Węzeł z kładką | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Węzeł z kładką

Drogi, Inwestycje, Miasto, MZK
Data publikacji: 07 października 2015
Autor: Sylwia Derengowska

W Toruniu kolejny krok w stronę nowej jakości podróżowania komunikacja miejską. Po oddaniu linii tramwajowej na Bielany i węzła w alei Solidarności, modernizacji dotychczasowych połączeń oraz zakupie niskopodłogowego taboru, 7 października 2015 r. oddano do użytkowania węzeł przesiadkowy przy Dworcu Toruń Miasto.

Inwestycja obejmowała dwa zadania. Pierwsze to przebudowa torowiska tramwajowego na linii średnicowej od węzła Toruń do al. Solidarności poprawiająca dostępność komunikacyjną Zespołu Staromiejskiego wpisanego na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO poprzez transport przyjazny środowisku. Drugie - budowa węzła przesiadkowego przy dworcu PKP Toruń Miasto integrującego linię średnicową nr 1 oraz pozostały transport publiczny z Koleją Metropolitalną BiT-City.

- To ważny węzeł przesiadkowy nie tylko dla torunian, ale i dla tych, którzy odwiedzają nasze miasto. Tu bez problemu można przesiąść z komunikacji kolejowej na tramwajową i odwrotnie, jest duży parking, gdzie można zostawić samochód. Ale nie zapominajmy, że to tylko fragment potężnej przebudowy rozwiązań komunikacyjnych w mieście. Przed nami jeszcze budowa torowiska na JAR, kontynuacja budowy Trasy Mostowej wschodniej, a już za trzy dni oddajemy do użytku drugi etap Trasy Średnicowej Północnej.  Wspólnie z koleją zamierzamy także w najbliższych latach pracować nad usprawnieniem transportu kolejowegomówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Celem inwestycji było polepszenie stanu technicznego tzw. linii średnicowej. Wpłynęło to na poprawę stanu technicznego linii tramwajowej komunikującej dwa bieguny miasta: Bielany z osiedlem Na Skarpie. Dzięki temu po zakończeniu prac remontowych wzrosła średnia prędkość tramwajów. Zwiększył się także poziom bezpieczeństwa drogowego. Zastosowana technologia montażu szyn oraz zastosowane materiały znacznie ograniczyły hałas i drgania generowane przez tramwaje na przebudowanym odcinku. Jezdnie i chodniki zyskały nową nawierzchnię, powstały ścieżki rowerowe, a także zwiększyła się liczba miejsc parkingowych w okolicach starówki. Na pl. Św. Katarzyny wybudowano przystanki typu wiedeńskiego, ułatwiające pasażerom wsiadanie do tramwajów. Przebudowano także przystanek na ul. Wały Gen. Sikorskiego wyposażając go m.in. w tablicę informacji pasażerskiej i wiatę przystankową.

Z kolei sprawny węzeł przesiadkowy ułatwi podróże wszystkim, którzy codziennie korzystają z różnych środków transportu zbiorowego, a tym samym przyczyni się do  poprawy komfortu i bezpieczeństwa komunikacji miejskiej. Pasażerowie będą mogli szybko przesiąść się z pociągu na tramwaj i dotrzeć do prawie każdego miejsca w mieście i odwrotnie. To właśnie stąd, w ramach projektu związanego z koleją metropolitalną BiT-City będzie można wybrać się w krótszym czasie w podróż do Bydgoszczy komfortowym i szybkim pociągiem.

Platformy przystanków tramwajowych zostały połączone z kładką dla pieszych, która prowadzi z dworca kolejowego za pomocą schodów oraz wind, aby nawet osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się mogły wygodnie i bezpiecznie zmieniać środek komunikacji. W okolicach dworca powstały parkingi Park&Ride (ponad 50 miejsc parkingowych i 8 parkingów dla autokarów oraz Bike&Ride. Przygotowano także miejsce pod montaż stacji roweru miejskiego.

Okolica Dworca Toruń Miasto zyskała nowy wygląd. Odnowiono pomnik dedykowany poległym kolejarzom, wybudowano małą fontannę, zagospodarowano zieleń. Praktycznie wybudowana od podstaw ulica Gen. Skrzyńskiego (przed wojną ul. Zygmuntowska) połączyła pl. Pokoju Toruńskiego z pl. 18-stycznia. Na ulicy obok parkingów powstały chodniki i ścieżka rowerowa, postój taxi i przystanek autobusowy. Po przebudowie powstał trakt spacerowy łączący OM Chrobrego z Bulwarem Filadelfijskim.

Zadania zrealizowano w ramach projektu „Integracja systemu transportu miejskiego wraz  z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City”.

  • Wykonawca : Budimex Budownictwo Sp. z o. o.
  • Wartość: 52 629 011,48 zł brutto
  • Wartość kosztów kwalifikowanych: 42 595 814,22 zł
  • Wartość dofinansowania (80%): 34076651,37 zł
  • Termin realizacji: 28.11.2013-30.09.2015

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.