Azbest, deszczówka, wymiana ogrzewania | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Azbest, deszczówka, wymiana ogrzewania

Eko, Miasto
Data publikacji: 27 sierpnia 2023
Autor: Małgorzata Litwin
Plakat zapraszający na spotkanie z domkiem wśród zieleni

O funduszach na domowe inwestycje proekologiczne będzie mowa 2 września 2023 r. w Galerii Copernicus na specjalnym stoisku edukacyjno-informacyjnym Urzędu Miasta Torunia, czynnym w godz. 10.00-14.00. Można będzie uzyskać m.in. informacje dotyczące wymiany ogrzewania, usunięcia azbestu czy zbierania deszczówki.

To kolejne z cyklu tegorocznych spotkań edukacyjnych, organizowanych przez Galerię Copernicus i Wydział Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia, a poświęconych programom ekologicznym ukierunkowanym na poprawę jakości powietrza, obniżenie emisji CO2 i ochronę zasobów wodnych.

W punkcie informacyjno-edukacyjnym urzędu na Placu Rotundy będzie można się dowiedzieć, kto może liczyć na dofinansowanie, jak przygotować wniosek oraz gdzie i w jakim terminie go złożyć, by otrzymać zwrot części nakładów na inwestycję.

Obecnie w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia można uzyskać dofinansowania na:

  • wymianę ogrzewania węglowego na niskoemisyjne,
  • zbieranie deszczówki,
  • usuwanie azbestu.

- W budżecie miasta są dostępne środki na realizację programów ekologicznych, przy czym część z nich kończy się wraz z upływem 2023 roku, dlatego warto się tym zainteresować. W niektórych sytuacjach można liczyć na zwrot znaczących kosztów inwestycji. Zależy nam na tym, by mieszkańcy wiedzieli, że mogą z takich dotacji skorzystać i mieli świadomość, że wniosek należy złożyć przed rozpoczęciem inwestycji – mówi Ewa Prządka z Wydziału Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia.

Jeśli chodzi o wymianę ogrzewania z węglowego na niskoemisyjne, można skorzystać z dofinansowania w programie „Ciepłe Mieszkanie”, „Czyste Powietrze” oraz dotacji z budżetu miasta Torunia. Warunki otrzymania dopłat zależą od źródła dofinansowania, nowego czynnika grzewczego oraz - w przypadku programu „Ciepłe Mieszkanie” oraz „Czyste Powietrze” - także od dochodów wnioskodawcy. Warto zainteresować się tematem, ponieważ zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej województwa kujawsko-pomorskiego, w pozaklasowych piecach na paliwa stałe można palić już tylko do końca 2023 roku.

Można także otrzymać dofinansowanie na systemy i urządzenia do gromadzenia i wykorzystania wód opadowych i roztopowych. Dofinansowanie może być przeznaczone na zakup, wykonanie i montaż naziemnych i podziemnych zbiorników na wody opadowe i roztopowe wraz z instalacją do podłączenia do rynny, systemy bioretencji (np. ogrody deszczowe, oczka wodne), systemy nawadniania terenów zieleni, terenów zadrzewionych, ogrodów z wykorzystaniem wody opadowej i roztopowej.

Trzeci rodzaj dofinansowania dotyczy usuwania i utylizacji materiałów zawierających azbest. Miasto Toruń pokrywa 100% procent kosztów związanych z demontażem i przewiezieniem do miejsca unieszkodliwienia oraz odbiorem płyt azbestowych. Dzięki temu programowi pozbyć się można rakotwórczego azbestu całkowicie za darmo.

Ostatnie spotkanie z tego cyklu zaplanowano 7 października w godz.10.00-14.00.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
    Miasto
    Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.