Ksiądz Popiełuszko na pomniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ksiądz Popiełuszko na pomniku

Kultura
Data publikacji: 20 października 2011
Autor: admin_vobacom

Toruń upamiętnił błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszkę. Jego pomnik przy alei Jana Pawła II, w pobliżu wjazdu na most drogowy, został odsłonięty 19 października 2011 roku, w 27. rocznicę porwania i zamordowania duchownego przez oficerów Służby Bezpieczeństwa.

Uroczystości rozpoczęła Msza święta w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, koncelebrowana przez biskupa toruńskiego ks. Andrzeja Suskiego. W nabożeństwie wzięli udział  członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki i zaproszeni przez nich goście, harcerze z ZHP i ZHR, poczty sztandarowe województwa kujawsko-pomorskiego, miasta Torunia, regionów NSZZ "Solidarności" oraz toruńskich instytucji i stowarzyszeń. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Nauczycielski Con Anima. Po Mszy św. jej uczestnicy przeszli pod pomnik, prowadzeni przez Orkiestrę Wojskową Garnizonu Toruń.

 

- Przesłanie tego pomnika i jego artystyczna wymowa są głębokie i jasne: zgodne zarówno z chrześcijańskim pojmowaniem cierpienia, śmierci i odnowienia życia, jak i  etosem „Solidarności”, której za życia służył ksiądz Jerzy. Przyjmujemy zatem ten nowy symbol w nadwiślańskim krajobrazie Torunia z szacunkiem, uznając, że wyraża on polski ból, ale i polskie nadzieje - mówił do zgromadzonych zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

Członkowie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w swoich wystąpieniach przypomnieli ideę i okoliczności wzniesienia monumentu.  Budowa pomnika została wsparta m.in. z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Torunia. Sam projekt pomnika został przez jego autora przekazany nieodpłatnie. Miasto wzięło również na siebie koszty zagospodarowania terenu wokół pomnika, który został w ostatnich tygodniach uporządkowany: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe.

- To był trudny pomnik i droga do niego była trudna. Dlatego jestem szczęśliwy, że już jest - mówił projektant monumentu prof. Kazimierz Gustaw Zemła. - Symbol ma przemawiać wieloznacznie, ale mocno. Ksiądz Popiełuszko patrzy w przestrzeń miasta, obejmuje nas prawą i lewą ręką - bo wszyscy jesteśmy wspólnotą i o tę wspólnotę powinniśmy dbać.

Prace rzeźbiarskie przy pomniku wykonał Paweł Pietrusiński, a prace odlewnicze Marek Żebrowski. Sama figura pomnikowa razem z podstawą ma około 5 metrów wysokości. Pomnik ukazuje stojącą sylwetkę kapłana, "Radośnie rozwarte ramiona, trochę przypominające ręce na krzyżu, zerwane sznury przypominające sposób zadanej śmierci, cała postać, z rozwiewaną kapłańską stułą, po wynurzeniu z osadów dna Wisły stanęła już na piedestale z granitowego sjenitu z piastowskiego Przedborowa, na którym widnieje znana dewiza demokracji: "Zło dobrem zwyciężaj"".

Ks. Józef Nowakowski, jeden z inicjatorów budowy pomnika

Na cokole znajdują się napisy:

  • z prawej strony  cokołu: "Nie  ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu" (fragment z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.)
  • z tyłu cokołu: "Kapelanowi „Solidarności”, męczennikowi, niezłomnemu świadkowi Chrystusa - Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń".

Z okazji odsłonięcia toruńskiego pomnika Poczta Polska wypuściła na rynek znaczek pocztowy z wizerunkiem pomnika.

Czytaj więcej:

Ks. Jerzy Popiełuszko - biogram >>>

Myśli ks. Jerzego Popiełuszki >>>

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
    Miasto
    Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.