Październik 2015 w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Październik 2015 w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 13 stycznia 2016
Autor: Małgorzata Litwin
Trasa Średnicowa Północna

Otwarcie drugiego odcinka Trasy Średnicowej Północnej i kładki przy dworcu Toruń Miasto to najważniejsze wydarzenia października 2015 w Toruniu.    

2 października prezydent Torunia wręczył klucze do mieszkań najlepszym absolwentom toruńskich uczelni. To nowa forma pomocy miasta dla młodych zdolnych osób, której celem jest zachęcenie ich do pozostania w Toruniu po studiach. Co roku w ramach programu "Mieszkanie dla absolwenta" do rozdysponowania będzie 5 mieszkań komunalnych, a ubiegać się o nie mogą absolwenci poniżej 30. roku życia, którzy ukończyli studia ze średnią ocen co najmniej 4,7 i są zatrudnieni w Toruniu na podstawie umowy o pracę. W tegorocznej edycji programu udział więzło 19 absolwentów uczelni wyższych. Wymagania formalne spełniło 14 uczestników, spośród których komisja konkursowa wyłoniła pięciu laureatów. Cztery mieszkania zlokalizowane są przy ul. Ogrodowej, zaś jedno na osiedlu Młodych, przy alei 700-lecia.

 

3 października nasze miasto już po raz szósty gościło najlepszych żużlowców świata, którzy na Motoarenie rywalizowali o kolejne punkty w cyklu Speedway Grand Prix. Wygrał Nicki Pedersen. Doskonała organizacja i wielkie emocje na torze jak co roku przyciągnęły do Torunia tysiące kibiców.

7 października otwarto węzeł Toruń Miasto. To kolejny - po oddaniu linii tramwajowej na Bielany i węzła w alei Solidarności, modernizacji dotychczasowych połączeń oraz zakupie niskopodłogowego taboru – krok w stronę nowej jakości podróżowania komunikacja miejską. Węzeł przesiadkowy ułatwia podróże wszystkim, którzy codziennie korzystają z różnych środków transportu zbiorowego. Pasażerowie mogą szybko przesiąść się z pociągu na tramwaj i dotrzeć do prawie każdego miejsca w mieście i odwrotnie. Platformy przystanków tramwajowych zostały połączone z kładką dla pieszych, która prowadzi z dworca kolejowego za pomocą schodów oraz wind, aby nawet osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mogły z niej wygodnie i bezpiecznie korzystać. Zagospodarowany został też teren wokół dworca: praktycznie od nowa została wybudowana ulica Skrzyńskiego miedzy placem 18 stycznia a placem Pokoju Toruńskiego, powstały chodniki, ścieżka rowerowa, parking typu Park&Ride na blisko 80 miejsc łącznie, zadaszenie dla rowerów i miejsce pod montaż stacji roweru miejskiego.

 

9 października otwarto drugi odcinek Trasy Średnicowej Północnej od ul. Grudziądzkiej do M. Skłodowskiej-Curie. Liczący ponad 3 km etap połączył zachodnią i wschodnią część miasta, stanowiąc wygodną alternatywą w stosunku do przepełnionych dziś ulic Kraszewskiego-Czerwonej Drogi czy Kościuszki i Żółkiewskiego. Kierowcy jadący z mostu gen. E. Zawackiej mogą ominąć centrum miasta i dojechać Trasą Średnicową do terenów przemysłowo-składowych zlokalizowanych przy ul. Polnej, Chrobrego czy Mazowieckiej. Równolegle z Trasą Średnicową Północną miasto wybudowało ul. Dworcową, która zapewnia obsługę m.in. CN Młyn Wiedzy oraz Izby Celnej, a także połączenie ul. Dworcowej z ul. Wielki Rów. Obecnie trwa przebudowa ulicy Batorego od Trasy Średnicowej Północnej do ul. Towarowej i Pod Dębową Górą.

 

16 października na Skarpie, między blokami przy ul. Konstytucji 3 Maja 6, powstało nowe boisko wielofunkcyjne. Obiekt został wybudowany przez Gminę Miasta Toruń w nagrodę za zwycięstwo mieszkańców w rywalizacji sportowej pn. "Osiedla na Start" podczas  otwarcia Areny Toruń w 2014 roku. Inwestycja kosztowała 250 tys. zł.

Setne urodziny świętował 19 października 2015 roku torunianin major Franciszek KarpaW jubileuszowej uroczystości w hotelu Filmar wzięli udział pani wojewoda Ewa Mes, a także prezydent Torunia Michał Zaleski i kierująca Urzędem Stanu Cywilnego w Toruniu Katarzyna Pułkownik. Przybyli też kawalerzyści ze Stowarzyszenia 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, którego pan Franciszek jest nadal czynnym członkiem.

22 października Toruńska Straż Miejska otrzymała certyfikat w rządowym Programie certyfikacji i standaryzacji straży miejskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Oznacza to, że jednostka w ocenie wojewody właściwie wypełnia powierzone jej obowiązki: angażuje się w działania profilaktyczne, współpracuje z mieszkańcami i policją, kompleksowo dba o porządek publiczny w zakresie powierzonych jej uprawnień, a także spełnia wymagania formalno-prawne, np. związane z prawem pracy, szkoleniami, umundurowaniem, wyposażeniem jednostek czy prowadzoną dokumentacją w sprawach o wykroczenia.

 

28 października już po raz 12. odbyło się Toruńskie Forum NGO - najważniejsze doroczne spotkanie przedstawicieli sfery organizacji pozarządowych i samorządu Torunia, będące miejscem dyskusji o współpracy, poszukiwania nowych rozwiązań skutecznego działania i wzajemnej inspiracji. Spotkanie jest organizowane przez Prezydenta Torunia oraz Radę Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia. W tym roku w forum wzięło udział około 200 uczestników, a w programie były m.in. spotkanie z przedstawicielami biznesu, warsztat z efektywnego webritingu i Kawiarenka Obywatelska Seniorów. 

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Biurowiec przy ul. Olsztyńskiej - wizualizacja
    Biznes, Miasto
    Jest już prawomocne pozwolenie na budowę pierwszego z dwóch biurowców w rejonie ul. Olsztyńskiej. Dokument wydał Wydział Architektury i Budownictwa UMT, co oznacza, że inwestor współpracujący z Centrum Wsparcia Biznesu może rozpoczynać prace budowlane.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na małych ciekach wodnych i strumieniach na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  • Miasto
    - W poniedziałek 20 maja 2024 r. od godz. 12:00 do północy na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego prognozowane są miejscami burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Na zdjęciu: zawodnicy HK Pomorzanin Toruń na zielonej murawie boiska
    Miasto, Sport
    Laskarze HK Pomorzanin Toruń wracają z rozgrywanego w Chorwacji Euro Hockey Club Trophy II z brązowym medalem.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • 246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na niedzielę 19 maja 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
  • Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.