uniemożliwiających uczniowi lub słuchaczowi przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty w terminie głównym oraz w terminie dodatkowym, dyrektor OKE, na udokumentowany wniosek dyrektora szkoły, może zwolnić ucznia lub słuchacza z obowiązku przystąpienia do tego egzaminu (art. 44zw ust. 4 ustawy). Dyrektor szkoły składa wniosek (za pośrednictwem SIO ) w porozumieniu z rodzicami ucznia lub ze słuchaczem. 

Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych oraz laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim i ponadwojewódzkim zwolnieni są z pisania egzaminu ósmoklasisty z tego przedmiotu, z którego uzyskali tytuł. 

Termin dodatkowy egzaminu ósmoklasisty w 2024 r. wyznaczono w dniach od 10 do 12 czerwca br. Obowiązuje on tych zdających, którzy z udokumentowanych przyczyn ‎zdrowotnych lub losowych nie mogli przystąpić do egzaminu w terminie głównym i uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Edukacyjnej na ‎przystąpienie do egzaminu w czerwcu.

Ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty nastąpi 3 lipca 2024 r.

Życzenia do ósmoklasistów kieruje Paweł Gulewski, Prezydent Miasta Torunia:

Dziewczęta i Chłopcy,
Uczennice i Uczniowie Klas Ósmych!

Nie tylko w Waszych domach, ale i w całym Toruniu mocno przeżywamy tegoroczne egzaminy ósmoklasistów. Wiem, że jesteście już do nich gotowi i świetnie przygotowani. Wraz z Waszymi przyjaciółmi, rodzicami i nauczycielami liczę na Wasze rewelacyjne wyniki. Bo przecież w kopernikańskim Toruniu szkolne marzenia zawsze się spełniają. W tym roku to marzenie wyrażają chyba wszyscy toruńscy ósmoklasiści, a więc dokładnie 982 uczennice i uczniów.

Przed Wami trzy egzaminacyjne dni (14-16 maja 2024) i wykazanie się wiedzą z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego. Popatrzcie, proszę, na to oczekiwane wyzwanie ze spokojem i pewnością siebie. Po ośmiu szkolnych latach macie przecież prawo do popisowego udziału w pierwszym poważnym egzaminie w swoim życiu. On oczywiście określi Waszą dalszą szkolną przygodę, ale w Toruniu uczyniliśmy wszystko, by oferta szkół ponadpodstawowych okazała się dla Was atrakcyjna i prestiżowa.

W tych ostatnich przedegzaminacyjnych chwilach uśmiechnijcie się więc do siebie i tych, których kochacie. A potem pokażcie swojemu Toruniowi, jak bardzo jesteście zdolni, mądrzy i szczęśliwi.
Trzymajcie się mocno i udanych egzaminów!

Prezydent Miasta Torunia

Paweł Gulewski

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto
  Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.