Nagroda Grzegorza Ciechowskiego dla młodego rapera | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagroda Grzegorza Ciechowskiego dla młodego rapera

Miasto
Data publikacji: 08 grudnia 2022
Autor: Marcin Pryka
Uczestnicy konferencji dotyczącej organizacji VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego

Wręczenie Nagrody nastąpi w dniu 17 grudnia 2022 r. w Klubie Od Nowa w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci legendarnego lidera Republiki - Grzegorza Ciechowskiego.

Na konferencji prasowej przeprowadzonej w Dworze Artusa, prezydent Michał Zaleski przedstawił informacje o Nagrodzie Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego, która została powołana w celu upamiętnienia tego przedwcześnie zmarłego 21 lat temu poety, kompozytora i muzyka. - To zawsze jest trochę smutny, ale zarazem radosny moment. Smutny, dlatego że nie ma już z nami Grzegorza Ciechowskiego. Kogoś, kto wnosił wspaniałą, wyjątkową atmosferę w Polsce i w polskiej muzyce. Przecież mógłby występować jeszcze na estradach Polski, może i świata. Kiedy patrzymy na występy Rolling Stonesów, czy Metalliki to mamy świadomość, że siła wieku jest także siłą artyzmu. Ale mija już 21 lat, od kiedy Grzegorza Ciechowskiego z nami nie ma. Radosną częścią wydarzeń, które przed nami, jest to, że pamiętamy o Nim, że mamy miejsca, które Go przypominają, upamiętniają i potwierdzają Jego znaczenie dla miasta Torunia, dla polskiej muzyki. I wreszcie, że możemy szukać wytrwale i niezmiennie, w kolejnej już edycji nagrody, osób ze świata artystycznego, które zmierzają podobną drogą. Drogą bezkompromisowości, drogą poszukiwania ciekawych, wyjątkowych i szczególnych pomysłów na sztukę. Także drogą pokazania swojej własnej ekspresji. Bo przecież tak to robił Grzegorz Ciechowski - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nagrodę Artystyczną Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego ustanowiono uchwałą nr 1055 Rady Miasta Torunia z 11 kwietnia 2002 r. Przyznawana jest przez Kapitułę Nagrody młodym artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym. Kapitułę tworzą: Rafał Bryndal, Bruno Ciechowski, Kayah, Mela Koteluk, Mirosław Pęczak, Mariusz Składanowski i Agnieszka Szydłowska. Przedstawicielem Prezydenta Miasta Torunia w kapitule jest dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia Zbigniew Derkowski.

Wśród laureatów Nagrody są m. in.: Karolina Bisztyga, Piotr Rogucki, Galeria Rusz, zespół Lao Che, zespół Pustki, Julia Marcell, Mela Koteluk, Tomasz Organek, Błażej Król, Misia Furtak, The Dumplings, Błażej Król, Ralph Kaminski, zespół Tęskno, Kasia Lins. W ubiegłym roku kapituła nagrodziła Mery Spolsky. W tym roku przyznano ją po raz 21.

Informację o werdykcie Kapituły Nagrody przedstawił Mariusz Składanowski. Kapituła obradowała nad wyborem 19 października 2022 r. Laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego w tym roku został związany z Gdynią przedstawiciel młodego pokolenia raperów - Szczyl, czyli Tymoteusz Rożynek.

Szczyl to powiew młodości, wrażliwości i nadbałtyckiego luzu na rodzimej rap scenie. Stylistyczna różnorodność, wyróżniający się wokal i artystycznie dopracowane teledyski to tylko część elementów, którymi Szczyl pozytywnie zaskakuje do tej pory. Jego debiutancki krążek „Polska Floryda” zdobył wiele nagród w kategorii „najciekawszy debiut 2021 roku”, a rapowe portale określiły go jako „najbardziej obiecującą postać, jaka pojawiła się na naszej scenie w ciągu ostatnich miesięcy”. Pod koniec 2022 r. artysta wydał wspólny album z Magierą „8171”, który spotkał się z ciepłym przyjęciem przez krytyków oraz fanów.

Mimo młodego wieku autora, jego twórczość jest dowodem niezwykłej dojrzałości i świadomości artystycznej, wymieszanej ze świeżością nowej fali polskiego hip-hopu. Nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego otrzymał za fascynującą muzyczną podróż, w której rap jest tylko punktem wyjścia, za wyłamywanie się z gatunkowych schematów, wyczulenie na szczegół, magię kosmosu małych spraw; za autentyzm, szczerość i wierność wartościom, w czasach, w których króluje pozerstwo i blichtr. Wreszcie - za ujmującą wrażliwość i… czułość wyznania, że „raperzy też płaczą” (cytat z uzasadnienia Kapituły).

- Szczyl jest najmłodszym w historii laureatem Nagrody, i można powiedzieć, że on nie tyle otworzył drzwi do kariery, ale on wyrwał te drzwi z futryną. W krótkim czasie dostał się do elity polskiej sceny muzycznej, nie tylko tej rozumianej jako hip hopowa. W jego twórczości rap jest punktem wyjścia, ale tam łączą się różne wpływy hip hopu amerykańskiego, nowej fali polskiego hip hopu, ale także noir jazzu, i stąd wątki, które porusza trudno zakwalifikować jako czysty hip hop. Bardzo ujęła nas jego postawa jako człowieka i ten etos, który stara się przekazać za pomocą swojej twórczości. On unika chwalenia się majątkiem, samochodami i tworzenia wokół tego otoczki. Swoje pierwsze zarobione pieniądze oddał swojej mamie na spłatę długów. On uważa także, że rap, czy hip hop jest tylko formą przekazu treści, które najłatwiej trafiają do młodego pokolenia i dlatego wykorzystuje tą, a nie inną formę - powiedział Mariusz Składanowski, członek Kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego. Dodał, że przyznanie pierwszy raz w historii nagrody dla artysty tak wyraźnie związanego z hip hopem stanowi przełom i dowód na to, że muzyka ewoluuje i Kapituła stara się uchwycić te zjawiska, które rzeczywiście oddają ducha czasu.

Wręczenie Nagrody nastąpi w dniu 17 grudnia 2022 r., w Klubie Od Nowa w Toruniu, podczas dorocznego koncertu poświęconego pamięci Grzegorza Ciechowskiego. Wartość nagrody wynosi 15.000 zł brutto.

Program tegorocznych VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego zaprezentował dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Torunia Zbigniew Derkowski. Wyjątkowym wydarzeniem będzie audio-instalacja pamięci Grzegorza Ciechowskiego w Centrum Kultury Dwór Artusa przy Rynku Staromiejskim 25 w Toruniu, gdzie zobaczymy przedmioty z domowego archiwum Anny Skrobiszewskiej - żony zmarłego artysty. - Grudzień to jest czas zadumy, ale w Toruniu oddajemy się tej zadumie podwójnie, bo myślimy o człowieku, który zmienił oblicze muzyki. Chcemy oddać hołd wielkiej postaci, a Dwór Artusa jest naturalnym miejscem, żeby to zrobić. Dlatego, że tutaj w piwnicach wszystko się zaczęło. Swoje pierwsze próby miała Republika (klub Od Nowa pierwotnie mieścił się w gmachu Dworu Artusa). W naszej wystawie nie chodzi o żaden patos, tylko o to, żeby pokazać, jaki Grzegorz Ciechowski był rzeczywiście - zaznaczył pełniący obowiązki dyrektora Dworu Artusa Piotr Drozdowski.

Anna Skrobiszewska powiedziała, że okres przed świętami przypomina co roku smutny czas i na nowo otwiera rany w sercu (Grzegorz Ciechowski zmarł 22 grudnia 2001 r.), ale jest to także dobra okazja do wspomnień. - W swoich archiwach domowych mam wiele różnych przedmiotów, które postanowiłam pokazać. Są to przedmioty osobiste. Niektóre z nich przez wiele lat były schowane i nie wyjmowane przeze mnie. Myślę, że zejście do piwnic Dworu Artusa, do pracowni Grzegorza, gdzie tworzył, było bardzo dobrym pomysłem. Chcemy pokazać Grzegorza nie tylko jako twórcę, ale także Jego bardzo prywatną stronę - zwróciła uwagę Anna Skrobiszewska. Na koniec swojej wypowiedzi podziękowała prezydentowi Torunia i wszystkim organizatorom wydarzeń związanych z Dniami Grzegorza Ciechowskiego. - Bo chciałam zauważyć, że Grzegorz był wielkim artystą i wspaniałym człowiekiem, ale nie słyszałam, żeby jakiś artysta miał tyle wydarzeń poświęconych swojej twórczości, jakie dzieją się właśnie w Toruniu i ja jestem naprawdę wzruszona i co roku bardzo się cieszę i bardzo dziękuję wszystkim ludziom, którzy są zaangażowani w tworzenie tych projektów - podkreśliła Anna Skrobiszewska.

Prezydent Torunia Michał Zaleski prosił, aby zachęcać mieszkańców Torunia do udziału w wydarzeniach związanych z Dniami Grzegorza Ciechowskiego. - Pokazujcie wartość twórczości Grzegorza Ciechowskiego dla naszego miasta i dla naszego kraju, bo jest ona trwała, niezmienna i ciągle wyjątkowa - dodał prezydent Michał Zaleski.

Program VIII Dni Grzegorza Ciechowskiego w Toruniu:

16 grudnia (piątek), godz. 19.00

koncert „Ciechowski Symfonicznie” w wykonaniu Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pod kierunkiem Krzysztofa Herdzina. Partie wokalne wykonają soliści:  NATALIA NYKIEL, TOMASZ „THOMSON” LACH, ANNA LASOTA, KRZYSZTOF IWANECZKO, GRZEGORZ WILK.

Przed koncertem: Operacja „Kombinat” – performens artystyczny w wykonaniu Orkiestry Vabank.

Sala koncertowa CKK Jordanki, Aleja Solidarności 1-3. Koncert biletowany

17 grudnia (sobota), godz. 15.00

Archiwum GC – audio-instalacja pamięci Grzegorza Ciechowskiego (z domowego archiwum Anny Skrobiszewskiej) – wernisaż.

Centrum Kultury „Dwór Artusa”, Rynek Staromiejski 6, 

17 grudnia (sobota), godz. 20.00

koncert specjalny pamięci Grzegorza Ciechowskiego, wręczenie Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Klub Od Nowa, ul. Gagarina 37a. Koncert biletowany

Imprezy towarzyszące:

11 grudnia (niedziela)

Orkiestra Vabank – muzyka Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w aranżacji na orkiestrę dętą:

godz. 11.30 - Galeria handlowa Atrium Copernicus

godz. 13.00 – Centrum handlowe Toruń Plaza

13 grudnia (wtorek), godz. 18.00

Konkurs Jednego Wiersza Obywatel Słowa im. Grzegorza Ciechowskiego, przygotowanie i prowadzenie: grupa artystyczna Atelier Toruń agAT. Restauracja Mistrz i Małgorzata ul. Szewska 17

15-17 grudnia

Muzyka Grzegorza Ciechowskiego w tramwajach MZK Toruń

do 31 grudnia

dostępne do zwiedzania: Archiwum GC – audio-instalacja pamięci Grzegorza Ciechowskiego (z domowego archiwum Anny Skrobiszewskiej), Centrum Kultury „Dwór Artusa” w Toruniu

Zdj. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Prezydent Paweł Gulewski przybija piątkę młodym piłkarzom
    Miasto, Sport
    Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Członek Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego podczas koncertu w CKK Jordanki
    Miasto
    Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Wspólne pamiątkowe zdjęcie przed Domem Kopernika
    Kultura, Miasto
    W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy z lotu ptaka
    Kultura, Miasto, Sport
    Ten weekend to petarda! Naukowa petarda, czyli znakomity piknik w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, a także koncerty i warsztaty dla mam, wszak w niedzielę obchodzą swoje święto.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Dziś (24 maja) od godziny 22.00 ruszą prace pod wiaduktami na ulicy Dybowskiej i na placu Armii Krajowej.
  • W związku z koniecznością wykonania sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE w Toruniu mogą wystąpić pewne utrudnienia dla ruchu pieszego i samochodowego w ciągu ul. Wały Gen. Sikorskiego. 27 maja br. inwestor - PGE Toruń przekaże teren budowy wykonawcy prac, który poinformował, że od 3 czerwca br. ruszą...
  • Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.
  • W wyniku losowania organizatorem meczu finałowego o Puchar Polski na szczeblu K-PZPN w sezonie 2023/2024 została Elana Toruń. Mecz finałowy zostanie rozegrany 12 czerwca 2024 r.