Sztuka dla młodych w Dworze Artusa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztuka dla młodych w Dworze Artusa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 13 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

W dniach 24-26 maja 2024 r. zapraszamy do Centrum Kultury Dwór Artusa na „Festiwal Twórczości dla Dzieci i Młodzieży ARTE!”. 

Festiwal ARTE! to pierwszy w Polsce festiwal sztuki w pełni dedykowany dzieciom i młodzieży. W programie trzydniowego wydarzenia znajdziecie kreatywne warsztaty, seanse filmowe dla najmłodszych, wystawę plastyczną oraz koncert finałowy z udziałem gościa specjalnego!

Przygotowania do festiwalu rozpoczęły się już pod koniec marca br. Wtedy to ruszył nabór do konkursu wokalnego dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie: 7-10 lat, 11-13 lat, 14-18 lat i przesyłali swoje zgłoszenia do 30 kwietnia. Pierwszy etap castingu wyłonił 26 młodych wokalistek i wokalistów, którzy zakwalifikowali się do przesłuchań na żywo. Odbędą się one 25 maja w Dworze Artusa. Laureatkom i laureatom konkursu w poszczególnych kategoriach zostaną przyznane nagrody i wyróżnienia. Nagrodą specjalną będzie występ podczas koncertu finałowego, który odbędzie się 26 maja o godz. 14:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Do udziału w koncercie zostaną zaproszone osoby nagrodzone i wyróżnione we wszystkich kategoriach wiekowych, a także najmłodszy uczestnik festiwalu i laureat nagrody publiczności.

Podczas koncertu finałowego laureatki i laureaci konkursu wokalnego wykonają wspólnie z gościem specjalnym – Mezo – jeden z jego utworów. Jacek Mejer „Mezo” jest obecny na ogólnopolskiej scenie muzycznej od ponad 20 lat. Wydał takie hity jak SACRUM, WAŻNE, ANIELE, KRYZYS, PO ROBOCIE. Jego twórczość to połączenie hip-hopu z popem. Na scenie pojawi się także toruńska wokalistka i trenerka wokalna Sara Pach, która w 2016 r. nagrała razem z Mezo utwór „Niepodzielni”.

W jury konkursowym zasiadają: Magdalena Cynk, Sara Pach, Ariel Radomiński, Marta Ryhanycz i Mariusz Składanowski. Wstęp na koncert jest biletowany.

Festiwalowi ARTE! będą towarzyszyły warsztaty dla dzieci i młodzieży. 

24 maja w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się zajęcia kreatywne, podczas których dzieci wspólnie z animatorami wykonają zegary z płyt winylowych.

25 maja zapraszamy na warsztaty wokalne. Podczas zajęć z Sarą Pach odkryjecie tajniki poprawnego śpiewu. Uczestnicy poznają techniki właściwej emisji głosu, intonacji i artykulacji oraz interpretacji tekstu. Zajęcia pomogą rozwinąć praktyczne umiejętności wokalne oraz zdobyć nową wiedzę.

Również 25 maja odbędą się zajęcia rozwojowe z art coachingu. Pewność́ siebie i poczucie własnej wartości są niezbędne przy podejmowaniu decyzji twórczych. Art coaching służy odnajdywaniu własnego, twórczego potencjału oraz przekuwania go w sukces. Uczestnicy zajęć dowiedzą się jak wykorzystywać swoje naturalne zdolności by osiągać wyznaczone cele i rezultaty. Certyfikowana trenerka pomoże ustalić indywidualne priorytety i kierunki artystycznego rozwoju.

Na warsztaty obowiązują zapisy i bilety.

Wstępom wokalnym i zajęciom rozwojowym będzie towarzyszyła wystawa prac plastycznych wykonanych przez dzieci pt.: „Śniło mi się, że mieszkam w Dolinie Muminków”. Za sprawą prac plastycznych wykonanych przez najmłodszych na kilka przeniesiemy się do doliny Paszczaka, Migotki, Małej Mi oraz innych postaci z bajki o muminkach. „Śniło mi się, że mieszkam w Dolinie Muminków” to tegoroczny temat konkursu plastycznego, organizowanego od lat przez Konsula Honorowego Finlandii w Toruniu. Tym razem dzieci miały wyobrazić sobie sen, w którym przenoszą się do krainy zamieszkiwanej przez rodzinę Muminków oraz ich przyjaciół. Dodatkową inspiracją dla najmłodszych była fińska przyroda oraz zjawiska występujące w Finlandii takie jak zorza polarna czy białe noce. Prace zasilające wystawę zostały nadesłane przez dzieci z całej Polski. Wystawa będzie dostępna od 24 maja do 7 czerwca. Wstęp wolny.

Z kulturą Finlandii będzie korespondował także film familijny produkcji fińskiej, który zostanie wyświetlony w Artus Cinema pt.: „Super Futrzak ratuje świat”. Film w przystępny i dowcipny sposób podejmuje ważne tematy związane z ekologią. Wstęp na projekcję jest bezpłatny.

Organizatorem Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży jest Centrum Kultury Dwór Artusa oraz Sara Pach & Szulc Studio Artystyczne.

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
  Kultura, Miasto, Sport
  Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
 • Miasto
  Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
 • Wystawa prac Picassa w Krzywej Wieży
  Kultura, Miasto
  Pozostało coraz mniej czasu na zapoznanie się z pracami Pabla Picassa dostępnymi w Krzywej Wieży. Wystawa zakończy się już 26 maja.
 • Kultura, Miasto
  Wieczna miłość i „Dracula” Francisa Forda Coppoli z Garym Oldmanem w roli głównej będą motywem przewodnim 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Kujawy i Pomorze!
 • Kultura, Miasto
  W Młynie Kultury 23 maja 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 60-lecia Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka.
 • Miasto
  Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
 • Podczas sesji w dniu 23 maja 2024 r. Rada Miasta Torunia przyjęła uchwały w sprawie ustalenia liczby i rodzajów stałych komisji oraz w sprawie powołania ich składów osobowych.
 • Poznaliśmy wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia. Radni, w głosowaniu tajnym, wybrali trzy osoby: Edytę Macieję-Morzuch, Marcina Czyżniewskiego oraz Michała Jakubaszka. 23 maja 2024 r. ukonstytuowało się prezydium Rady Miasta Torunia. Radni miejscy, zgodnie z uchwałą z dnia 7 maja 2024 r. dotyczącą liczby wiceprzewodniczących RMT, wybrali trzy...
 • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został ponownie uhonorowany przez Europejską Organizację Udarową (ESO) oraz Inicjatywę Angels za organizację i prowadzone leczenie udarów mózgu.
 • W sobotę 25 maja 2024 roku Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Okręgowy w Toruniu serdecznie zaprasza na Toruńskie Zawody Boccie.
 • W sobotę 25 maja 2024 r. ulicami Torunia przejedzie Elegancka Rowerowa Masa Krytyczna. Początek wydarzenia o godzinie 16:00 na Rynku Nowomiejskim.
 • Ambasador Chin Sun Linjiang i Ambasador Kazachstanu Alim Kirabayev gościli 22 maja 2024 r.w Toruniu. Spotkał się z nimi prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • - W środę 22 maja od godz. 17:00 aż do godz. 2:00 dnia 23 maja 2024 r. na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h. Lokalnie może wystąpić grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • W sobotę 25 maja 2024 r. w godz. od 10.00 do 15.00 na Rynku Nowomiejskim w Toruniu odbędą się oficjalne obchody święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej.