45. sezon TOS-u zakończony | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

45. sezon TOS-u zakończony

Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: gra orkiestra, na pierwszym planie skrzypaczka o jasnych włosach

Koncertem „Amerykański sen” zakończyła swój 45. jubileuszowy sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna. 14 czerwca 2024 r. w CKK Jordanki po raz pierwszy także wręczono Muzy TOS-u – statuetki wyróżniające mecenasów i przyjaciół instytucji.

Czterdziesty piąty sezon artystyczny Toruńska Orkiestra Symfoniczna zakończyła koncertem „Amerykański sen”, który przeniósł gości wieczoru do odległej galaktyki, klubu jazzowego w Nowym Orleanie albo wprost na ulice Nowego Jorku lat 50. W programie koncertu znalazły się takie utwory, jak: suita z „Gwiezdnych wojen”, „Błękitna rapsodia” Gershwina oraz utwory Bernsteina – „Uwertura” do operetki „Kandyd” i „Tańce symfoniczne” ze słynnego musicalu „West Side Story”, czyli współczesnej wersji „Romea i Julii”. Solistą koncertu był słynny pianista Paweł Tomaszewski. Toruńską Orkiestrę Symfoniczną poprowadzi Dainius Pavilionis.

Udanego sezonu jubileuszowego muzykom i wszystkim osobom związanym z orkiestrą pogratulował Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta miasta.

Koncert „Amerynański sen” jednocześnie zainaugurował rozpoczynający się w Toruniu 28. Międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura. To trwające przez całe lato wydarzenie, w ramach którego koncerty odbywać się będą w różnych miejscach w Toruniu, m.in. w Ratuszu Staromiejskim, Kościele św. Szczepana, CKK Jordanki, na barce na Wiśle oraz w amfiteatrze Teatru Baj Pomorski. Wstęp na część wydarzeń jest bezpłatny. W programie festiwalu znajdą się między innymi największe hity musicali, najsłynniejsze utwory The Beatles, przeboje z filmów o Jamesie Bondzie, występ orkiestry i tancerzy z Korei Południowej, a także recital fortepianowy na Wiśle.

Po raz pierwszy w historii Toruńska Orkiestra Symfoniczna przyznała wyróżnienia - Muzy TOS-u. Statuetki otrzymali z rąk dyrektora Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej Przemysława Kempińskiego mecenasi, partnerzy, a także osoby, które od lat współpracują z Orkiestrą i ją wspierają:

Kategoria Mecenas:

 • Mecenas Strategiczny 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma STRABAG
 • Mecenas Kultury – Główny Sponsor 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma PGE SA
 • Mecenas 45. sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej – firma Weyna Invest

Kategoria Biznes:

 • partner technologiczny 45. jubileuszowego sezonu artystycznego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej - firma Vobacom

Kategoria Współpraca:

 • Toruński Uniwersytet Trzeciego Wieku

Kategoria Edukacja:

 • Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Kubusia Puchatka w Ciechocinku

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęiu: wieża ratusza na tle pochmurnego nieba
  Kultura, Miasto
  Weekend rozpoczynamy sztuką młodego pokolenia - w CSW otwarcie trzech wystaw młodych artystek. Dla melomanów - koncert inaugurujący 39. Świętojański Festiwal Organowy. A w niedzielę czeka nas odpoczynek i spacery - instytucje kultury zachęcają do pełnego relaksu.
 • Kultura, Miasto
  W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Autobusem MZK do Kamionek
  Miasto
  Z Torunia prosto nad jezioro w Kamionkach. 20 lipca 2024 r. uruchomiona zostanie linia autobusowa nr 141.
 • Po spotkaniu z NGOsami
  Miasto
  Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
 • Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
  Miasto
  Kolejne tablice informujące o tym, aby nie wchodzić na łachy wiślane, pojawiły się na lewym brzegu Wisły.
 • W piątek, 19 lipca 2024 r. rozpocznie się cykl koncertów w ramach „Alternatywnej Sceny Letniej”. Wakacyjne wieczory umilą fantastyczni artyści: Faustyna, Ampacity, VHS, Jakub Jan Bryndal + EL AXO oraz Kathia, których będzie można posłuchać na plenerowej scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Toruńskie Stowarzyszenie Rodzin „Powrót z U” w ramach dofinansowania otrzymanego od Gminy Miasta Toruń realizuje dwa programy, których celem jest przede wszystkim zapewnienie kompleksowego wsparcia rodzicom oraz opiekunom dzieci i osób uzależnionych od alkoholu i narkotyków.
 • Trwają konsultacje Programu współpracy Gminy Miasta Toruń z organizacjami pozarządowymi w 2025 r. Za nami spotkanie z NGOsami.
 • Pandy małe z toruńskiego Ogrodu Zoobotanicznego, Rani i Ogonek, zostały po raz pierwszy rodzicami.
 • Już w sobotę 20 lipca 2024 r. na Zamku Krzyżackim w Toruniu odbędą się kolejne zajęcia z cyklu comiesięcznych, bezpłatnych wykładów o nazwie „Zamek pełen historii”.
 • Od czerwca 2023 r. w Toruniu można wypożyczać rowery typu cargo. W pierwszym roku z takiej możliwości skorzystano 57 razy. Najwięcej wypożyczeń, aż 17, było w październiku 2023 r.
 • To już siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Improwizacji Teatralnej JO! Od 25 lipca 2024 r. ponownie na scenie Dworu Artusa zagoszczą grupy i teatry z całej Polski oraz goście ze świata.
 • Aż o połowę, od września 2024 r., obniżone zostaną ceny na toruńskich parkingach Park&Ride.