www.torun.pl

Pomnik wróci na swoje miejsce

Miasto
Data publikacji: 27 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Po 81 latach nieobecności do Parku Miejskiego na Bydgoskim Przedmieściu powróci Pomnik Poległych Żołnierzy Wojsk Balonowych, zniszczony w 1939 r. przez hitlerowców. 27 stycznia 2020 r. Gmina Miasta Toruń zawarła porozumienie z Towarzystwem Miłośników Torunia o wsparciu przedsięwzięcia. Odsłonięcie zrekonstruowanego monumentu zaplanowano w sierpniu 2020.

Ze strony miasta porozumienie sygnował zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz, ze strony ToMiTo prezes prof. Krzysztof Mikulski.

- Rocznica 100-lecia powrotu Torunia do wolnej Polski, którą obchodzimy w tym roku, jest doskonałą okazją do rekonstrukcji obelisku, będącego jednym z najważniejszych polskich symboli walk niepodległościowych w okresie międzywojennym - mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca prezydenta Torunia. - Zgodnie z podpisanym dzisiaj z ToMiTo porozumieniem miasto zobowiązuje się do przygotowania i wykonania prac związanych z odbudową pomnika do kwoty 250 tys. zł.

Dzięki zachowaniu pełnej dokumentacji monumentu, również zdjęciowej, możliwe stało się wierne odtworzenie i umieszczenie pomnika w tym samym miejscu - przy zejściu do martwej Wisły, na zachowanym starym fundamencie. 

ToMiTo koordynuje sprawy związane z rekonstrukcją głównej części pomnika – cokołu z granitu i piaskowca oraz rzeźby orła, którą odtworzył toruński artysta Maciej Jagodziński. Po stronie miasta jest natomiast zagospodarowanie terenu wokół pomnika – urządzenie placu i remont schodów od strony fontanny. Gotowa jest już dokumentacja tych prac, wydano też pozwolenie na budowę. W przypadku uzyskania dofinansowania zewnętrznego z Ministerstwa Obrony Narodowej, o które ubiegają się sygnatariusze porozumienia, zakres inwestycji może zostać poszerzony o montaż oświetlenia, monitoringu i nasadzenie zieleni.

Pomnik odsłonięty w 1937 r. w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu był poświęcony pamięci żołnierzy polskich wojsk balonowych poległych na polu walki w pierwszych latach istnienia odrodzonej Polski (1918-1920). Zaprojektował go znany artysta rzeźbiarz Michał Kamieński, brat dowódcy jednostki wojsk balonowych, zamordowany przez hitlerowców w czasie Powstania Warszawskiego. Monument przypominał też o lotniczych i baloniarskich tradycjach Torunia. To właśnie nasze miasto było przez cały okres międzywojenny siedzibą batalionu balonowego. Tu również funkcjonowała szkoła podchorążych wojsk balonowych i odbywały się liczne pokazy i zawody baloniarskie. To stało się jedną z przesłanek do umieszczenia w naszym mieście rozbudowywanych sił przedwojennego polskiego lotnictwa wojskowego. Dostarczało także mieszkańcom sportowych emocji - stacjonujący w Toruniu baloniarze wielokrotnie odnosili głośne sukcesy w krajowych i międzynarodowych zawodach sportowych, m.in. w prestiżowej rywalizacji o Puchar Gordona-Bennetta.

Przypominamy również, że trwa zbiórka funduszy społecznych na rekonstrukcję pomnika. Przelewy opatrzone tytułem „Odbudowa Pomnika Żołnierzy Wojsk Balonowych” można kierować na konto bankowe zbiórki: 42 1090 1506 0000 0001 3571 1443. Bliższych informacji udziela biuro Towarzystwa Miłośników Torunia ul. Podmurna 60, 87-100 Toruń, tel. 56 622 64 30.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.