Łączna ułatwi dojazd na lewobrzeżu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Łączna ułatwi dojazd na lewobrzeżu

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 14 maja 2024
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Fragment nowej, asfaltowej nawierzchni ul. Łącznej

Na toruńskim osiedlu Stawki trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców lewobrzeża inwestycji drogowych. Ulica Łączna ma duże znaczenie dla lokalnej sieci drogowej i tworzy z pozostałymi ulicami bardzo istotny fragment układu komunikacyjnego, zapewniającego obsługę dynamicznie rozwijającego się osiedla mieszkaniowego. Początek inwestycji ma miejsce na skrzyżowaniu z ul. Stawki Południowe i przebiega w kierunku ul. Okólnej, łącząc się na końcu z ul. Kniaziewicza. Po rozbudowie ul. Łącznej mieszkańcy Stawek będą mogli swobodnie i bezpiecznie dojeżdżać do kluczowych dróg tj. Trasy Średnicowej Podgórza (ul. Andersa) i ul. Łódzkiej, prowadzącej ruch w kierunku obu przepraw mostowych.

W ramach robót budowlanych trwających od lipca 2023 r. na całej długości rozbudowywanej drogi zlikwidowano kolizje z sieciami podziemnymi (energetyczną, gazową i telekomunikacyjną) i wykonano kanalizację deszczową. Na kilku odcinkach drogi, o łącznej długości 1,4 km, prowadzone są prace związane z konstrukcją jezdni. Na odcinku 0,5 km między ul. Lilii Wodnych a skrzyżowaniem z ul. Sitowia wykonano już roboty związane z budową warstwy bitumicznej. Na zachodnim kierunku - od ul. Okólnej do ul. Kniaziewicza - trwają z kolei prace związane z korytowaniem drogi i przygotowaniem do wykonania podbudowy z kruszywa.
W ciągu ul. Łącznej, na wysokości ul. Tataraków, powstaje także pętla autobusowa. Trwają tam roboty brukarskie oraz prace związane z budową peronów autobusowych.

W ramach inwestycji ulica Łączna zyska jezdnię z dwoma pasami ruchu, chodnik i drogę rowerową. Na odcinku 1,4 km powstanie zupełnie nowa infrastruktura drogowa z przystankami komunikacyjnymi, przebudowanymi skrzyżowaniami, zjazdami do posesji i nowym oświetleniem ulicznym. Koszt całej inwestycji to 16,5 mln zł, z czego połowa wydatków zostanie pokryta ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2024 r.

Fot. MZD

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto, Sport
  W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.