Toruń na podium w rankingu Perły Samorządu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń na podium w rankingu Perły Samorządu

Biznes, Miasto
Data publikacji: 24 maja 2024
Autor: Marcin Pryka

Toruń uplasował się na drugim miejscu w XII rankingu Perły Samorządu, organizowanym przez „Dziennik Gazeta Prawna”. Miasto zostało docenione za działania na rzecz przedsiębiorców oraz udogodnienia dla seniorów i młodzieży.

Toruń został wyróżniony wśród miast powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Zwycięzcą rankingu została Łódź, a trzecie miejsce powędrowało do Gdańska. Nagroda została wręczona 23 maja 2024 r. podczas Kongresu Perły Samorządu w Gdyni. Odebrał ją w imieniu Prezydenta Miasta, dyrektor Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu Łukasz Szarszewski.

Organizatorzy konkursu podkreślają, że samorządy trzymają wysoki poziom. Doceniane jest przede wszystkim podejmowanie innowacyjnych i nowatorskich inicjatyw oraz projektów, poprawiających warunki i jakość życia mieszkańców.

Partnerem merytorycznym rankingu organizowanego przez „Dziennik Gazetę Prawną” jest PwC Polska. Przeanalizowane dane dotyczyły 2023 r., ale monitorowany był też postęp w stosunku do poprzedniego.

Udział w rankingu jest bezpłatny, samorządy wypełniają rozbudowany kwestionariusz, który obejmuje większość obszarów działalności gmin. Wśród analizowanych dziedzin znalazły się: gospodarka, edukacja, zdrowie i opieka,­ cyfryzacja i środowisko. Organizatorzy konkursu podkreślają, że znalezienie się w wyróżnionej dziesiątce jest dużym osiągnięciem, ponieważ trzeba uzyskać wysoki wynik w każdej kategorii.

- Toruń zajął 2. miejsce w plebiscycie na najlepiej zarządzaną gminę w kraju. Przed nami uplasowała się jedynie Łódź, którą już za rok mam nadzieję wyprzedzimy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego sukcesu! Jesteśmy super miastem i będziemy jeszcze lepsi – tak skomentował wynik rankingu Prezydent Torunia Paweł Gulewski w mediach społecznościowych.

Wśród wyróżnionej dziesiątki gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców, w dalszej kolejności docenione zostały: Bydgoszcz, Katowice, Poznań, Gdynia, Płock, Lublin oraz Dąbrowa Górnicza i Rzeszów.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.