Tofifest – kino niepokorne | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Tofifest – kino niepokorne

Kultura
Data publikacji: 17 czerwca 2009
Autor: admin_vobacom

"Filmy są dla ludzi" – pod takim hasłem 26 czerwca wystartuje 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest. Przez tydzień odbędzie się około 150 projekcji nadesłanych z całego świata, posegregowanych w kilku pasmach. O Złote Anioły w trzech konkursach walczyć będą filmy wybrane z rekordowej ilości zgłoszeń.

Od początku istnienia toruński festiwal pokazywać chce kino niepokorne, zmuszające do myślenia, obalające stereotypy. Dowodem na to, że impreza zyskała już w świecie filmowym solidną markę, jest rekordowa liczba produkcji nadesłanych do festiwalowych konkursów. Do Torunia przyszło prawie 600 filmów z 56 krajów świata. W większości są to obrazy do tej pory u nas niepokazywane. Wiele z nich zdobyło już laury na światowych festiwalach, takich jak Berlinale, Cannes czy Locarno.

Anielska rywalizacja

O Złotego Anioła walczyć będą w tym roku filmy w trzech pasmach konkursowych. Najważniejszym jest Konkurs Międzynarodowy. To właśnie w nim po raz pierwszy polska publiczność będzie mogła obejrzeć obrazy, o których na świecie jest już głośno. Na otwarcie wielka gratka: widzowie zobaczą polską premierę produkcji, która otrzymała w tym roku Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego – japońskie "Okurbito" Yojiro Takity. Konkurs Krótkometrażowy stanowi także wybór najciekawszych propozycji pokazywanych na światowych imprezach tego typu, w większości polskich premier. 11 filmów fabularnych zaprezentowanych zostanie również w Konkursie Polskim, a poddane one zostaną ocenie publiczności.
Warto dodać, że Specjalnego Złotego Anioła odbierze w tym roku wybitny aktor filmowy i teatralny Janusz Gajos. Wyróżnienie przyznane zostało "za wkład w rozwój sztuki aktorskiej i niepokorność twórczą".

Dzieła wybitnych twórców

Filmy pokazywane będą również w licznych pasmach tematycznych. Forward! (Naprzód!) prezentować ma obrazy młodych twórców, którzy stanowią odkrycie minionego roku. Z kolei w paśmie Masters (Mistrzowie) publiczność toruńska zobaczy retrospektywę filmów znakomitego austriackiego twórcy Michaela Haneke, zdobywcy Złotej Palmy w Cannes za "Pianistkę". W cyklu Retrospektywy zaprezentowane zostanie nowe kino szwajcarskie. Zobaczymy filmy Lionela Baiera, Urszuli Meier oraz szeroką reprezentację twórczości jednego z najwybitniejszych szwajcarskich reżyserów Alaina Tannera. Prezentacji filmów Szwajcara towarzyszyć będzie panel dyskusyjny.

Perły od Raczka

Najciekawsze filmy sezonu 2008/09, a także te, które jeszcze nie weszły na nasze ekrany zaprezentowane zostaną w paśmie Forum. Hity takie jak "Casablanca", "Obywatel Kane" czy "Pół żartem, pół serio" przypomni z kolei cykl Klasyka Kina. Zapewne największą atrakcją tych pokazów będą poprzedzające seanse prelekcje Tomasza Raczka.

Dobre, bo polskie

Sporo w tym roku będzie okazji do obserwacji tego, co dzieje się w rodzimej kinematografii. Z okazji 100-lecia polskiego kina fabularnego przygotowano cykl Polskie Kino Kobiet/a, w którym pokazane zostaną filmy najciekawszych polskich reżyserek. Szczególne miejsce na festiwalu będzie miała Barbara Sass. Pokazana zostanie nie tylko retrospektywa jej filmów. Artystka poprowadzi również w Toruniu masterclass. Twórcom związanym z Kujawami i Pomorzem poświęcone będzie pasmo Lokalizacje. Tu organizatorzy szczególnie zachęcają do udziału w premierze dokumentu o Ottonie Karwowskim, nakręconego przez jego wnuka, Łukasza, reżysera takich filmów jak "Mała wielka miłość" czy "Południe-północ".

Ważne dodatki

Projekcje odbywać się będą w Baju Pomorskim, Naszym Kinie i Kinie Centrum. Jako że festiwal już po raz drugi odbędzie się latem, nie zabraknie projekcji plenerowych. Kontynuowane będą również poranki filmowe dla dzieci. A oprócz tego Tofifest to również codzienne spotkania z twórcami, warsztaty telewizyjne i teatralne oraz koncerty. Szczegółowe i aktualne informacje, także te o karnetach i biletach, na stronie www.tofifest.pl

W tym roku miasto przekazało na organizację festiwalu kwotę 250 tys. zł.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
    Miasto
    Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.