Marszałku, pamiętamy! | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marszałku, pamiętamy!

Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Paula Gałązka
89. rocznica śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Odśpiewano hymn Polski, złożono kwiaty, a w krzewy wokół pomnika włożono biało-czerwone serduszka. Tak Szkoła Podstawowa nr 31 w Toruniu uczciła 89. rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego. W wydarzeniu wziął udział prezydent Paweł Gulewski oraz radni Agnieszka Wasita, Piotr Drążek i Marek Krupecki.

To już taka tradycja, że w rocznicę śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego przed jego pomnikiem, który znajduje się przy Placu Rapackiego odbywa się uroczystość patriotyczna organizowana przez Szkołę Podstawową nr 31. Nie inaczej było 13 maja 2024 r. Dumy ze świadectwa pamięci, jaki dali najmłodsi nie krył Prezydent Torunia Paweł Gulewski:

- Nie ma nowoczesnej Polski, nie ma nowoczesnego patriotyzmu bez kultu pamięci o twórcy wolnego państwa polskiego. Bez waszej obecności tutaj. Bez pamięci wśród młodych i najmłodszych, którzy przychodzą i składają hołd. I przypominają nam wszystkim o roli Marszałka Piłsudskiego w budowaniu nowoczesnej Polski. Te początki nie były łatwe, bo patrząc na karty historii nie miała prawa powstać Rzeczypospolita w takim kształcie, w jakim powstała. Dzięki charyzmie Józefa Piłsudskiego, naczelnika państwa udało się zapobiec rozpadowi już u zarania powstania II Rzeczypospolitej. Już trzeci rok z rzędu mam okazję być tutaj, oglądać i słuchać przepięknych wierszy oraz pieśni, które wykonujecie kochani. Jestem naprawdę dumny, że co roku przypominacie nam o roli naszego Marszałka. Ojca wolnej Polski, ale też i wolnego Torunia.

Apel poprzedziła część słowno-muzyczna. Odśpiewano też hymn Polski, a po apelu złożono kwiaty i wpleciono w krzewy wokół pomnika biało-czerwone serca.

Marszałek Józef Piłsudski żył w latach 1867-1935. W Toruniu przebywał oficjalnie w czerwcu 1921 roku. Dwukrotnie był tutaj także prywatnie. Tytuł Honorowego Obywatela Miasta Torunia otrzymał już pośmiertnie, 14 maja 1935 roku.

fot. Paula Gałązka

Najczęściej czytane aktualności

 • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
  Drogi, Miasto
  Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Toruński Dzień Muzealnika 2024
  Kultura, Miasto
  5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
 • Węzeł przesiadkowy aleja Solidarności w Toruniu
  Drogi, Miasto
  W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
  Miasto
  Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Miasto, Sport
  W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
 • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
 • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.
 • - W piątek 24 maja 2024 r. od godz. 12:00 do godz. 23:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • To był intensywny i pełen emocji sezon dla drużyny CUK Anioły Toruń, który zakończył się awansem do I ligi. 23 maja 2024 r. odbyło się oficjalne zakończenie sezonu, w którym wziął udział Prezydent Paweł Gulewski oraz dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Mariola Soczyńska. Pierwsza część wydarzenia odbyła się w cenrum handlowym Toruń Plaza, gdzie...
 • Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.