Pożegnanie z Panią Ambasador | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Pożegnanie z Panią Ambasador

Miasto
Data publikacji: 17 maja 2024
Autor: Małgorzata Litwin
Pani Ambasador Węgier z prezydentem Gulewskim podczas wręczania pamiątkowych upominków

Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r. Rozmawiano o wspólnych projektach, m.in. z zakresu kultury, promocji i smart city.

Pani Ambasador kończy misję dyplomatyczną w Polsce i w maju odwiedza miasta, z którymi była szczególnie związana w czasie pełnienia swojej funkcji. Należy do nich Toruń, który odwiedzała wielokrotnie, zarówno służbowo, jak i prywatnie z rodziną. Była w Toruniu m.in. 6-8 lipca 2018 r. wraz z małżonkiem podczas wizyty szefów dyplomatycznych w województwie kujawsko-pomorskim oraz w 2022 r. podczas inauguracji III Festiwalu Czango w Centrum Kultury Dwór Artusa.

Pani Orsolya Zsuzsanna Kovács jest rodowitą Węgierką, ale doskonale mówi po polsku. W dzieciństwie cztery lata spędziła w Warszawie, gdzie jej ojciec pracował jako dyplomata, później była stypendystką Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kończąca się jej misja w Polsce, która trwała 7,5 roku (od marca 2017), jest rekordowa w historii węgierskiej dyplomacji. Przed objęciem swojej funkcji pracowała w Polsce jako tłumaczka, publikowała w mediach polskich (np. Rzeczpospolita, Wprost) i węgierskich (np. Magyar Nemzet). Jest autorką książki Lengyel mozaik, która zawiera wywiady z 14 osobistościami polskiego życia publicznego, wśród których znaleźli się m.in.: Lech Wałęsa, Stanisław Dziwisz, Władysław Bartoszewski, Andrzej Wajda, Roman Kowalski. Stąd, mimo powrotu do Budapesztu w celu objęcia tam stanowiska w kancelarii prezydenta Wegier, Pani Ambasador czuje się związana z Polską i deklaruje dalsze wsparcie i animowanie współpracy Węgier z polskimi miastami, m.in. w sferze gospodarki, kultury czy rozwijania nowoczesnych technologii miejskich.

- Bramy Torunia są zawsze szeroko otwarte dla Pani Ambasador. Serdecznie zapraszamy do odwiedzania naszego miasta, kiedy tylko będzie okazjazapewnił prezydent Torunia Paweł Gulewski.Proszę o nas nie zapominać. Jesteśmy zainteresowani węgierskimi projektami rozwojowymi, szczególnie dotyczącymi smart city, ale także współpracą na polu kultury i turystyki.

Na pożegnanie prezydent Paweł Gulewski przekazał dyplomatce pamiątkowe upominki - bukiet kwiatów, figurkę anioła i toruńskie pierniki.

Warto przypomnieć, że 12 lipca 2012 r. wicepremier Węgier Tibor Navracsicsa, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika Andrzej Radzimiński oraz ówczesny prezydent Torunia Michał Zaleski odsłonili na ścianie budynku Collegium Maius tablicę upamiętniającej solidarną postawę toruńskiej społeczności akademickiej z Węgierską Rewolucją 1956. Był to jeden z elementów uroczystych obchodów Dnia Węgierskiego.

Toruń współpracuje z węgierskimi artystami. W 2011, 2012 i 2017 r. gościliśmy na Bella Skyway Festival węgierską grupę Limelight - światowego lidera w dziedzinie światła i mappingów. Cyklicznym wydarzeniem jest taneczny Festiwal Czango, którego V edycja odbędzie się w Toruniu 11-13 października 2024

W 2021 r. węgierski klub ALBA Fehervar uczestniczył w XIX Turnieju koszykarskim Memoriał im. Wojtka Michniewicza.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: młoda dziewczyna śpiewa do mikrofony, gra na niebieskiej gitarze elektrycznej, w tle ceglany mur
  Kultura, Miasto
  Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • SP12 widok z drona na nowe budynki szkolne i plac zabaw
  Inwestycje, Miasto
  Do 27 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do pracy w nowej Szkole Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej na lewobrzeżu.
 • Miasto
  Uroczyste ślubowanie na sztandar miasto zakończyło 17 czerwca 2024 r. służbę przygotowawczą 6 nowych pracowników Urzędu Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Muzeum Okręgowe w Toruniu z przyjemnością zaprasza na II Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę, 22 czerwca 2024 r.
 • Śniadanie prasowe z dziennikarzami lokalnych mediów
  Miasto
  O obsłudze medialnej wydarzeń miejskich i organizacji pracy dziennikarzy współpracujących z Radą Miasta Torunia była mowa na śniadaniu prasowym 18 czerwca 2024 r. zorganizowanym przez przewodniczącego Łukasza Walkusza.
 • Miasto, MZK
  Cichsze, bezpieczniejsze, zielone – takie są efekty modernizacji torowisk tramwajowych w naszym mieście.
 • Martyna Wojciechowska - dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna została laureatką Złotego Anioła MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze za niepokorność twórczą.
 • - W nocy z 18 na 19 czerwca 2024 r. w obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wody i lokalne podtopienia - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Ulicami Torunia ponownie przejedzie rolkowy peleton. W sobotę 22 czerwca 2024 r. zaplanowano pierwsze z wakacyjnych spotkań toruńskich rolkarzy pod hasłem Nightskating. W wydarzeniu co roku bierze udział kilkuset uczestników.
 • Już w czwartek 20 czerwca 2024 r. rozpoczyna się coroczne toruńskie świętowanie – do 24 czerwca czeka nas masa atrakcji.
 • Od poniedziałku do piątku w godz. 17.00-21.00 działa Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia Telefon dla Osób Doznających Przemocy Domowej.
 • - W środę 19 czerwca 2024 r. od godz. 1:00 do godz. 7:00 na terenie miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 15 mm do 30 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Lokalnie grad - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
 • Dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu zostanie powołany na okres czterech lat.,
 • 13 zawodniczek klubu MKS Trójka w weekend wystartowało w Mistrzostwach Polski oraz Pucharze Lublina 2024 w jeździe figurowej na rolkach.