Jesteśmy na 44. Zjeździe Hanzy w Gdańsku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jesteśmy na 44. Zjeździe Hanzy w Gdańsku

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 czerwca 2024
Autor: Marcin Pryka

W Gdańsku trwa 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia. Miasto ma swoje stoisko podczas jarmarku hanzeatyckiego. 14 czerwca jarmark odwiedził prezydent Paweł Gulewski, który następnie spotkał się prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz i wziął udział w Szczycie Burmistrzów.

Jak co roku zjazd otworzyła Wielka Parada Miast, która przeszła Drogą Królewską między Złotą Bramą i Fontanną Neptuna. Towarzyszyli jej żołnierze Garnizonu Gdańskiego, dawni strażnicy bram miasta, „król morskiego Gdańska” – Neptun”, a za nim nimfy wodne, syreny i koniki morskie. Na końcu parady przeszły postacie znane z ulic miast hanzeatyckich – mieszczanie, straganiarki, kupcy i rzemieślnicy. Wśród uczestników nie zabrakło reprezentacji Torunia prezentującej się w historycznych strojach mieszczańskich.

Od 14 czerwca do niedzieli 16 czerwca 2024 r. Toruń prezentowany jest na stoisku promocyjnym przygotowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną na Targu Węglowym. W ramach atrakcji dla zwiedzających i turystów można wypiec toruński piernik, spróbować sztuki własnoręcznego wyrobu witraży czy posłuchać o tradycjach flisaczych.

W sobotę w Gdańsku na scenie na Targu Węglowym pojawi się toruńska reprezentacja muzyczna, zespół Nietrzask

Do Gdańska wyjechała również delegacja oficjalna z Prezydentem Miasta Torunia Pawłem Gulewskim, który uczestniczy w tzw. Szczycie Burmistrzów. To spotkanie jest nieformalną okazją do podjęcia rozmów na współczesne tematy ważne dla osób przewodzących miastami. Tematyka uwzględnia następujące obszary problemowe: Zielone Miasto, Wspólne Miasto, Dostępne Miasto, Innowacyjne Miasto.

Prezydent i radni Torunia wezmą także udział w Walnym Zgromadzeniu Delegatów, które jest najważniejszym punktem Zjazdu.

Jako miasto hanzeatyckie skorzystamy z możliwości wymiany doświadczeń podczas Forum Gospodarczego i projektu „Partnerstwa dla kultury”.  Swój program zrealizują również Młodzi Hanzeaci – uczennice toruńskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Toruń stał się członkiem Związku Miast Nowej Hanzy w 1998 roku, podczas 19 Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Visby (Szwecja). Decyzję w tej sprawie podjęło Walne Zgromadzenie Delegatów tej organizacji, które zgodnie z wielowiekową tradycją ma moc przyjmowania nowych członków.

Jednak historia Torunia w Związku Hanzeatyckim sięga odleglejszych czasów. Toruń należał do grupy miast, które uważane były za członków Hanzy od początku i uczestniczył już w XIII w. w tworzeniu wspólnoty. Po raz pierwszy miasto zostało włączone w działania polityczne i organizacyjne Hanzy w 1280 roku.

Idee Hanzy ożyły po ponad 300 latach, w roku 1980, kiedy to w holenderskim mieście Zwolle odbył się pierwszy Zjazd Nowej Hanzy. Toruń jako miasto z tradycjami hanzeatyckimi, nie mógł pozostać poza Związkiem Miast Nowej Hanzy. W roku 2005 zgłoszona została chęć organizacji 43. Międzynarodowego Zjazdu Nowej Hanzy w Toruniu w roku 2023, co potwierdzone zostało na Zjeździe Delegatów w dn. 2 lipca 2005 roku w Tartu. 

Fot. Michał Kmiecik

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.