www.torun.pl

Żużel wrócił do korzeni

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 czerwca 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Żużel wrócił do korzeni

Legendy polskiego żużla, wspaniałe motocykle, niezwykłe wspomnienia - 29 czerwca 2017 r., w przeddzień inauguracyjnej rundy Speedway Euro Championship, w CH Plaza w Toruniu, otwarto Muzeum Sportu Żużlowego.  To pierwszy taki obiekt w Polsce i trzeci w Europie.

Miejsce utworzenia Muzeum Sportu Żużlowego nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj, przy ulicy Broniewskiego 98, w latach 1957-2008 znajdował się stadion żużlowy, na którym pierwsze kroki stawiali Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawina czy Mirosław Kowalik. Wiele kart historii toruńskiego żużla zostało zapisanych właśnie na tym nieistniejącym już obiekcie. To tutaj toruńskie "Anioły" wywalczyły cztery złote krążki Drużynowych Mistrzostw Polski.

Już samo otwarcie muzeum było nietypowe. Zaczęło się bowiem od wjazdu na salę żużlowego motocykla. Nie zabrakło także wielkich legend żużla, między innymi Jerzego Szczakiela, Pawła Waloszka, Zenona Plecha, Andrzeja Wyglendy, Jana Ząbika, Wojciecha Żabiałowicza i wielu innych. Był także tata Tomasza Golloba, Władysław Gollob.

- Dla Torunia będzie to muzeum interesujące i znaczące. Żużel ma bowiem to do siebie, że ucieleśnia marzenia i emocje sportowe już kilku pokoleń torunian, a dla niektórych jest on jednym z najważniejszym symboli naszego miasta – mówił podczas otwarcia muzeum prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gratuluję pomysłodawcom powołania w tym miejscu Muzeum Sportu Żużlowego. Słowa uznania kieruję do środowiska Speedway Nostalgii oraz wszystkich osób, które wsparły całą muzealną logistykę lub przekazały wartościowe eksponaty.

Prezydent Zaleski wręczył legendom żużla i tacie Tomasza Golloba pamiątkowe portrety.

Muzeum opiera się głównie na kolekcji motocykli. Warto dodać, że jest to jedna z trzech największych kolekcji związanej z żużlem w całej Europie. Wśród eksponatów można zobaczyć także te, z lat 60. i 70. Ciekawostką jest fakt, że w Muzeum będzie można zobaczyć jedyny polski motocykl żużlowy – FIS.

Twarzą muzeum jest ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel. Swoje miejsce w muzeum posiada również legenda polskiego żużla, Tomasz Gollob, który uważany jest przez wielu ekspertów za najlepszego polskiego żużlowca w historii.

Pośród wielu instalacji i ekspozycji jest między innymi ściana mistrzów, ekspozycja multimedialna przenosząca nas w czasie, bus żużlowca w rzeczywistych rozmiarach.

Warto dodać, że muzeum jest w pełni integralne z odwiedzającymi. Można tu usiąść na motocyklu, dotknąć eksponatów, a także przenieść się w czasie. Jak? W specjalnie przygotowanej sali, będzie można obejrzeć archiwalny mecz żużlowy ze współczesnym komentarzem… Tomasza Lorka.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum organizowane będą wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Toruńską starówkę w charakterystycznym stylu gry Minecraft przygotowali fani tej komputerowej zabawy, jednej z najpopularniejszych gier na świecie.
 • Miasto, Sport
  W sobotę 27 lipca 2019 r. na Motoarenie odbędzie się 2. runda tegorocznego cyklu Tauron Speedway Euro Championship.
 • Miasto
  Piękna pogoda, a do tego Szekspir na ulicach, porywające, pełne pasji Dni Tanga, YouTube na deskach Teatru im. Wilama Horzycy, historia toruńskiego sportu poznawana na rowerze - tych i wielu innych atrakcji nie można przeoczyć w ten weekend w Toruniu.
 • Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji oraz CHR PLAZA zapraszają w sobotnie popołudnia lipca i sierpnia na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym.
 • Miasto, Sport
  Blisko 100 osób wzięło udział w Rajdzie Rowerowym - Szlakiem Toruńskiego Sportu. Uczestnicy na trasie poznali gości specjalnych wydarzenia m.in. legendę czarnego sportu Jana Ząbika, współtwórcę sukcesów lekkoatletów i koszykarzy Rajmunda Jagodzińskiego, czy prezesa TKKF Toruń i znawcę historii toruńskiego sportu Ryszarda Kowalskiego.
 • Miasto, Sport
  Dwudziestu czterech młodych żużlowców wystartowało w sobotę 20 lipca 2019 r. na Motoarenie w zawodach European 125cc Youth Track Racing Cup.
 • 19 lipca 2019 r. zostały wypłacone pierwsze świadczenia 500+ i 300+ dla osób, które złożyły wnioski 1 lipca 2019 roku.
 • W ramach Sportowego Lata w Toruniu na basenach letnich na Bydgoskim Przedmieściu 19 lipca 2019 r. odbyła się rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party”. Organizatorem wydarzenia był Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji i Stowarzyszenie GOSPORT!
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski docenił pracę trzydziestu sześciu urzędników. 18 lipca 2019 r. wręczył im awanse stanowiskowe.
 • Inauguracja piłkarskiej II Ligi zbliża się wielkimi krokami. W stawce osiemnastu drużyn nie zabraknie Elany Toruń, która w poprzednim sezonie była bardzo bliska awansu do Nice I Ligi. 20 lipca 2019 roku żółto-niebiescy zaprezentowali się kibicom. Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Daneckiego odbył się także coroczny turniej Mucha Cup oraz mecz...
 • Rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych dotyczących projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla obszaru toruńskiej starowki wraz z otoczeniem. Dokument ten ustala m.in.: jakie są zasady zagospodarowania na konkretnych obszarach, jakie jest przeznaczenie terenów, na jakich zasadach chroniony jest i kształtowany...
 • Prace budowlane na Wałach gen. Sikorskiego nabierają tempa. Na budowę zwożone są płyty podtorowe. Ich układanie rozpocznie się w przyszłym tygodniu.
 • Rozpoczęła się 16. edycja festiwalu Song of Songs. Koncerty odbywają się w dniach 19-20 lipca 2019 r. na scenie plenerowej przy CKK Jordanki.
 • Ostatni dzień lipca będzie zarazem pierwszym dniem, kiedy torunianie będą mogli wsiąść na rowery miejskie. Na toruńskich ulicach pojawiły się już stacje, z których będzie można wypożyczać rowery. Od kilku tygodni działa strona www.torvelo.pl, gdzie można się zalogować i zapoznać z regulaminem wypożyczania jednośladów.