Sztafety na stulecie maratonu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sztafety na stulecie maratonu

Miasto, Sport
Data publikacji: 15 czerwca 2024
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: dzieci biegną na bieżni na stadionie

Z okazji 100-lecia maratonu w Polsce 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim rozegrano biegi sztafetowe, w których łącznie wystąpiły 93 drużyny.

W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100-lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Toruniu 15 czerwca 1924 roku znajdowała się meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce. Z tej okazji Toruński Związek Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej jako główny organizator jubileuszu przygotował szereg wydarzeń, mających na celu upamiętnienie Biegów Maratońskich.

Bieg sztafetowy, jaki odbył się 15 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego był jedną z takich imprez. W biegu, który rozpoczął się o godz. 9:00, wystartowały 93 sztafety reprezentujące kluby, stowarzyszenia, szkoły, przedszkole, firmy itp. Każda z Drużyn Sztafetowych symbolicznie przebiegała jedno okrążenie - 400 m. Wszystkie sztafety w sumie pokonały trasę 37 500 metrów – tyle, ile wynosiła trasa biegu 100 lat temu. Dla startujących, szczególnie dzieci i młodzieży, przygotowane zostały upominkowe zestawy pamiątkowe (pamiątkowe medale, koszulki, słodki poczęstunek). Wśród kibiców obecni byli Elżbieta Piniewska, przewodnicząca sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego i Rafał Pietrucień, zastępca prezydenta miasta. Sztafetę rozpoczął Ryszard Kowalski, przewodniczący TKKF.

Oprócz uczczenia jubileuszu, bieg miał również cel charytatywny: wsparcie Toruńskiego Hospicjum Nadzieja.

Kolejnym punktem obchodów jest organizacja 15 czerwca 2024 r. Biegu Historycznego na tej samej trasie, co 100 lat temu: Płutowo - Unisław - Wybcz - Różankowo - Toruń. Ten bieg jest imprezą zamkniętą, w której uczestnikami jest 10 zawodników - tak jak było to w 1924 roku. Uczestnicy będą posiadali również numery startowe charakterystyczne dla biegaczy z tamtych lat.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • 5. sesja Rady Miasta Torunia
  Miasto
  18 lipca 2024 r. o godz. 10.00 rozpocznie się 5. sesja Rady Miasta Torunia.
 • Kultura, Miasto
  Zabytek wraz z terenem przyległym zostanie przekazany umową użyczenia Toruńskiej Agendzie Kulturalnej. W pierwszym etapie na miejscu powstanie ogrodzenie, a cały teren zostanie objęty dozorem monitoringu. Wykonane zostaną również najpotrzebniejsze prace porządkowe i konserwacyjne.
 • Szosa Lubicka do remontu
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy, który wykona remont ulicy Szosy Lubickiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości ulicy Piskorskiej. Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 26 lipca br. Remont obejmie Szosę Lubicką na odcinku od ulicy Dziewulskiego do Olsztyńskiej wraz z remontem przejścia podziemnego na wysokości...
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
 • Toruńskie Gwiazdy 2024 - plakat
  Kultura, Miasto
  Podczas rozdania toruńskich nagród muzycznych z jubileuszowym koncertem wystąpi Sławek Uniatowski. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca 2024 r. o godz. 18:00 na scenie na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Działka pod usługi na lewobrzeżu
  Biznes, Miasto
  Dobra lokalizacja w zasięgu drogi krajowej nr 15, rozwijające się osiedle mieszkaniowe i plan zagospodarowania przestrzennego zakładający prowadzenie usług. To atuty nieruchomości przy Szubińskiej 23 w Toruniu o powierzchni 0,32 ha. Cena wywoławcza wynosi 1 200 000 zł.
 • Jak co roku wakacje są czasem, kiedy w szkołach przeprowadzane są remonty. W 2024 roku wykonane zostaną prace za łącznie 9,5 mln zł.
 • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
 • - 16 lipca 2024 r. od godz. 13:00 w obszarach występowania prognozowanych silnych opadów deszczu z burzami, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych na terenie miasta Toruń i powiatu toruńskiego mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. Lokalnie w zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie...
 • Trwa konkurs „Wzorcowy zielony ogródek starówki”, w którym wyróżnione zostaną najciekawsze, najbardziej zielone i ukwiecone ogródki gastronomiczne znajdujące się na terenie zespołu staromiejskiego.
 • Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
 • Wtorek, 16 lipca 2024 r., zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie 2. stopnia.
 • 25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
 • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.