Holendrzy w grodzie Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Holendrzy w grodzie Kopernika

Miasto
Data publikacji: 19 października 2011
Autor: admin_vobacom

19 października na zaproszenie Towarzystwa Miast Partnerskich przybędzie do Torunia 51 przedstawicieli holenderskiej Lejdy. Holendrzy zwiedzą miasto, Barbarkę oraz Piwnice, wezmą udział w zebraniu członków TMPT i Stedenband Leiden-Toruń w Dworze Mieszczańskim i spotkają się z władzami miasta.

W 51-osobowej delegacji są osoby reprezentujące wiele dziedzin życia w Lejdzie, m.in. specjalista od pozyskiwania funduszy dla NGO, ekolog, dziennikarka, terapeutka, sportowcy. Zostały dla nich przygotowane spotkania w miejscach związanych z ich zainteresowaniami i profesją. Dziennikarka i podróżniczka Mariette van Beek odwiedzi redakcję „Nowości” oraz złoży wizytę w Biurze Informacji Turystycznej. Ekolog Martin Kroon wygłosi w urzędzie miasta wykład na temat „Eco-driving". Natomiast Arie Kluijver spotka się z dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Robertem Małeckim. Rozmowy dotyczyć będą organizacji pozarządowych. Terapeutka Sabine de  Raaf odwiedzi Fundację Rozwoju Aktywności Twórczej Les Artes oraz Środowiskowy Dom Samopomocy Pracownia Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Theo i Wil Westgeest złożą wizytę w jednym z toruńskich domów dziecka.

Program pobytu mieszkańców Lejdy w Toruniu TUTAJ.

Licząca 113 tys. mieszkańców Lejda, położona w pobliżu Amsterdamu, należy do najstarszych miast niderlandzkich. Podobnie jak Toruń prawa miejskie otrzymała w XIII wieku. Stare centrum zachwyca zabytkową architekturą i urokliwym labiryntem wąskich uliczek, splecionych siecią kanałów, pokrywających się z linią średniowiecznych murów miasta. W Lejdzie mieści się również najstarszy holenderski uniwersytet, założony w 1575 r. oraz ważne instytucje naukowo-badawcze i towarzystwa naukowe: Biblioteka Uniwersytecka, Biblioteka Literatury Niderlandzkiej i obserwatorium astronomiczne. Miasto jest też znanym ośrodkiem gospodarczym - słynie z handlu tulipanów, przemysłu maszynowego, kosmetycznego i włókienniczego. W Lejdzie urodził się w 1606 r. Rembrandt Harmenszoon van Rijn, malarz, rysownik i grafik, jeden z największych artystów europejskich.

Toruń współpracuje z Lejdą od 1988 r. Kontakty prowadzone są głównie poprzez Towarzystwo Miast Partnerskich Torunia. Jego siedziba mieści się w toruńskim Dworze Mieszczańskim, średniowiecznym budynku, wyremontowanym z pomocą finansową Holendrów. Tam odbywają się wspólne spotkania, poplenerowe wystawy malarstwa i fotografii z obu miast. Od lat 90. organizowana jest wymiana mieszkańców Torunia i Lejdy. Co roku w maju przedstawiciele Torunia wyjeżdżają do Lejdy, natomiast w październiku w ramach wymiany Holendrzy odwiedzają Toruń. Kontakty te dotyczą w szczególności sfery kultury, ochrony środowiska, życia gospodarczego, turystyki, ochrony zdrowia, oświaty, nauki i promowania Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
    Miasto, Sport
    Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
  • Dziecko na rowerku na Motoarenie
    Sport
    246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
  • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
    Miasto
    W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Rondo Czadcy z tramwajem
    Drogi, Miasto
    Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
  • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
    Kultura, MZK
    Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
  • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
    Miasto
    Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
  • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
  • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
  • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
  • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
  • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
  • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
  • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
  • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.