Żużel wrócił do korzeni | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Żużel wrócił do korzeni

Miasto, Sport
Data publikacji: 30 czerwca 2017
Autor: Sylwia Derengowska
Żużel wrócił do korzeni

Legendy polskiego żużla, wspaniałe motocykle, niezwykłe wspomnienia - 29 czerwca 2017 r., w przeddzień inauguracyjnej rundy Speedway Euro Championship, w CH Plaza w Toruniu, otwarto Muzeum Sportu Żużlowego.  To pierwszy taki obiekt w Polsce i trzeci w Europie.

Miejsce utworzenia Muzeum Sportu Żużlowego nie jest przypadkowe. To właśnie tutaj, przy ulicy Broniewskiego 98, w latach 1957-2008 znajdował się stadion żużlowy, na którym pierwsze kroki stawiali Jan Ząbik, Wojciech Żabiałowicz, Jacek Krzyżaniak, Robert Sawina czy Mirosław Kowalik. Wiele kart historii toruńskiego żużla zostało zapisanych właśnie na tym nieistniejącym już obiekcie. To tutaj toruńskie "Anioły" wywalczyły cztery złote krążki Drużynowych Mistrzostw Polski.

Już samo otwarcie muzeum było nietypowe. Zaczęło się bowiem od wjazdu na salę żużlowego motocykla. Nie zabrakło także wielkich legend żużla, między innymi Jerzego Szczakiela, Pawła Waloszka, Zenona Plecha, Andrzeja Wyglendy, Jana Ząbika, Wojciecha Żabiałowicza i wielu innych. Był także tata Tomasza Golloba, Władysław Gollob.

- Dla Torunia będzie to muzeum interesujące i znaczące. Żużel ma bowiem to do siebie, że ucieleśnia marzenia i emocje sportowe już kilku pokoleń torunian, a dla niektórych jest on jednym z najważniejszym symboli naszego miasta – mówił podczas otwarcia muzeum prezydent Torunia Michał Zaleski. - Gratuluję pomysłodawcom powołania w tym miejscu Muzeum Sportu Żużlowego. Słowa uznania kieruję do środowiska Speedway Nostalgii oraz wszystkich osób, które wsparły całą muzealną logistykę lub przekazały wartościowe eksponaty.

Prezydent Zaleski wręczył legendom żużla i tacie Tomasza Golloba pamiątkowe portrety.

Muzeum opiera się głównie na kolekcji motocykli. Warto dodać, że jest to jedna z trzech największych kolekcji związanej z żużlem w całej Europie. Wśród eksponatów można zobaczyć także te, z lat 60. i 70. Ciekawostką jest fakt, że w Muzeum będzie można zobaczyć jedyny polski motocykl żużlowy – FIS.

Twarzą muzeum jest ikona speedwaya, pierwszy polski indywidualny mistrz świata z 1973 roku, Jerzy Szczakiel. Swoje miejsce w muzeum posiada również legenda polskiego żużla, Tomasz Gollob, który uważany jest przez wielu ekspertów za najlepszego polskiego żużlowca w historii.

Pośród wielu instalacji i ekspozycji jest między innymi ściana mistrzów, ekspozycja multimedialna przenosząca nas w czasie, bus żużlowca w rzeczywistych rozmiarach.

Warto dodać, że muzeum jest w pełni integralne z odwiedzającymi. Można tu usiąść na motocyklu, dotknąć eksponatów, a także przenieść się w czasie. Jak? W specjalnie przygotowanej sali, będzie można obejrzeć archiwalny mecz żużlowy ze współczesnym komentarzem… Tomasza Lorka.

Oprócz ekspozycji stałych, w muzeum organizowane będą wystawy fotograficzne, a także spotkania z zawodnikami.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Chłopiec sklejający model okrętu podczas zajęć grupowych
    Miasto
    13 maja rozpoczął się nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia na rok szkolny 2024/2025 w MDK i OPPDH.
  • Nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025
    Miasto
    13 maja 2024 r. rusza nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025.
  • Rocznicowe przejażdżki w klimacie retro
    Miasto, MZK
    Z okazji 133. rocznicy toruńskiej komunikacji Miejski Zakład Komunikacji zaprasza na bezpłatne przejażdżki tramwajem turystycznym. Odbędą się one 16 i 17 maja.
  • Miasto, Sport
    Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Uczennica i uczeń podczas zdawania egzaminu ósmoklasisty, fot. Sławomir Kowalski
    Miasto
    982 toruńskich uczniów rozpocznie we wtorek 14 maja 2024 r. egzaminy ósmoklasistów. Przed nimi sprawdzian końcowy z języka polskiego, matematyki i języka obcego.
  • Ponad 100 osób uczestniczyło w dwóch rajdach turystyczno-krajoznawczych zorganizowanych przez Stowarzyszenie GoSport dla uczczenia Roku Flisactwa w Toruniu. Spławianie towarów Wisłą na tratwach było przez wieki charakterystycznym elementem toruńskiego krajobrazu. Flisacy mieli tu swoje stałe miejsca kwaterowania, gospody, w których spędzali czas...
  • W dniach 10-12 maja 2024 r. w Zgorzelcu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim - XXX Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Sportach Halowych. Niezwykły sukces odniosła ekipa z Centurii, której 7 zawodników zakwalifikowało się do tych prestiżowych zawodów.
  • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na I Toruńską Noc Muzeów, która odbędzie się w sobotę 18 maja 2024 r. w godz. od 18:00 do 00.00.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia przy współpracy ze Stowarzyszeniem Go Sport! organizuje lokalne mini Mistrzostwa Europy w piłce nożnej pn.: „Toruńskie EURO 2024”.
  • Kompletem zwycięstw zakończyli siatkarze CUK Anioły Toruń turniej finałowy o awans do Tauron 1. Ligi. Po meczu odbyła się dekoracja zwycięzców i feta z toruńskimi kibicami.
  • Na placu przy kościele pw. Matki Bożej łaskawej odbył się XXIV Festyn Parafialny w Czerniewicach.
  • Po raz 13. ulicami Torunia przebieli uczestnicy Run Toruń. Rywalizacja odbywała się na dystansie 5 i 10 km. Dodatkowe trasy przygotowano dla dzieci i młodzieży.
  • 12 maja obchodzimy Międzynarodowego Dzień Pielęgniarek i Położnych. Życzenia z okazji święta złożył prezydent Torunia Paweł Gulewski.