Zmarł prof. Andrzej Woszczyk | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Zmarł prof. Andrzej Woszczyk

Miasto
Data publikacji: 18 lipca 2011
Autor: admin_vobacom

W wieku 76 lat zmarł profesor Andrzej Woszczyk, astronom, prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

Andrzej Woszczyk urodził się 2 marca 1935 r. w Chorzelach k. Przasnysza. Był absolwentem astronomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika (1955 r.), uczniem Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej. Jeszcze w trakcie studiów rozpoczął pracę w Obserwatorium Astronomicznym UMK w Piwnicach. Na toruńskiej uczelni zdobywał kolejne stopnie naukowe- doktorat w 1962 r., habilitację  w 1971 r., tytuł naukowy profesora w 1984 r. Na UMK pracował przez 52 lata – do 2005 r. Był kierownikiem Zakładu Astrofizyki i Astronomii Gwiazdowej (1976-1995), kierownikiem Katedry Astronomii i Astrofizyki (2001-2005), dyrektorem Instytutu Astronomii UMK (1979-1991). Przez dwie kadencje był członkiem Senatu Uniwersytetu.

Zajmował się fizyką komet i małych ciał Układu Słonecznego, fizyką atmosfer planetarnych i tzw. ciał osobliwych. Prowadził obserwacje spektroskopowe komet i planet, analizował widma kometarne, pod koniec lat 60-tych XX w. prowadził pionierskie badania atmosfery Marsa, które pomogły w sporządzeniu mapy fizycznej tej planety, był członkiem międzynarodowego zespołu opracowującego Atlas Widm Kometarnych. Pracował w znakomitych obserwatoriach i ośrodkach astronomicznych na świecie, m.in. w USA, Francji, Belgii, Niemczech i Chile. 

Od 1995 r. był redaktorem naczelnym czasopisma naukowego "Urania-Postępy Astronomii".

Profesor Woszczyk był członkiem licznych towarzystw i instytucji naukowych, m.in. Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk, Rady Towarzystw Naukowych przy Prezydium PAN, Międzynarodowej Unii Astronomicznej, Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Towarzystwa Polsko-Belgijskiego. W latach 1999-2007 był prezesem Polskiego Towarzystwa Astronomicznego. W 2003 r. został prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu.

W uznaniu zasług Profesora Międzynarodowa Unia Astronomiczna nadała jego nazwisko odkrytej w 1990 roku planetoidzie 14382 krążącej wokół Słońca między Marsem a Jowiszem.

Profesor Woszczyk zmarł 17 lipca w Bydgoszczy. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 23 lipca w Toruniu.

Źródło: dr Marcin Czyżniewski, Rzecznik Prasowy UMK

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
  • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
    Miasto
    Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
  • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
    Kultura, Miasto
    Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
  • Na zdjęciu: dzieci bawią się na boisku
    Miasto
    Tradycyjny festyn rodzinny na Rudaku przyciągnął 15 czerwca 2024 r. na teren Szkoły Podstawowej nr 17 rzesze mieszkańców tego osiedla.
  • Na zdjęciu uczestnicy przyjęcia w ogrodzie
    Miasto
    15 czerwca 2024 r. Centrum Aktywności Lokalnej "Willa z Pasją" obchodziło 4. rocznice działalności. Przyjęcie urodzinowe odbyło się w ogrodzie willi.
  • Na zdjęciu: młoda kobieta w jasnych włosach i zielonej sukience mierzy sobie ciśnienie
    Miasto
    Specjaliści z Miejskiej Przychodni Specjalistycznej przeprowadzali badania oraz udzielali porad podczas Dnia Zdrowia, jaki został zorganizowany w CH Toruń Plaza 15 czerwca 2024 r.
  • W związku z prognozowanymi opadami burzowymi w nocy z 15 na 16 czerwca 2024 r. może wystąpić zagrożenie hydrologiczne wraz z lokalnymi podtopieniami.
  • Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.
  • Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.
  • Z okazji 46-lecia partnerstwa miast Torunia i Getyngi w Teatrze Baj Pomorski wystawiony został spektakl „Weltmajstry” w reż. Roberta Talarczyka.
  • W sobotę 15 czerwca 2024 r. na drodze powiatowej nr 2036 od Świetlicy Wiejskiej w Młyńcu Drugim w kierunku Mierzynka do skrzyżowania z ulicą Farmerską na wysokości "figurki" w godz. 10:30-15:00 odbędzie się wyścig kolarski i droga będzie nieprzejezdna.
  • Złotym Aniołem dla Damy Polskiego Kina podczas MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze wyróżniane są wyjątkowe artystki o bogatym dorobku filmowym i teatralnym.
  • W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
  • W weekend wchodzimy koncertowo – muzyką zza oceanu zamyka swój 45. sezon Toruńska Orkiestra Symfoniczna. W sobotę zaś rozgośćmy się na śniadaniu na trawie w Parku Miejskim i przestudiujmy kolejne wydarzenia, których czeka nas co nie miara.