Jubileusz artystów | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz artystów

Kultura
Data publikacji: 12 marca 2010
Autor: admin_vobacom

Dwoje toruńskich artystów: Ewelina Szczech-Siwicka i Henryk Siwicki obchodzi w tym roku jubileusz 55-lecia działalności artystycznej. Jego ukoronowaniem będzie wystawa w Galerii Na Piętrze w siedzibie toruńskiego ZPAP, która otwarta zostanie 19 marca 2010 r. o godz. 18.00.
 
Prace obojga małżonków znane są nie tylko miłośnikom sztuki, bowiem na ich pomniki natykają się zwykli przechodnie w Toruniu i wielu innych miejscowościach. Znają ich także miłośnicy medalierstwa.

Ewelina Szczech-Siwicka urodziła się w Toruniu w 1932 roku. Dyplom uzyskała w 1955 roku na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, w pracowni prof. Jerzego Hoppena. Od 1956 roku jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje twórczo w dziedzinie grafiki, rzeźby i medalierstwa. Jest autorka licznych monotypii, linorytów, drzeworytów i rysunków, w których przedstawia własna wizję postrzegania rzeczywistości. Drugą ważna dziedziną Jej twórczości są realizacje rzeźbiarskie: pomniki,  rzeźby plenerowe w kraju i za granicą (Getynga, 1988 rok – realizacja formy przestrzennej w zespole polsko-niemieckim), płaskorzeźby, kartusze, tablice pamiątkowe oraz medaliony, medale i plakiety. Poprzez tę dziedzinę twórczości Artystka akcentuje swój bliski związek z regionem. Pomniki, tablice pamiątkowe, kartusze i płaskorzeźby Jej autorstwa znajdują się m. in. w Bydgoszczy, Ostromecku, Chełmnie, Grudziądzu, Elblągu, Gdańsku, Gierłoży i Słońsku. Część realizacji wykonała wspólnie z mężem Henrykiem Siwickim – artystą rzeźbiarzem. Jednak najwięcej pracy i czasu Ewelina Szczech-Siwicka poświęciła Toruniowi – miastu, w który  mieszka od urodzenia i tworzy  i gdzie na każdym kroku można spotkać Jej prace. Ponadto wykonała wiele projektów grafiki użytkowej (opakowania, etykiety itp.) oraz szereg prac z dziedziny dekoracji wnętrz i elewacji (mozaiki i sqraffita) na zlecenie PP Pracownie Sztuk Plastycznych w Toruniu. Swoje prace prezentowała na 7 wystawach indywidualnych w kraju i 51 zbiorowych w kraju i za granicą. Otrzymała wiele nagród, medali, dyplomów uznania, podziękowań i listów gratulacyjnych.
 
Henryk Siwicki urodzony w 1927 roku w Wilnie. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni Tymona Niesiołowskiego i Tadeusza Godziszewskiego, u którego uzyskał dyplom w dziedzinie rzeźby w 1955 r. Cały okres twórczości poświęcił rzeźbie realizując pomniki, formy przestrzenne, rzeźbę portretową. Uprawia też malarstwo i rysunek. Jest Rzeczoznawcą MKiDN w zakresie rzeźby .
Prace znajdują się w wielu miastach – w instytucjach kulturalnych jak np. Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, muzea w Toruniu, Chełmnie, Grudziądzu, a także w plenerach miast polskich (Toruń, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Inowrocław) oraz zagranicą – w Getyndze i Porsgrunn w Norwegii.

Patronat honorowy nad wystawą, która czynna będzie do połowy kwietnia sprawuje prezydent Michał Zaleski.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: na scenie stoją mężczyzna i kobieta w eleganckich strojach
    Kultura, Miasto
    „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Zastępczyni prezydenta Dagmara Zielińska podczas pikniku
    Kultura, Miasto
    Dziesiątki kolorowych stanowisk, a w nich ciekawe eksperymenty i warsztaty rozwijające umysł, kreatywność i ciekawość. Tak wyglądał 25 maja 2024 r. piknik Naukowa Petarda w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
  • Na zdjęciu: kompozytor Krzesimir Dębski z medalem na szyi, obok prezydent Torunia Paweł Gulewski i dyrektor TOS Przemysław Kempiński
    Kultura, Miasto
    Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
  • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Artur Szponka wręcza nagrodę nastolatce, z tyłu stoja pozostali uczestnicy konkursu wokalnego
    Kultura, Miasto
    26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
  • Zalane wodą Wały gen. Sikorskiego w piątkowe popołudnie, fot. Małgorzata Litwin
    Drogi, Miasto
    Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Teren tzw. Wrzosowiska z lotu ptaka
    Miasto
    Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Od turnieju piłkarskich skrzatów czyli najmłodszych adeptów futbolu z Akademii Pomorzanina rozpoczął się 25 maja 2024 r. kolejny "Weekend z Pomorzaninem", odbywający się tym razem pod patronatem Miasta Toruń.
  • Po ulewnym piątku, także sobota 25 maja zapowiada się w Toruniu burzowo. Załamanie pogody jest spodziewane w godzinach popołudniowych.
  • Koncert reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego w CKK Jordanki zainaugurował 24 maja 2024 r. obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. Jednostka powstała w 2018 r. i jest jedynym w Polsce centrum szkolenia tego rodzaju Sił Zbrojnych. W 2020 r. nadano jej imię kpt. Eugeniusza Konopackiego pseud. Trzaska...
  • Potężna ulewa i gradobicie nawiedziły Toruń w piątek 24 maja 2024 r. Służby miejskie ruszyły do działania.
  • Będą zmiany na Wrzosowisku i Winnicy. Przystąpienie do prac nad miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego zapowiedział 24 maja 2024 r. Prezydent Torunia Paweł Gulewski.
  • Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w piątek 24 maja 2024 r. odsłonięto tablicę poświęconą pamięci prof. Ryszarda Łaszewskiego. Imieniem profesora nazwano jedną z sal reprezentacyjnych.
  • 5 pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu otrzymało nagrody Prezydenat Miasta Torunia z okazji Dnia Muzealnika. Uroczystość odbyła się 24 maja 2024 r. 18 maja obchodzony był Międzynarodowy Dzień Muzeów. Jest to coroczne święto ustanowione 28 maja 1977 r. przez Międzynarodową Radę Muzeów działającą przy UNESCO. Święto stanowi okazję do złożenia...
  • Prof. Jim Mazurkiewicz – animator współpracy polsko-amerykańskiej w naszym województwie, był 24 maja 2024 r. gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego.