Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wręczenie Nagrody im. S.B. Lindego

Kultura, Miasto
Data publikacji: 16 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego

Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.

- Przyznawanie Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego przez dwa miasta partnerskie: Toruń i Getyngę, jest wyrazem naszej wiary w wartość i moc słowa. To wspólne dla Polaków i Niemców przekonanie jest częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. Zgodnie z jego najlepszymi przejawami słowa powinny inspirować ludzi do dobra i muszą zawierać w sobie pierwiastek mądrości. Nie powinny natomiast niczego niszczyć, nieść ze sobą kłamstwa czy być zarzewiem zła. Słowo, a zwłaszcza słowo literackie, ma łączyć ludzi i narody we wzajemnej rozmowie. Właśnie ta myśl została przed laty zapisana oficjalnie w preambule Nagrody Lindego i do dziś wyraża ona najważniejszą ideę, dla której wyróżnienie to zostało ustanowionemówił podczas uroczystości prezydent Paweł Gulewski.

Decyzją Kapituły nagrodę w 2024 roku otrzymali Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski, których twórczość wpisuje się w jej nadrzędną ideę. - Wyróżniamy tą nagrodą autorki i autorów, którzy prowadzą ludzi, społeczeństwa i narody do dialogu. Honorujemy nią osobistości, których twórczość cechują nasze wspólne, podstawowe wartościpodkreśliła nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt.Dzisiejszym laureatom gratuluję bardzo serdecznie wyróżnień. Wasze opowieści i myśli wzbogaciły nas i zainspirowały. Pokazują nam, jak literatura może pomóc pokonywać bariery i rozwijać wzajemnie pogłębione rozumienie się.

Fot. Michał Kmiecik

Nagrody Annie Weber i Zbigniewowi Rokicie wręczyli nadburmistrz Getyngi, Perta Broistedt, prezydent Torunia Paweł Gulewski i przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz. Laureaci otrzymali okolicznościowe dyplomy, medale oraz gratyfikację finansową w wysokości 5.000 Euro. Ceremonię poprzedziło wygłoszenie laudacji dla laureatów przygotowanych przez Beatę Troger krytyczkę literacką z Frankfurtu nad Menem oraz prof. dr hab. Ryszarda Koziołka z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

- Jest mi bardzo miło, że zostałem zauważony, że jury zechciało przeczytać moje książki, uznać je za wartościowe i dzisiaj mnie i Anne Weber uznać za symbole dobrej i wartościowej literatury mówił Zbigniew Rokita.

- Cieszę się, że dziś zostałam uhonorowana nagrodą tu, w Polsce, gdzie dotychczas mnie nie tłumaczono. Ponadto jest to wyróżnienie, które otrzymał m.in. wielki poeta Zbigniew Herbertpodkreśliła Anne Weber. – Jestem pierwszy raz w Toruniu, miasto mnie zachwyca, mam nadzieję jeszcze bliżej je poznać – dodała.

 


 

Anne Weber (ur. 1964 w Offenbach), absolwentka paryskiej Sorbony, jest niemiecką pisarką i tłumaczką utworów z języka francuskiego na niemiecki i odwrotnie. W latach 1989-1996 pracowała dla wielu wydawnictw francuskich, a od roku 1998 zaczęła publikować własne teksty. Opublikowała głównie powieści, które wyróżniają się szeroką gamą tematyczną (historia, miłość, eschatologia) i ciekawym wypróbowywaniem różnych modeli narracji, co może wynikać z jej życia w dwóch kulturach-językach. Mieszka w Paryżu. Na francuski przełożyła m. in. utwory laureatów nagrody Lindego Wilhelma Genazino i Marie-Luise Scherer. Świetnie przyjęta została jedna z ostatnich jej książek „Ahnen” [Przodkowie] z 2015 roku. Autorka łączy tu zbeletryzowaną historię rodzinną z partiami eseistycznymi, poświęconymi kulturowym aspektom niemieckich dziejów (protestantyzm, kult obowiązku, rasizm, eugenika), które eksplodują w Trzeciej Rzeszy. Odkrywanie historii pradziadka prowadzi ją w jej „dzienniku podróży w czasie” (jak brzmi podtytuł powieści) do Poznania, w którym powieściowy bohater ponad sto lat wcześniej pełnił obowiązki pastora. Weber bezwzględnie rozprawia się z narodowymi mitami Niemców. Anne Weber wyróżniona została m. in. nagrodami: Heimito von Doderer-Preis (2004), Europejska Nagroda Tłumaczy (2008), Johann-Heinrich-Voß-Preis (2016).

Zbigniew Rokita (ur. 1989 r. w Gliwicach) – reporter, redaktor, specjalizuje się w problematyce Europy Wschodniej i Górnego Śląska. Ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureat VIII edycji konkursu o Stypendium im. Leopolda Ungera (2020). Autor książek reporterskich „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” (2023), „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” (wyróżnionej podwójną Nagrodą Literacką Nike: jury oraz czytelników; 2020) i „Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium” (2018). Autor sztuk teatralnych „Nikaj” (Teatr Zagłębia) i „Weltmajstry” (Teatr Korez). Stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.