Lalkowy festiwal | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lalkowy festiwal

Kultura
Data publikacji: 19 października 2011
Autor: admin_vobacom

Piętnaście spektakli konkursowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz szereg wydarzeń towarzyszących złoży się na 17. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania. Od 22 do 28 października 2011 r. widzowie po raz kolejny zetkną się w Baju Pomorskim z bogactwem form teatru animacji.

"Prolog. Ekspedycja do utraconych sfer" Teatru Meinhardt&Krauss

Najwięcej zobaczymy oczywiście przedstawień polskich. Ale przyjadą do Torunia także goście z Czech, Słowacji, Niemiec, Włoch oraz Kanady. Jak zawsze przed południem bajowa szafa zapraszać będzie młodą widownię, zaś wieczorami starszych miłośników teatru.

Nurt dziecięcy zainauguruje "Daszeńka", przedstawienie Teatru Lalka z Warszawy. Historię małego pieska starsi widzowie pamiętają być może z dobranocki sprzed lat. Warszawska inscenizacja, pełna ciepła i uroku, pozwoli dzieciom zaprzyjaźnić się z główną bohaterką, która, tak jak widzowie, dopiero wkracza w świat, poznaje go i odkrywa. W repertuarze dla dzieci znajdą się również wielkie widowiska. Musicalem w konwencji lat 20. i 30. będzie inscenizacja "Pchły Szachrajki" w reż. Piotra Tomaszuka zrealizowana w Teatrze Guliwer. Przedstawienie będzie łączyło świat teatru i filmu, pojawią się tu bowiem elementy multimedialne. Kolejnym widowiskiem muzycznym będzie "Pinokio" Teatru Pinokio z Łodzi, w którym na tytułowego bohatera inscenizatorzy spojrzeli nie jak na nieokrzesanego kłamczucha, lecz dziecko poszukujące i twórcze.

Wśród festiwalowych propozycji nie zabraknie spektakli kameralnych. Takie będzie "Sávitrí" w wykonaniu Teatru Líšeň z Czech. Historia bohaterki mitologii indyjskiej opowiedziana zostanie z wykorzystaniem teatru cienia. Kiedy mowa o baśniach, z pewnością jedną z pierwszych, które przychodzą nam na myśl, jest "Czerwony Kapturek". Tę klasyczną historię opowie nam jeden z najważniejszych europejskich reżyserów teatru animacji, obdarzony niezwykłą wyobraźnią Josef Krofta. Od kilku lat organizatorzy festiwalu starają się pamiętać również o najmłodszych widzach. "On-Off" włoskiego Teatru La Barracca to propozycja dla dzieci od 1. roku życia.

"On-Off" Teatru La Barracca z Włoch

- Punktem wyjścia jest w tym spektaklu zabawa światłem – opowiada Marzenna Wiśniwska. - Za sprawą żarówek i lampek powstaje historia o rodzinie i dziecku, które przychodzi na świat.

W nurcie przedstawień dla starszych widzów pojawią się inscenizacje ważnych współczesnych tekstów. Teatr Wierszalin pokaże "Traktat o manekinach" na podstawie "Sklepów cynamonowych" Bruna Schulza. "Końcówkę" Becketta zobaczymy w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora im. Andersena z Lublina. Użycie maski i innych środków plastycznego wyrazu, jakie ma do dyspozycji teatr animacji, pozwoli zapewne nadać tekstowi nowych znaczeń. Problem przemocy poruszy spektakl Opolskiego Teatru Lalki i Aktora "Nie płacz Anno" na podstawie sztuki Juliusa Meinholma. Z kolei Białostocki Teatr Lalek  przyjedzie z "Księżniczką Anginą", skrzącym się absurdem spektaklem opartym na tekście Rolanda Topora. Teatr Baj z Warszawy w przedstawieniu "Arszenik" zaprosi nas do świata uroczych starszych pań, które wspominając czasy młodzieńcze wywołają kilka duchów z przeszłości.

"Księżniczka Angina" Białostockiego Teatru Lalek 

Wśród przeznaczonych dla starszych widzów przedstawień zagranicznych warto wymienić "Prolog. Ekspedycję do utraconych sfer" Teatru Meinhardt&Krauss z Niemiec. Tym razem znani w Toruniu twórcy postawią pytanie, co było przed początkiem naszego życia, zanim pojawiliśmy się na świecie. Dzięki wykorzystaniu środków multimedialnych otworzy się przed widzem świat pełen metafor. Próbą postawienia diagnozy współczesności będzie przedstawienie "Putin na nartach" Teatru Lišeň z Czech. Spektakl powstał na podstawie książki zamordowanej dziennikarki rosyjskiej Anny Politkowskiej. Przedstawienie przenosi nas do Rosji z czasu tragedii w Biesłanie i w teatrze na Dubrowce. Te wydarzenia skonfrontowane zostaną z codziennością Rosjan oraz z wielką polityką.

Nie zabraknie jednak lżejszych propozycji. Do takich należeć będzie "Cyrk sierot" Teatru Les Sages Fous z Kanady, złożony z urywków zrealizowanych w cyrkowej formie. Przedstawienie pokaże, jak bardzo w świecie mieszają się sprawy poważne z trywialnymi. Teatr Drak zaproponuje z kolei  "Sen Pedrolina", klasyczną komedię dell arte.

Nie można również zapomnieć o pozakonkursowych prezentacjach gospodarzy. Teatr Baj Pomorski pokaże dwa spektakle: "Makbeta" i "Na Arce o ósmej". Podczas festiwalu odbędzie się również kolejna edycja Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych. Warto też obejrzeć etiudy studentów szkół teatralnych z Białegostoku i Wrocławia. Stałym elementem jest również Akcja. Animacja. Prezentacja. Nie zabraknie także muzycznych akcentów, a festiwal jak zwykle zainauguruje barwna parada.

Festiwal dofinansowany jest z pieniędzy Urzędu Miasta Torunia.

Program festiwalu TUTAJ

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
    Miasto
    Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.